Reklam07 Nisan 2020'de eklendi

Windows Kaç Kullandığımı Nasıl Anlarım

Windows Kaç Kullandığımı Nasıl Anlarım

Dünya genelinde bilgisayarlarda en çok kullanılan işletim sistemlerimden birisi Windows işletim sistemidir. Bugüne kadar bir çok Windows sürümü çıkmıştır. Bunların aralarında en çok tutulanları Windows 10, Windows 7 ve Windows Xp olmuştur.

Bilgisayarınız ile ilgili bir işlem yaptığınızda, bir program indirdiğiniz de veya herhangi bir uygulama yüklemeye çalıştığınızda Windows sürümünüzü bilmeniz gerekmektedir. İndirdiğiniz program sizin bilgisayarınızdaki Windows sürümü ile uygun olmayabilir. Windows sürümünüzün yanında işletim sisteminizin 32 bit mi yoksa 64 bit mi olduğunu da öğrenmeniz gerekmektedir. Hemen bu işlemin nasıl yapıldığına göz atalım.

Bu içerik Windows 10 işletim sistemine göre hazırlanmıştır.

Adım 1

Masaüstünde bulunan bu bilgisayar veya bilgisayarım simgesinin üstüne gelip sağ tıklayın. Açılan menüden özellikler sekmesine tıklayın.

windows sürümü bulma

Özellikler sekmesine tıkladığınız zaman açılan ekrandan bilgisayarınızın bir çok özelliğini görebilirsiniz. Bu ekranda Windows sürümü, işlemci, ram, sistem türü ve Windows lisans bilgilerini görebilirsiniz. En üst kısımda yazan Windows sürümü sizin kullandığınız işletim sistemidir.

windows sürümünü öğrenme

Adım 2

İkinci bir yöntemde ise ilk olarak klavyenizden Windows simgesi ve R tuşuna aynı anda basalım. İkisine aynı anda basınca çalıştır ekranı sol alt köşede açılacaktır. Buraya winver yazıp enter tuşuna basalım. Windows hakkında sekmesi karşınıza gelecektir. Buradan windows işletim sistemi sürümünüzü öğrenebilirsiniz.

Windows simgesinin bulunduğu tuşa ve r tuşuna aynı anda basın.

Çalıştır ekranına winver yazınca aşağıdaki gibi windows sürümünüzün görüldüğü ekran açılacaktır.

Adım 3

Son adamımızda ise sistem bilgilerini öğrenmek için hakkında kısmına giriş yapacağız. İlk olarak bilgisayarımızın görev çubuğunun en solunda bulunan Windows logosuna tıklayalım yani başlat kısmına. Açılan sekmeden ayarlar logosunun olduğu sekmeye tıklıyoruz.

Ayarlara tıkladığımızda Windows ayarları sayfasına giriş yapıyoruz. Buradan Sistem yazan bölüme tıklayalım. Sol menünün en altında hakkında sekmesine tıklayalım.

Hakkında kısmından bilgisayarınızın işletim sistemi sürümüne, işlemci ve ram özelliklerine ulaşabilirsiniz. Yukarıda anlattığımız 3 yöntem ile bilgisayarınızın hangi windows sürümünü kullandığını öğrenebilirsiniz.

 

Başlıklar: , , ,

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

28 Aralık 2020, 11:32

7 Adımda Ekran Kartı Güncelleme İşlemi

Ekran kartı güncelleme, ekran kartınızın en son özelliklerinden faydalanmanız için yapmanız gereken bir işlem. Ekran kartları, teknoloji geliştikçe güncelleme alır. Bu güncellemelerle birlikte daha net ekran ve daha güçlü ekran kartları ortaya çıkar. Bu yayında ekran kartı güncellemek için tüm detayları sizlerle paylaştık. Dilerseniz, ayrıntılara geçelim; Ekran Kartı Nasıl Güncellenir?...

Devamını Görüntüle

Reklam