Reklam09 Kasım 2020'de eklendi

Yıldırım Nikahı Nedir? Nasıl Olur?

Yıldırım Nikahı Nedir? Nasıl Olur?

Yıldırım nikahı, kısa süre içerisinde evlenmek isteyen kişilerin tercih ettiği ve işlemlerin ‘’Yıldırım’’ kadar hızlı olduğu bir evlenme biçimidir. Evlilik süresinin çok kısa olması, bu adı almasına sebebiyet vermiştir.

Yıldırım nikahlarında süreç çok hızlı işlemektedir ve birçok avantajı vardır. Hızlı bir şekilde evlenmek isteyen çiftler, yıldırım nikahı ile 2 ile 3 gün arasında gerekli belgelerle evlenebilir. Kına, nişan, düğün gibi çok yüklü masraflardan kaçınmak için çok mantıklı ve yine masrafsız bir evlenme yöntemidir.

Yıldırım nikahı nasıl kıyılır?

Yıldırım nikahı kıyabilmek için öncelikle yaşadığınız ilçeden tarih almalısınız. Bunun için evleneceğiniz kişi ile Belediye Hizmet Masaları’na gidip başvuru yapmak durumundasınız. Nikahınız dilerseniz nikah dairesinde dilerseniz de istediğiniz bir kır bahçesi, bir otel, bir sarayda olabilir. Tabi ki bunun için ek bir ücret ödemeniz gerekiyor. Nikah salonunun dışında nikah kıyımları için ek ücret ödenir.

Yıldırım nikahı için gerekli evraklar

  • Yeni çipli kimlik kartının aslı ve fotokopisi
  • Evlenme beyannamesi
  • Son 6 ay içinde çekilmiş vesikalık fotoğraf (en az 5 adet)
  • Yukarıdaki evrakları tamamladığınızda Belediye Yazı İşleri’nden ‘’Sağlık formu’’ almak zorundasınız. Sağlık ocaklarında muayyene yapıldıktan sonra sağlık formu tekrar yazı işlerine götürülür ve nikah günü alınır.

 Yıldırım nikahı kaç para

Yıldırım nikahı masrafları yerine ve gününe göre değişiklik gösterir. Eğer, hafta için yapıyorsanız farklı tarife hafta sonu yapıyorsanız farklı tarife uygulanır. Elbette ki nikah salonu içi ile dışının da tarifeleri farklı. Tarifeler, detaylı olarak aşağıda yer alıyor. Yıldırım nikahı 2021 ücretleri;

Yıldırım nikahı hafta içi devlet dairesinde kıyılacak ise 200-300 tl arası, Hafta sonu devlet dairesinde kıyılacak nikah ise 400-600 tl aralığındadır.

Eğer hafta içi organize edilmiş bir yerde nikah memurunu çağırıp bir nikah kıyılacak ise 400-600 tl arasındadır. Hafta sonu için ise bu fiyat 500-700 arasında değişmektedir.

Yıldırım Nikahı Yaş Sınırı Nedir?

Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına göre bir bireyin evlenebilmesi için 17 yaşını doldurması gereklidir. Bu yüzden yıldırım nikahı yaş sınırı da 18 olarak belirlenmiştir.

 

Başlıklar: , , , ,

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

28 Eylül 2020, 08:23

Buttermilk Nedir? Buttermilk Nasıl Yapılır?

Youtube’da gezerken ya da instagram keşfetteyken önümüze lezzetli tatlılar, pancakeler, salatalar ve yemekler çıkar. Hemen yapmak isterken malzemeler arasında buttermilk yazdığını görürüz. Türkiye’de bulmanın neredeyse imkansız olduğu buttermilk adından da anlaşılacağı gibi bir süt ürünüdür. Türkçe’ye yayık ayran, yayık altı, yayık altı suyu olarak çevrilen buttermilk aslında tereyağı yaparken sütten...

Devamını Görüntüle

Reklam