Reklam08 Nisan 2020'de eklendi

Yeni Başlayanlar İçin: 3 Boyutlu Yazıcı Nasıl Kullanılır?

Yeni Başlayanlar İçin: 3 Boyutlu Yazıcı Nasıl Kullanılır?

3 boyutlu yazıcı kullanmak, yeni ve farklı bir deneyim. Peki, tam olarak nasıl başlıyorsunuz? Gösterişli yeni yazıcınızı hemen kullanabileceğiniz bir şeye dönüşmesini nasıl sağlayacaksınız? Herhangi bir şeyi 3 boyutlu olarak nasıl yazdıracaksınız? 3D yazıcı kullanmaya başlamak için bilmeniz gereken temel bilgileri bu yazıda bulabilirsiniz.

3 Boyutlu Yazıcı Kullanımı

Bir nesneyi 3 boyutu olarak yazdırmak, göründüğünden daha kolaydır. Yazıcınız kullanılmaya hazır olduğunda, takip etmeniz gereken basit birkaç adım vardır:

 • 3 boyutlu model indirme ya da tasarlama
 • Modeli yazıcı yönergelerine dönüştürme
 • Talimatları yazıcıya gönderme
 • Yazdırmaya başlama

3 boyutlu yazıcıların büyük bir bölümü, baskıya hazır birkaç tasarıma sahiptir. Bunlar, yazıcınızdan bir baskı almanın en hızlı yolu olabilir.

STL Dosyası Nedir?

STL, “stereolitografi” kelimesinin kısaltmasıdır. “.stl” ile biten STL dosyası; üç boyutlu olarak yazdırmaya hazır bir modeldir. Bu yaygın dosya biçimi, çok çeşitli 3 boyutlu modelleme araçları ile çalışır ve 3 boyutlu modelleri yazdırmak isteyenlerle paylaşmanın harika bir yoludur.

Bir STL dosyası, bir 3 boyutlu modelin yüzey geometrisini tanımlar. 3 boyutlu baskı bu bilgilere ihtiyaç duymadığından; renk, malzeme ya da doku bilgisi yoktur. STL dosyalarının boyutları, modelin karmaşıklığına ve içerdiği ayrıntı düzeyine bağlı olarak değilir.

STL dosyalarında büyük modeller 200 MB ve üzeri olabilirken, daha küçük dosyaların boyutu 500 KB ile 5 MB arasında değişebilir.

3 boyutlu baskı için STL dosyalarını nereden alabilirim?

STL dosyaları almanın iki yolu vardır:

 • Kendi 3 boyutlu modellerinizi tasarlayabilir
 • Başkaları tarafından tasarlanmış modelleri indirebilirsiniz

STL dosyaları, temelde üç boyutlu dosyalar olduğundan, neredeyse tüm 3 boyutlu modelleme paketleri, baskı için model üretebilir. İnternette küçük bir araştırma yaparak, bu 3 boyutlu modelleme paketlerine kolayca ulaşabilirsiniz.

Henüz kendi modellerinizi tasarlamak konusunda uygun olmadığınızı düşünüyorsanız, dünyanın farklı yerlerinden insanların tasarladığı modellere ev sahipliği yapan çok çeşitli ücretsiz ve premium model sitelerine de göz gezdirebilirsiniz. Bu anlamda bilinen en iyi seçeneklerden biri Thingiverse’dir ve kullanımı tamamen ücretsizdir.

Bir dosyanız olduğunda, yazdırmaya başlamaya oldukça yakınsınız demektir.

3 Boyutlu Baskının Temelleri: Dilimleme ve G-Kodu

Uygun bir STL dosyasına sahip olduktan sonra, yazıcınız için talimatlara dönüştürmeniz gerekir. Bu talimatlar, farklı yazıcılar arasında değişkenlik gösterebilir.

Ultra yüksek kaliteli bir baskı ya da hızlı ama düşük kaliteli bir baskı isteyebilirsiniz. Yeni bir malzeme kullanıyorsanız, çok düşük bir sıcaklığa ihtiyacınız olabilir. Tüm bu nedenlerle, kendi modelinizi dilimlemek genellikle daha iyidir.

