Reklam14 Temmuz 2022'de eklendi

Windows’u Etkinleştirmezseniz Ne Olur?

Windows’u Etkinleştirmezseniz Ne Olur?

Windows etkinleştirmeden kullanılabilir. Bilgisayarınızı kullanırken eksiksiz ve sorunsuz bir deneyime erişmek istiyorsanız, bir lisans satın alarak Windows’u etkinleştirebilirsiniz. Peki, Windows’u etkinleştirmezseniz ne olur?

Windows Aktivasyon Ne demek?

Windows aktivasyon; ücretli bir şekilde lisans alarak, bu lisansınızı ilgili bilgisayarınıza kaydetmektir. Yeni bir Windows kopyası aldığınızda lisans anahtarı beraber gelmektedir. Notebook cihazlarda, aldığınız modele bağlı olarak Windows lisans koduyla birlikte aktif kurulmuş bir şekilde gelir. Öyle ki sıfırlama yapsanız bile lisans kodu sormadan cihaz kendisini otomatik olarak aktive edebilir. Olası sorunlar için bilgisayarınızın üzerinde veya altında bir Windows lisans etiketi olacaktır. Buradan lisans kodunu girerek aktifleştirebilirsiniz. Aynı durum masaüstü bilgisayarlar için de geçerlidir. Windows lisansına sahip bir bilgisayar aldığınızda bilgisayar kasası kısmında etiket yer alacaktır.

Windows'u Etkinleştirmezseniz

Aktivasyon Filigranı

Windows’u etkinleştirmediğiniz takdirde 30 günlük bir kullanımdan sonra masaüstünün sağ alt kısmında bir filigran ortaya çıkacaktır. Filigranda sadece “Windows’u Etkinleştir” yazacaktır. Windows etkinleştirme işlemini unutmanıza karşı, yazılımın aldığı bir önemlidir. Bilgisayarlarınızın ayarlarına giderek, Windows lisansınızı etkinleştirebilirsiniz.

Kişiselleştirme Seçenekleri Devre Dışı Kalacaktır

Windows aktivasyon işlemini tamamlamadıysanız, 30 günün ardından kişiselleştirme seçenekleriniz devre dışı kalacaktır. Muhtemelen masaüstü arka plan resminiz de tamamen tek renk olarak siyaha bürünecektir. Aktivasyon işlemini tamamladıktan sonra kişiselleştirme ayarlarınız açılacaktır. Buradan arka plan, tema, başlat menüsü rengi, şeffaflık gibi birçok ayara erişerek kendinize özgü bir şekilde Windows’u kişiselleştirebilirsiniz.

windows etkinleştirme yapılmazsa

Ayarlar Kısmında Aktivasyon Hatırlatıcı

Windows aktivasyon konusunda oldukça hassas olup, size her an aktivasyon yapmamanız halinde bildirimler veya yazılar gösterecektir. Windows ayarlar kısmına girdiğinizde dahi eğer aktivasyon yapmadıysanız, burada da karşınıza çıkacaktır. “Windows etkin değil” uyarısını göreceksiniz. Bunun sağ yanında bulunan “Şimdi etkinleştir” yazısına tıklayarak, etkinleştirme ayarlarına girebilirsiniz.

Aktivasyon Pop-up’ları

Aktivasyonu tamamlanmamış bir cihazda, zaman zaman Windows tarafından Pop-up bildirimlerle tacize uğrayabilirsiniz. Görev çubuğunun sağ kısmından fırlayan ansız Windows etkinleştir bildirimleri ile uğraşmak istemiyorsanız, cihazınızı mutlaka etkinleştirmelisiniz.

Sınırlı Windows Güncellemeleri

Windows güncellemelerini zamanında yapma hastalığına sahipseniz ve eğer aktivasyonu tamamlanmamış bir Windows bilgisayarınız varsa, size kötü haberimiz var. Aktivasyonu etkin olmayan cihazlarda, gelen güncellemeler çoğunlukla sınırlı olmaktadır. Önemli güvenlik güncellemelerinden mahrum kalabilirsiniz. Bunu aşmak içinse elbette Windows etkinleştirmesini tamamlamanız yeterli olacaktır.

Windows Etkinleştirmeden Ne Kadar Süre Kullanılabilir?

Windows 10 ve 11 işletim sistemleri için etkinleştirme olmadan kullanmanın bir süre sınırı bulunmamaktadır. Fakat bunu ilerleyen dönemlerde Microsoft sınırlayabilir. Windows kaç kullandığınızı öğrenmeniz gerekmektedir.

Eski Windows Anahtarımı Kullanabilir Miyim?

Windows 11 sürümündeki bir cihaz için Windows 10 lisans anahtarınızı kullanabilirsiniz. Ayrıca yine Windows 11 etkinleştirebilmek için Windows 7 veya Windows 8.1 lisans anahtarının da çalıştığını gösteren birkaç rapor mevcut. Fakat bunun bir garantisi bulunmamaktadır

Başlıklar: ,

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

06 Aralık 2020, 11:18

Windows 10’da Bluetooth Sorunları Çözümü

Windows 10’da Bluetooth sorunu sizi ciddi anlamda kısıtlar. Bildiğiniz üzere Bluetooth kullanmak size bir bağ olmadan hareket özürlüğü tanır.  Fakat kablosuz cihazları kullanmanın her zaman en güvenilir yolu değildir. Bazen size sorunlar yaşatabilir. Bluetooth sorunu yaşıyorsanız, sorunu gidermek için bir tamım adımlar bulunur. Gelin bu adımlara sıraya birlikte bakalım. Windows...

Devamını Görüntüle

Reklam