22 Ekim 2020'de eklendi

Uzaktan Eğitim Alan Çocukla Başa Çıkmak

Uzaktan Eğitim Alan Çocukla Başa Çıkmak

Çocukken uzun bir yaz tatili sonrası okulların açılmasıyla neşe dolardık. Uzun zamandır görmediğimiz arkadaşlarımızı görecek, sevdiğimiz öğretmenlerimizle konuşacak ve yaz boyunca ne yaptığımızı birbirimize ya da sınıfa anlatacak olmanın heyecanıyla sabah erkenden kalkar hazırlanır, ütülü önlüğümüzü, yakamızı takar okulun yolunu tutardık. Fakat maalesef pandemi nedeniyle şu anda çocuklar evde eğitim almak zorunda. Marttan beri evde duran çocuklar için evde televizyon, bilgisayar karşısında saatlerce tek başına oturmak çok zor. Hatta yetişkinler için bile bazen zorlayıcı olabiliyor. Fakat henüz aşı olmadığı için biraz daha uzaktan eğitime devam etmek zorundayız.

Uzaktan Eğitimi Çocuğa Sevdirmek

Çocukları uzun süre ekran başında tutmak birçok ebeveyn için oldukça zorlayıcı. Yetişkinlerin bile uzun süreler boyunca yalnızca ekrana bakıp odaklanması oldukça zordur. Çocuklar için bu durum 10 katı daha zor olabilir. Çocukların bu dönemi en verimli geçirmesi için ebeveynlerin çabası şarttır. Çocuğun okul düzenini sağlamakta sorumlu olan taraf artık sizsiniz. Bu düzene teneffüsler, öğle yemekleri, oyunlar dahildir. Ödevlerine, çalışmasına olabildiğince yardım ederek çocuğunuzu desteklemelisiniz. Uzaktan eğitimi verimli ve eğlenceli geçirmeniz için bu adımlardan yararlanabilirsiniz.

1- Evde olabildiğinde okul ortamı yaratın

Küçük alanlarda düzenleme daha zor olabilir fakat dikkat dağıtıcı öğeleri ne kadar azaltırsanız çocuğunuz eğitime o kadar odaklanır. Çocuğunuz online dersteyken etrafında çok fazla dolaşıp dikkatini dağıtmayın. Evde gürültülü aktiviteler yapmayın. Çocuğun çalışma masasını duvar önüne koymak oldukça etkili bir yöntemdir. Böylelikle önünde yalnızca bilgisayar ve duvar olacaktır. Duvarda ilgi çeken posterler, etiketler varsa kaldırın. Eğer yapabiliyorsanız grup konuşmasında yalnızca öğretmenin görüntüsünü öne çıkarın. Böylelikle arkadaşlarını görerek dikkati dağılmayacaktır.

2- Göz yorgunluğunu engellemek için önlem alın

Mavi ışık uyku problemlerine ve göz yorgunluğuna neden olabilir. Mavi ışık emisyonlarını olabildiğince azaltmak için çocuğunuzun bilgisayar ayarlarını yapın. Ekran parlaklığını ayarlayabilirsiniz, mavi ışık filtresi kullanabilirsiniz ve Windows 10 kullanıyor iseniz ”Gece ışığı modu”nu aktive edebilirsiniz. Çocuğunuzu göz doktoruna götürerek, ekrandan gelen ışığı bloke edecek bir gözlük alabilirsiniz. Ayrıca uzun süre ekrana bakmak göz kuruluğu da yaratabileceğinden, göz doktorunuz göz damlası da tavsiye edebilir.

3- Kulaklık kullandırın

Çocuğunuza derslerde kullanabileceği, dış sesi tamamen engelleyecek kaliteli bir kulaklık alabilirsiniz. Böylelikle evde olan biten hakkında daha az dikkati dağılacak ve duyduğu tek şey öğretmeninin öğrettikleri olacaktır. Evde sessiz olmaya çabalasanız bile, yoldan geçen bir motorun sesi, sokak satıcıları, kornalar, üst komşunuzun evde top oynayan çocukları, hatta kuş sesleri bile çocuğunuzun dikkatini dağıtmaya yetecektir.

4- Molalarda olabildiğince aktif olmasını sağlayın

Teneffüslerdeki gibi evde de mola verildiğinde çocuğunuzun sandalyeden kalkıp hareket etmesi oldukça önemlidir. Mutfağa gidip suyunu doldurabilir, meyve yiyebilir. Hatta hoplayıp zıplayabilir, bunun için bir trambolin temin edebilirsiniz. Molalar uzunsa beraber egzersiz yapmayı da deneyebilirsiniz.

5- Zaman yönetimini öğretin

Çocuğunuza molalarını dilediği gibi geçirebilmesi için zamanı iyi kullanması gerektiğini söyleyin. Çocuğunuz eğer büyükse zaman yönetimini ona bırakın ve sorumluluğunu üstlenmesini sağlayın. Bir zamanlayıcı ayarlayarak kalan zamanını görebilir ve ona göre molasını geçirir.

6- Düzenli ve planlı olmayı öğretin

Eğlenceli bir ajanda alarak çocuğunuza günün saatlerinde hangi dersinin olduğunu yazdırabilirsiniz. Böylelikle ödevlerini, sunumlarını zamanında yapacaktır. Haftalık planların yapıldığı rengarenk planlayıcılardan alabilirsiniz. Böylelikle haftalık planını ona yazar ve uygular.

7- Ödülü hak ettiler

Küçük çocuğunuzun başardığını birçok yetişkin yapamaz. Bu yüzden onu sürekli teşvik edici cümleler söyleyin. Günlük derslerini düzenli yaptığında arkadaşlarıyla bilgisayarda oyun oynamasına izin verebilir ya da uzun zamandır istediği o konsol oyununu, kitabı, albümü alabilirsiniz. Günlük ve haftalık planına eğlenceli aktiviteler de katarsanız çocuğunuz bu yoğun programdan sıkılmayacaktır.

Başlıklar: , , , , ,

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

04 Kasım 2020, 06:35

Tek Yumurta İkizi Nasıl Olur?

Tek yumurta ikizleri yani Monozigotik ikizler, tek bir döllenmiş yumurta ikiye bölündüğünde oluşur. Oradan iki embriyo oluşur ve sonunda iki bebeğe dönüşür. Monozigotik (“mono” bir anlamına gelir ve “zigot” döllenmiş yumurta anlamına gelir) bu işlemi tanımlamak için kullanılan terimdir. Tek yumurta ikizleri birbirlerinin tıpatıp aynısıdır ve genetik materyalleri de aynıdır....

Devamını Görüntüle