26 Kasım 2020'de eklendi

Word Karakter Aralığı Ayarlama Nasıl Yapılır?

Word Karakter Aralığı Ayarlama Nasıl Yapılır?

Word karakter aralığı ayarlaması, akademik anlamda ihtiyacınız olan bir şey. Üniversite veya liseye  yeni geçmiş kişiler, öğretmenlerinin ‘’ 1,5 aralıkta olmalı’’ cümlesini elbette duymuştur. Word dosyalarında karakter aralığı, genel anlamda metnin görsel anlamda estetiğini iyileştirmek ve metne görsellik katmak adına düzenlenir. 

Temel anlamda ise iki karakter arasında boşluğun ayarlanması olarak ifade de edebiliriz. Word dosyası üzerinde karakter aralığı yapmak için birkaç farklı adımda yapabiliriz. Gelin biraz daha ayrıntılı inceleyelim.

Word’de Karakter Aralığı Neden Ayarlanmalı?

Aslında her yazı tipi için bir karakter aralığı bulunmaktadır. Bazı harflerin Word’de karakter aralığı düşünüldüğünde çok iyi çalışırlar. Fakat bazılarında ciddi sorunlar oluşturmaktadır. Örneğin “VAZO” yazısını ele alalım.

 

Times New Roman ile yazıldı. Bu iki görsel arasında fark vardır. İkinci uzaktan çekici durmazken okuması kolaydır. İki harf arasında boşluğu ayarlamak bu takım sıkıntıları çözmek için birebir diyebiliriz.

Word’de Karakter Aralığı Manuel Şekilde Ayarlama

Word karakter aralığı ayarlaması için bir takım manuel ayarlar vardır. Şimdi Word harf aralığı ayarlama için;

 • İmleci sağdan itibaren alıp istediğiniz yeri seçiyorsunuz.
 • Giriş sekmesine geliyorsunuz.
 • Yazı tipi iletişim kutusunu başlatmak için yazı tipi grubunun sağ alt tarafında bulunan genişletme simgesine tıklıyorsunuz. Ya da sadece ctrl + D tuşlarına basın. 

Bu adımdan sonra yazı tipi penceresi görülecektir. Gelişmiş sekmesinde aralık seçeneklerinden bir liste görüntülemek için “Aralık”ın yanında bulunan kutuyu tıklayın. Bunun için 3 seçeneğiniz var:

 • Normal,
 • Genişletilmiş,
 • Yoğun.

Sizin isteğinize uygun olanı seçip Word de harf aralığı kısmını manuel olarak yapabilirsiniz.

Word Harf Aralığı Ayarlama Otomatik Ayar

Word harf arası açma işini otomatik bir şekilde de ayarlayabilirsiniz. Bu seçenek sadece ayarı etkinleştirilen metne girildiğinde yapılır. Word belgeniz metin içeriyorsa; 

  • Tüm metni seçmeniz gerekmekte. 
  • Daha sonra yazı tipi iletişim kutusunu başlatın. 
 • Gelişmiş sekmesinde, ölçü kutusunun yanında bulunan ölçü kutusunu aşağı yukarı tıklayarak istediğiniz aralığı seçin.
 • Daha sonra kuralı uygulamak istediğiniz metin kutusuna yazı tipi boyutunu girin.
 • Her ayarı taptıktan sonra “Tamam” a tıklayın.
Başlıklar: , , ,

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

10 Ocak 2021, 15:16

3 Adımda Tablet Sürümü Öğrenme

Tablet sürümü öğrenme, ne kullandığını bilmek isteyen tablet kullanıcılarının hakkı. Aşağıda adım tabletin sürümünü öğrenmek için adım adım anlattığımız işlemlerle birlikte sürüm bilgilerine erişebileceksiniz. Detaylar ise şu şekilde; Tablet Sürümü Nasıl Öğrenilir? Yöntem 1 Adım 1: Öncelikle tablet sürümü öğrenme için, Anroid tabanlı cihazlarda menüden ‘’Ayarlar’’ kısmına girin. Adım 2:...

Devamını Görüntüle