19 Nisan 2021'de eklendi

Vejetaryenlik Ne Demek ? Çeşitleri Nelerdir ?

Vejetaryenlik Ne Demek ? Çeşitleri Nelerdir ?

Genel olarak bilinen vejetaryen tanımı; et, balık ve kümes hayvanlarını tüketmeyen insanlar demektir. Vejetaryenler et, balık ve kümes hayvanlarını içeren yiyeceklerden kaçınmanın yanı sıra yan ürünlerini de tüketmeyebilirler. Fakat yediklerine bağlı olarak vejetaryenlik kendi içinde çeşitlenmektedir. Buna göre; semi vejetaryen, lakto ovo vejetaryen, lakto vejetaryen ve vegan olarak farklı gruplar vardır.

Vejetaryen Çeşitleri

Semi vejetaryen

Genel olarak et tüketimini azaltan ya da sınırlayan kişilere denilir. Pollo vejetaryen kırmızı et ve balık tüketmezken tavuk yiyebilir. Pesco pollo vejetaryen ise kırmızı et tüketmezken balık ve tavuk tüketir. Pesco vejetaryen ise yalnızca balık tüketir.

Lakto ovo vejetaryen

Lakto ovo vejetaryenler et, balık ve kümes hayvanlarını tüketmez fakat süt ve süt ürünleri ile yumurta ve bunlardan yapılmış ürünleri tüketebilirler. ABD, Kanada ve Batı Avrupa’daki çoğu vejetaryen bu kategoriye girer. Lakto ovo vejetaryenler peynir, dondurma, yoğurt, süt ve yumurta gibi yiyecekleri ve bu malzemelerle yapılan yiyecekleri tüketirler.

Lakto vejetaryen

Lakto vejetaryenler et, balık ve kümes hayvanlarının yanında yumurta ve yumurta içeren tüm yiyecekleri tüketmezler. Fakat lakto vejetaryenler süt, yoğurt ve peynir gibi süt ürünlerini tüketebilirler.

Vegan

Veganlar et, balık, kümes hayvanları, yumurta, süt ürünleri, bal ve bu bileşenlerin yan ürünlerini içeren yiyecekleri tüketmezler. Bunun yanı sıra yün, ipek, deri ve hayvansal yan ürünlerle yapılan gıda dışı ürünleri kullanmaktan da kaçınırlar.

Başlıklar: , , , ,

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

29 Haziran 2020, 06:56

Metamorfoz Nedir? Başkalaşım Nasıl Meydana Gelir ?

Metamorfoz, kelime anlamıyla başkalaşım demektir. Aynı tür içerisindeki morfolojik, anatomik ve fizyolojik değişimler metamorfozdur. Postembriyonik gelişim sırasında çoğu böceğin şekil değiştirmesine yol açan metamorfoz temel olarak hormonların kontrolünde gerçekleşir. Sadece böcekler (Insecta) değil, kabuklular (Crustacea), yumuşakçalar (Mollusca), amfibiler(Amphibia), knidliler (Cnideria), derisidikenliler (Echinodermata) ve tulumlular (Tunicata) da metamorfoz geçirebilirler.   Böcekler metamorfoz süreci boyunca birkaç kez deri değiştirmek zorundadır. Deri...

Devamını Görüntüle