Reklam06 Şubat 2021'de eklendi

Tüp Bebek Oluşum Aşamaları

Tüp Bebek Oluşum Aşamaları

Tüp bebek olarak bilinen in vitro fertilizasyon, kısırlık tedavisi ve gebelikte taşıyıcı annelik için kullanılan, laboratuvar ortamında bir yumurtanın vücut dışında sperm ile birleştirildiği bir döllenme sürecidir. Bu işlemde kadının yumurtlama süreci izlenir ve bu süreç uyarılır, kadının yumurtalıklarından yumurta çıkarılır ve spermin onları laboratuvarda bir sıvıda döllemesine izin verilir. Döllenmiş yumurta (zigot) 2–6 gün embriyo kültüründe kaldıktan sonra başarılı bir gebelik için kadının rahmine konulur. Tüp bebek işleminde herhangi bir tüp kullanılmamaktadır. Bütün işlem petri kabında gerçekleşmektedir.

Tüp Bebek – In vitro fertilizasyon nasıl yapılır?

IVF, bir yardımcı üreme teknolojisidir. Bir kadının hamile kalmasına yardımcı olmak için özel tıbbi tekniklerin kullanıldığı anlamına gelmektedir. Genellikle, daha ucuz doğurganlık teknikleri başarısız olduğunda denenmektedir. In vitro fertilizasyonda, yani tüp bebek işleminde izlenen 5 adım vardır. Uyarma, Yumurta toplama, Dölleme (tohumlama), Embriyo kültürü ve Embriyo transferi.

1- Uyarma/Stimülasyon

Üreme çağındaki bir kadın her ay bir yumurta üretmektedir. Fertilizasyon ilaçları alan bir kadının yumurta üretimi artar. Böylelikle yumurtalıklardan her ay bir yumurta atılacağına birkaç yumurta atılır. Yumurtalıkların incelenmesi için düzenli transvajinal ultrasonlar ve hormon seviyelerini kontrol etmek için kan testleri yapılır.

2- Yumurta toplama

Yumurtaları vücuttan çıkarmak için foliküler aspirasyon adı verilen küçük bir işlem yapılır. Bu işlem genelde doktor muayenehanesinde yapılır. İşlem sırasında ağrı hissedilmemesi adına ilaç verilecektir.Doktor, vajinadan yumurtalık ve yumurtaları içeren folikül keselerine ince bir iğne sokar. İğne, yumurtaları ve sıvıyı her bir folikülden birer birer çeken bir emme cihazına bağlanır. ve bu işlem diğer yumurtalık için de tekrarlanır. İşlemden sonra bir miktar kramp olabilir, fakat bu kramplar bir gün içerisinde geçecektir. Nadir durumlarda, yumurtaları çıkarmak için pelvik laparoskopi yapılabilir.

3- Dölleme, Tohumlama, İnseminasyon

Sperm ve yumurtanın birleşimine döllenme, inseminasyon denilir. Alınan sperm ve yumurta örnekleri, belirli koşullar altında bir araya getirilir ve bir süre bekletilir. Genelde birkaç saat içerisinde sperm yumurtaya girer ve döllenme sağlanmış olur. Eğer doktorunuz döllenme şansının düşük olduğunu düşünürse, sperm doğrudan yumurtaya enjekte edilebilir. Buna intrasitoplazmik sperm enjeksiyonu (ICSI) denir.

4- Embriyo kültürü

Döllenen yumurta bölündüğünde embriyo haline gelir.  Bu embriyonun düzgün bir şekilde büyüdüğünden emin olmak için embriyo düzenli olarak kontrol edilir. Bir çocuğa kalıtsal bir bozukluk, hastalık geçirme riski yüksek olan çiftler, implantasyon öncesi genetik tanıyı (PGT) düşünebilirler. Bu işlem genellikle döllenmeden 3 ile 5 gün sonra yapılır. Bu işlemde bilim insanları, her embriyodan tek bir hücreyi veya hücreleri çıkarır ve materyali belirli genetik bozukluklar için tarar.

5- Embriyo transferi

Embriyolar yumurtanın alınması ve döllenmesinden 3 ile 5 gün sonra kadının rahmine yerleştirilir. İşlem kadın uyanıkken yapılır. Doktor, embriyoları içeren ince bir tüpü kadının vajinasına, rahmin yukarısına yerleştirir. Bir embriyo rahim iç yüzeyine yapışırsa ve büyürse, gebelik oluşur. Rahme aynı anda birden fazla embriyo yerleştirilebilir ve bu da ikizlere, üçüzlere veya daha fazlasına yol açabilir. Transfer edilen embriyoların tam sayısı, başta kadının yaşı olmak üzere birçok faktöre bağlıdır.

Başlıklar: , , ,

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

09 Kasım 2020, 09:41

Vücut Mantarına 6 Kesin Çözüm Önerisi

Vücut mantarına kesin çözüm rehberimiz ayak, cilt, saç ve tırnaklara yönelik hazırlanmıştır. Çünkü, vakanın %90’u bu bölgelerde görülmektedir. Nadiren vajina ve kasık bölgelerinde de oluşabilmektedir. Unutmayalım ki; vücut mantarı kolayca bulaşabilir ancak tedavi süresi çok uzundur. Dilerseniz, vücut mantarı nasıl nasıl geçer? Sorusunun ayrıntılarına inelim; Vücut Mantarına Kesin Çözüm Çözüm...

Devamını Görüntüle

Reklam