Reklam17 Aralık 2020'de eklendi

Windows 10 Disk Birleştirici Nasıl Kullanılır?

Windows 10 Disk Birleştirici Nasıl Kullanılır?

Windows 10 disk birleştirici, sürücüyü iyileştirmek için bilgisayarda sorunsuz bir biçimde çalışmasına ve çok hızlı önyükleme yapmasına olanak sağlar. Sabit bir sürücü varsa bilgisayarınız bir süre sonra yavaşlama evresine girer. Bu evrede sürücüleri birleştirmek gerekir.

Disk Birleştirme Windows 10 İçin

Win 10 disk birleştirme, depolama alanını ve bilgisayarı hızlandırmada yardımcı olur. Disk birleştirme olmadan uzun süre kullanılan bilgisayar bir süre sonra yavaşlamaya başlar. Bu süreç başladıysa çok geçmeden disk birleştirme işlemine başlaması gerekir.

Birleştirme programı için bazım adımların sırası ile uygulanması gerekmektedir.

  • Adım 1: İlk yapılması gereken dik birleştirme win 10 aracını açın.
  • Adım 2: Windows Tuşuna girin ve arama çubuğuna ‘’Birleştir’’ yazısını yazın.
  • Adım 3: Birleştirme sekmesinde bilgisayarın sürücü listesine bakın. Birleştirme istediğiniz sabit sürücüyü bulun ve tıklayın.
  • Adım 4: Sürücü için ‘’Medya Türü’’ sütununu kontrol etmek gerekecektir. SSD olmadığından eminseniz birleştirme işlemine devam edebilirsiniz.

Not: Windows 10 ilerleme işlemini gerçekleştirmeden onaylamanızı isteyecektir.

  • Adım 5: birleştirmek istediğiniz sürücüye tıklayın, sonra sürücü listesinden ‘’ En İyi Duruma Getir’’ seçeneğine tıklayın.
  • Adım 6: Birleştirme işlemi biraz zaman isteyecektir bir süre bekleyin. Boyutuna ve seviyesine bağlı olarak, tamamlanması süreç isteyecektir.
  • Adım 7: Bu adım isteğe bağlıdır. Windows 10 disk birleştirme düzenli olmasını istiyorsanız, birleştirme aracının içinde zamanlamanın en iyi durumuna getirmeniz gerekir. Burada ‘’Zamanlanmış En İyi Duruma Getirme’’ butonundan altındaki ‘’Aç veya Ayarları Değiştir’’ seçeneğine tıklayın. Buradan Windows’un izlemesi için seçilen programı seçin ve hangi sürücüleri dahil etmek istiyorsanız onu seçin.

Disk Birleştirme Hangi Durumlarda Yapılır?

Windows 10’da disk birleştirme işlemi uzun yıllardır bilgisayarı rahatlatmak için kullanılan bir yöntemdir. Ancak disk birleştirme işlemi yaparken, geleneksel sabit disk kullanılmasına dikkat edilmesi gerekir. Aksi taktirde bilgisayarın performansını ve ömrünü kısaltabilir. 

Sabit diskler düzgün bakıldığı takdirde donanımın performansını artırır. Artan performans bilgisayarın hızını ve gücünü ideal düzende güçlendirir. Burada dikkat edilmesi nokta SSD ve HDD sabit diskleri karıştırmamaktır. Bunların ikisi birleştirilmeye çalışılırsa donanımda ciddi sıkıntılar meydana gelir.

 

Başlıklar: ,

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

20 Nisan 2024, 17:36

Bilgisayar Öğrenimi için En İyi Eğitim Materyalleri

Bilgisayar öğrenimine yönelik en iyi online kurslar ve etkili video dersleri hakkında bilgilendirici içerik. Online Kurs Seçenekleri Online kurs seçenekleri, günümüzde bilgi ve beceri edinmeyi amaçlayan her yaştan bireyin kolaylıkla erişebileceği, esnek zamanlı ve yerinden bağımsız eğitim olanakları sunmaktadır. İnternetin sağladığı bu sonsuz kaynak havuzu içinde, bilgisayar öğreniminden yabancı dil...

Devamını Görüntüle

Reklam