Reklam14 Temmuz 2022'de eklendi

Windows Kayıt Defterini Temizlemenin 6 Farklı Yolu

Windows Kayıt Defterini Temizlemenin 6 Farklı Yolu

Çoğunlukla kayıt defteri düzenleyicisine girmediğimiz için muhtemelen bir kayıt defteri temizliğine ihtiyacımız olup olmadığına dair bir fikrimiz yoktur. Zaman içerisinde kayıt defteri, bilgisayarın performansına zarar veren bozuk, eksik veya güncelliğini yitirmiş kayıt defterlerini toplamaktadır. Ara sıra hata mesajı dahi almanız mümkün. Windows araçlarını ve üçüncü taraf yazılımları kullanarak, Windows kayıt defterini hızlı bir şekilde temizleyebilirsiniz. Bu yöntemler Windows 11 ve 10 sürümlerinde çalışır.

Kayıt Defteri Hatalarının Nedenleri

Şu an bilgisayarınızda herhangi bir sorun yaşamıyorsanız, kayıt defterini temizlemenin önemli olmadığını düşünebilirsiniz. Bazı uygulamaları ve donanımları kurup kaldırma işlemi gerçekleştirdikçe, yeni kayıt defteri girdileri oluşturulmaktadır. Buna Windows güncellemeleri bile dahildir. Uygulamaları ve donanımları kaldırdığınız veya başka farklı sistem değişiklikleri gerçekleştirdiğinizde her zaman temiz bir şekilde kaldıramayabilirsiniz. Bahsedeceğimiz yöntemler ile birkaç ayda bir defa temizlik yapmanız yeterli olacaktır.

Kayıt Defterinizi Yedekleyin

Kayıt defteri temizliğine başlamadan önce bir şeylerin ters gitme ihtimaline karşı, yedekleme almanız iyi bir fikir olacaktır. Bu listedeki yöntemler her ne kadar güvenli olsa da, manuel yöntemlerde yapabileceğiniz hatalar sorun yaratabilir.

  1. Kayıt defterini yedeklemek için Win+R tuşlarına basın ve çıkan kutucuğa “regedit” yazın. Kayıt Defteri Düzenleyicisi açılacaktır.
  2. Dosya” menüsünü seçin ve “Dışa Aktar” yöntemini kullanın.
  3. Dışarı aktarılacak yedek için bir dosya konumu ve ismi seçiniz. Ayrıca, tüm kayıt defterini yedekleyebilmek için dışa aktarma aralığını “Tümü” olarak seçin. Belirli bir kaydı düzenleyecekseniz, sadece o kaydı da yedekleyebilirsiniz.

Aldığınız yedeklemeyi tekrar geri yüklemeniz gerekirse, “Dosya” menüsünden, “İçe Aktar” yöntemini kullanabilirsiniz.

Disk Temizleme’yi Kullanın

Windows kayıt defteri temizlemenin en basit yolu, Disk Temizleme yardımcı programını kullanmaktır. Kayıt defterini temizlemek için kullanılmasa da uygulamalardan veya sürücülerden kalan kalıntıları kaldırmayı tamamlar. Bu kalıntı dosyalar kaldırıldığında da ilgili kayıt defter girdileri silinmektedir.

Başlat menüsünü açın. Ardından “Disk Temizleme” yazın ve görüntülenen Disk Temizleme sonucunu açın.

Araç açıldığında otomatik olarak bir tarama gerçekleştirir. Bittiğinde “Sistem Dosyalarını Temizle” seçeneğine tıklayın. Araç tekrar çalışır ve size taramak için bazı seçenekler sunmaktadır.

windows kayıt defteri temizleme

İstediğiniz seçenekleri seçerek, kontrol ettirebilirsiniz. Dilerseniz tüm seçenekleri de kontrol ettirmeniz mümkün. Sistemi temizlemek için Tamam seçeneğine tıklamanız yeterlidir.

DISM’i Kullanma

Dağıtım Görüntüsü Hizmeti ve Yönetimi olarak bilinen DISM, sistem hatalarını onarmak ve güncelleme yapmak için kullanılan yerleşik bir Windows aracıdır. Ayrıca, bozuk kayıt defteri girdileri için de ilgili sorunların onarılmasına da yardımcı olmaktadır. Tam bir kayıt defteri temizleyicisi olarak görev yapmasa da kayıt defterinizi onararak sağlığını iyileştirebilir.

