12 Ekim 2020'de eklendi

Trans Yağ Nedir ? Trans Yağların İnsan Vücudu Üzerindeki Etkileri Nelerdir?

Trans Yağ Nedir ? Trans Yağların İnsan Vücudu Üzerindeki Etkileri Nelerdir?

Yemek sektörü, insanlar var olduğu sürece tüketilecek ve gittikçe büyüyecek bir sektördür. Git gide bu sektörde değişik lezzetler ve ürünler piyasaya sürülmektedir. Bu yeni lezzetlerin en başında da hazır gıdalar gelmektedir. Hazır gıdaları hepimiz severek tüketiyoruz fakat nasıl yapıldığı konusunda pek bilinçli olamıyoruz. İçerisinde kullanılan yağ, ürünün lezzetlendirilmesini sağlayan unsurlar her zaman geniş bir yelpazeye sahip oluyor. Ancak bir gerçek var ki  oda yemek sektörünün içerisinde bulunan hazır gıdaların kullanımında trans yağın olmasıdır. Peki bu trans yağ nedir? Trans yağ vücutta birikimi oldukça zararlı olan bir yağ çeşididir. Trans yağların içerisinde sıvı yağa ek ilave olarak hidrojen kullanılmaktadır. Bu sayede yağ katı hale gelir. Trans yağların kullanımı sadece hazır gıdalarda değil, margarinlerde, ticari kızartma yağlarında ve işlenmiş yiyeceklerde de bulunmaktadır.

Trans yağlar hangi yağlar?

Birçok ülkede trans yağının tehlikeli sonuçları araştırılmış ve kullanımı yasaklanmıştır.  Trans yağının bu kadar çok tercih edilmesinin en önemli nedeni ise bu yağı defalarca ısıtarak kullanılmasıdır.  Kullanılan ürünlerin daha uzun ömürlü olmasını da sağlayan trans yağ bu nedenden dolayı çikolata, patates kızartması, kraker, bisküvi, cips gibi atıştırmalıkların yapımında kullanılmaktadır. Bu sebeplerden dolayı hazır olarak aldığınız gıdaların içeriklerini okumayı ihmal etmeyiniz. Eğer içerisinde hidrojenize yağ, hidrojene bitkisel yağ ya da hidrojene nebati yağ gibi terimler kullanıldığını görürseniz bu ürünlerden mümkün olduğunda tüketmemeye özen gösteriniz.

Fazla yağ tüketimi hangi hastalıklara yol açar?

Trans yağ bir yapay yağ olduğu için insan vücudunda oldukça tehlikeli hastalıklara yol açmaktadır. İnsanlar için gerekli olmayan bu yağı kullanmamaya özen gösteriniz.

 • Trans yağının bilinen en büyük zararı kolesterol dengesini bozmasıdır. Vücut içerisinde olan iyi kolesterolü azaltarak kötü kolesterolün ortaya çıkmasına neden olur.
 • Kalp krizi geçirme ve kalp rahatsızlıklarının riskini yükseltmektedir.
 • Bağışıklık sistemini zayıflatarak diyabet hastalığına neden olmaktadır.
 • Obezite’ye sebebiyet vermektedir.
 • Trans yağ hidrojenik bir yapıda olması nedeniyle kas kütlenizi düşürerek kas sisteminde de oldukça zararlı sonuçlar yaratmaktadır.
 • Karaciğerde fonksiyon bozukluğuna neden olmaktadır.
 • Anne sütünün azalmasına ve düşük kalitede olmasına neden olmaktadır. Bu sebebiyetten ötürü eğer emziren bir anneyseniz hazır gıdalardan uzak durmanız gerekmektedir.

Trans yağlardan uzak durmayı ihmal etmeyiniz. Sağlığınıza hiçbir iyiliği dokunmayan bu yağları ne kadar az tüketirseniz sizin için o kadar iyi olacaktır.

TRANS YAĞLARDAN UZAK DURMAK İSTİYORSANIZ 

 • Restoranlarda kızartma yemekler yerine ızgara yemekleri tercih edebilirsiniz.
 • Tatlı tüketiminizde genellikle sütlü tatlıları seçebilirsiniz.
 • Margarin yerine doğal sıvı yağları kullanabilirsiniz.
 • Yiyeceklerinize veya içeceklerinize ek olarak kullandığınız ketçap, mayonez, süt tozu ve krema gibi ürünlerin yerine yoğurt, süt gibi ürünleri tercih etmelisiniz.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

06 Şubat 2021, 14:38

Migros Kart Nedir? 4 Adımda Nasıl Alınır?

Migros kart; Migros şirketi tarafından müşterilere daha hesaplı, indirimli ve kartta biriken puan ile satın alma işlemi sunan alışveriş kartıdır. Money veren ürünleri aldığınızda kartınıza Money puanlar yüklenir. Biriken bu puanları daha sonra Migros marketlerinde kullanabilirsiniz. Dilerseniz, Money kart nasıl alınır? Sorusunun cevabını verelim; Migros Kart Nasıl Alınır? Adım 1:...

Devamını Görüntüle