10 Ekim 2020'de eklendi

Ücretsiz Greencard Başvurusu Nasıl Yapılır?

cool
Ücretsiz Greencard Başvurusu Nasıl Yapılır?

Amerika‘da yaşamak ve çalışmak bir çoğumuzun hayalidir. İzlediğimiz dizilerde filmlerde gördüğümüz evlerde yaşamak, o kültürü tanımak ve o kültür içinde yaşamak istiyorduk. Peki her yıl Amerika Birleşik Devletlerinin 55.000 kişiye kalıcı oturum ve çalışma izni verdiğini biliyor muydunuz? Üstelik bunun için şirketlere gidip ücret ödemenize de gerek yok. Gösterdiğimiz adımları uygulayarak Greencard çekilişine katılabilirsiniz. Size çıkmazsa üzülmeyin her yıl tekrarlanan bu çekilişe, size çıkmadığı takdirde, katılabilirsiniz.

Greencard Ücretsiz Başvuru

Başvuru tamamen ücretsizdir. 5 dakika içerisinde bilgileri doldurup başvurunuzu yapabilirsiniz.

1- Greencard çekilişine başvurmak için öncelikle aşağıdaki bağlantıdan başvuru sitesine girelim.

https://dvprogram.state.gov/

2- Başvuru için siteye gidin ve talimatları okuduktan sonra ”Begin Entry” seçeneğine tıklayın.

3-  Tabloda yer alan bilgileri giriniz. Doğum gününüzü ay, gün ve yıl sırasıyla girmeye dikkat ediniz. İkinci adınız yoksa ”No Middle Name” yazan kutucuğu işaretleyiniz.

4- Doğduğunuz ülke ve şehir bilgilerinizi kimlik bilgilerinize göre doğru olacak şekilde giriniz.

5- Türkiye Greencard çekilişi başvurusu için uygun olduğu için bu kısmı olduğu gibi bırakabilirsiniz. Alt kısımda pasaport bilgilerini girmelisiniz.

6- Pasaport bilgilerinizi eksiksiz doldurunuz. Eğer pasaportunuz yoksa, alttaki kutuyu işaretleyin ve neden pasaportunuzun olmadığını belirtin.

 1. seçenekte; vatansız ( milleti yok)
 2. seçenekte; komünist bir ülkenin vatandaşı olduğum için pasaport alamıyorum
 3. seçenekte; bakanlık tarafından pasaport feragatım var, yazmaktadır.

Pasaportunuz eğer yoksa çekilişi kazansanız bile hakkınızı kaybedebilirsiniz. Bu yüzden pasaportunuzun ve geçerliliğinin olması başvuru için oldukça önemli.

7- Bu aşamada fotoğrafınızı eklemelisiniz. Bu fotoğraf son zamanlarda çekilmiş olmalı ve mümkünse vesikalık olmalıdır. ”Photo Examples” yazan yere tıklarsanız eğer fotoğraf örneklerini görebilirsiniz. Fotoğrafın üzerinde yüz hatlarınızı değiştirecek oynamalar yapmanız çekiliş hakkınızı kaybetmenize neden olacaktır. Vesikalık fotoğrafınızı taratıp yükleyebilirsiniz. ”Choose new photo” seçeneğinden fotoğrafı yükleyin.

8- İkamet adresinizi eksiksiz ve doğru bir şekilde girmelisiniz. En son satırda tekrar yaşadığınız ülkeyi seçmelisiniz.

9- Telefon numaranızı alan kodu kullanarak girmelisiniz. Mail adresiniz de sık kullandığınız bir mail adresi olmalıdır. Çekilişi kazandığınız taktirde bu mail adresinize bilgilendirme maili gönderilecektir.

 

10- Bu güne kadar ulaştığınız en yüksek eğitim seviyesini işaretlemelisiniz. En düşük düzey lise düzeyi olmalıdır. Sırasıyla okulların çevirisi;

 • Yalnızca ilkokul
 • Lise fakat mezun değil
 • Lise mezunu
 • Meslek okulu
 • Bazı üniversite kursları/dersleri
 • Üniversite mezunu
 • Lisans üstü düzeyde kurslar
 • Yüksek lisans mezunu
 • Doktora düzeyinde kurslar
 • Doktora mezunu

11- Bu soruda medeni haliniz sorulmaktadır. Sırasıyla işaretlenecek alanların çevirisi şöyledir;

 • Bekar
 • Evli, fakat eşi Amerika vatandaşı değil
 • Evli ve eşi Amerika vatandaşı
 • Boşanmış
 • Dul
 • Yasal olarak ayrı (mahkeme tarafından yapılan anlaşma sonucu ayrı yaşayan çiftler)

12- Çocuk sayınıza bütün biyolojik, evlat edinilmiş ve 21 yaşının altındaki üvey çocuklarınız dahildir. Sizinle beraber yaşamasa da ve hatta vizeye başvurmak istemeseler bile tüm çocuklarınızı yazmalısınız.

13- Formu eksiksiz ve doğru bilgilerle doldurduktan sonra ” Continue” seçeneğine tıklayın. Daha sonra karşınıza bilgilerinizin olduğu bir sayfa gelecektir. Kontrol ettikten sonra devam edebilirsiniz. Başvurunuz alındıktan sonra çıkan belgeyi bilgisayarınıza pdf olarak kaydedin veya yazdırın. Belgede yer alan ”Confirmation Number” kısmını saklamalısınız. Daha sonra yapılacak tüm işlemler için bu numarayı kullanacaksınız.

Greencard Çekilişi Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak

Çekiliş sonuçları aynı site üzerinden mayıs 2021 tarihinde açıklanacaktır. Daha erken bir tarihte açıklanırsa buradan bilgi vereceğiz. Bol şanslar.

Başlıklar: , , , , ,

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

03 Mayıs 2020, 14:43

Eski Siyah Beyaz Fotoğraflar Nasıl Renklendirilir?

Siyah beyaz fotoğraflar zamansızdır. Ancak, eski aile fotoğraflarınızı nasıl renklendireceğinizi öğrenmek, onlara daha uzun bir ömür sağlayabilir. Bu nedenle, yetenek seviyeniz ne olursa olsun, siyah beyaz fotoğrafları renklendirme konusunda sizlere yardımcı olmak için bu kılavuzu hazırladık. Sevdiklerinizin bir kısmını kaybetmişken, değerli anıların renklendirilmiş bir versiyonu harika bir anı olabilir. Ve...

Devamını Görüntüle