  1. Başlat menüsüne girin ve kutucuğa “cmd” yazın. Sonuçlarda gelen Komut İstemi’ni “Yönetici Olarak Çalıştır” seçeneği ile açın.
  2. Komut İstemi açıldıktan sonra satıra şu komutu girin: “DISM /Online /Cleanup-Image /ScanHealth

windows kayıt defteri onarma

Bu komut tarama hatalarını bularak, onları temizler. Bu temizlik sadece kayıt defteri için olmayacaktır. Bu sayede bilgi sahibi olmadığınız sorunları dahi gidererek, bilgisayarınızın daha iyi bir şekilde çalışmasına yardımcı olabilir.

CCleaner’ı Kullanın

CCleaner yıllardır popüler olan bir bilgisayar temizleyicisidir. Tanımlama bilgilerini, geçici dosyaları silebilir ayrıca başlangıç seçeneklerini dahi yönetmenize yardımcı olabilir. Daha iyisi de, kayıt defterini temizlemeden önce yedek alma imkanını size sunmaktadır. Aşağıdaki bağlantıdan Ccleaner ücretsiz indirebilir ve kullanabilirsiniz.

https://www.ccleaner.com/tr-tr/ccleaner/download

windows kayıt defteri temizleme programları

 

Premium birçok seçeneği bulunsa da, ücretsiz versiyonundaki özellikler işinizi görecektir. Başlat menüsünde CCleaner olarak aratarak, programı başlatabilirsiniz.

Wise Registry Cleaner ile Temizleme

Wise Registry Cleaner, Windows kayıt defterini temizlemek için ücretsiz bir araçtır. Üç farklı mod ile çalışabilir. Fakat en çok tercih edilen Hızlı Tarama modudur. Premium bir sürümü de bulunmaktadır. Premium sürüm, planlı bir temizlik özelliğine sahiptir. Fakat ücretsiz versiyonda da işinizi halledebilir, birkaç ayda bir çalıştırabilirsiniz.

Auslogics Registry Cleaner ile Temizleme

Auslogics Registry Cleaner, kayıtlarınızın daha temiz tutulmasına yardımcı olan bir programdır. Ücretsiz sürümünde çoğu kullanıcı için genellikle yeterli bir temel tarama sağlar. Daha derin taramalar ve temizlik yapmak için premium sürümünü kullanabilirsiniz.

Kayıt Defterini Manuel Olarak Temizleme

Kayıt defterini temizlemek için bir programa ihtiyaç duymuyorsanız, manuel olarak kendiniz de temizleyebilirsiniz. Burada ne yaptığınızdan emin olmalı ve hata yapmamalısınız. Bu işlemi yapmadan önce mutlaka yedek almanız tavsiye edilir.

  1. Win+R tuş kombinasyonuyla, Kayıt Defteri Düzenleyicisini açmak için “regedit” komutunu kullanın.
  2. Silmek istediğiniz köke gidin veya herhangi bir köke sağ tıklayın ve “Bul” özelliğini kullanın. Uygulamalar ve programlarla ilgili kayıtlar genellikle HKEY_LOCAL_MACHINE, HKEY_CURRENT_USER ve HKEY_USERS klasörlerinde bulunmaktadır.
  3. Herhangi bir tuşa ya da klasöre sağ tıklayın. Ardından sileceğiniz kaydı bulunca “Sil” seçeneğini kullanın. Bu şekilde manuel olarak istediğiniz kayıtları silebilirsiniz.
Başlıklar: ,

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

26 Mayıs 2021, 20:50

Yasaklı Sitelere Giriş Dns Ayarları Windows 7

Windows 7 Dns ayarları, yasaklı sitelere giriş yapabilmeniz için ihtiyacınız olan şeylerin başında yer alıyor. Türkiye’de bazı sitelerin yasaklanmasının ardından yabancı DNS’ler ile yasaklanan sitelere girmek mümkün. Peki, Windows 7’de yasaklı sitelere nasıl girilir? Tüm detaylar yazımızda. Windows 7  Yasaklı Sitelere Giriş Adım 1: İlk olarak Windows 7 Dns ayarları...

Devamını Görüntüle

Reklam