 

G-kodu; yazıcının izlediği talimatlara verilen isimdir. Bu terim, üç boyutlu yazıcılardan uzun zaman önce vardı. BİR G-kodu, tarif gibi bir dizi talimattan oluşur:

 • Hız
 • Yön
 • Sıcaklık
 • Akış hızı ve daha fazlası hakkındaki ayrıntıları içerir.

Modeliniz ve yazıcınız için bir G-kodu’na sahip olduğunuzda, STL dosyasını saklamanız gerekmez.

“Dilimleme”, STL dosyalarını 3 boyutlu yazıcı G-kodu’na dönüştürme işlemine verilen isimdir. Modelinizi G-kodu’na dönüştürmek için kullanabileceğiniz çeşitli ücretsiz dilimleme araçları bulunmaktadır. Seçeneklerden bazıları:

 • Slic3r
 • Cura
 • Repetier Host
 • Slicer

Popüler yazıcı modelleri için dilimleyiciler genellikle hazır ayarla birlikte gelir. Öyle değilse, yazıcınız hakkında bazı temel bilgileri girmeniz gerekebilir. Baskı yatağı boyutu, tercih edilen hız, kullandığınız modeli tipi ve daha fazlası olabilir. Bilgileri girdikten sonra, dilimlemeye başlayabilirsiniz.

STL dosyanız içe ve G-kodu’nuz dışa aktarırsınız. Büyük ve karmaşık tasarımların dilimlenmesi birkaç dakika sürebilir.

İlk Kez 3 Boyutlu Baskı Nasıl Yapılır?

Bir model seçtiniz, G-kodu’nu dilimlediniz ve artık yazdırmaya hazırsınız. Yazdırmaya başlamak için; G kodunuzu yazıcınıza göndermek modele göre değişir, ancak birkaç yaygın yöntem vardır:

 • Dosyaları bir SD karta kaydedin
 • Yazıcıyı bilgisayarınızla kontrol edin
 • Raspberry Pi gibi bir 3D yazıcı kontrol sistemi kullanın

Yazıcınız destekliyorsa, G kodunu bir SD karta kaydetmek genellikle bir şeyleri yazdırmanın en basit yoludur. SD kart desteğine sahip yazıcılarda neredeyse her zaman ekran ve kontrol düğmeleri bulunur. G kodu dosyanıza gidin ve yazdırma seçeneğini belirleyin. Plastik filamanı takın ve yazıcının üreticinin talimatları doğrultusunda kurulduğundan emin olun.

3D yazıcıyı bilgisayarınıza USB üzerinden bağlamak, istediğiniz dilimleme aracını kullanarak kontrol etmenizi sağlar.Bu seçenek genellikle işe yarar, ancak yazdırma süreci boyunca bilgisayarınızın yazıcıya bağlı bir şekilde açık olması gerekir.

Hangi seçeneği tercih ederseniz edin, kısa bir süre sonra ilk baskınızı üreten 3 boyutlu yazıcınızın sesler çıkarmaya başladığını duymalısınız! Bu, heyecan verici bir zamandır ve tüm süreci izlemek oldukça cezbedicidir.

3 Boyutlu Baskının Temelleri

İlk 3 boyutlu baskı işleminiz bittiğinde genellikle harika bir duygu hissedersiniz. Bir şeyler ters gittiyse ya da kalite beklediğiniz gibi değilse endişelenmeyin, üç boyutlu baskı karmaşık bir süreçtir. Her adımı iyileştirmek için genellikle birkaç deneme yanılma turu gerekir.

Henüz bir 3 boyutlu yazıcıya sahip değilseniz ya da bu karmaşık aletler hakkında daha fazla bilgi ve araştırma için Reddit FixMyPrint gibi kaynaklardan yardım alabilirsiniz.

Başlıklar: , ,

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

02 Kasım 2020, 20:09

Vlog Çekmek İçin Kamera Önerileri

Vlog çekmek vlogger terimlerini herkes duymuştur. Son zamanlarda youtube’ta günlerini, gezilerini, yemeklerini, makyajlarını paylaşan birçok insan var. Eğitim, eğlence amaçlı onlarca kanal var. Eğer sizin de böyle bir ilginiz varsa hangi kamerayı alacağınızı bilmemeniz normaldir. Seçeceğiniz kameranın çekim kalitesinin yanında taşınılabilirliği ve sağlamlığı da oldukça önemlidir. Gezi videoları çekmek için...

Devamını Görüntüle

Reklam