Reklam14 Aralık 2020'de eklendi

Tor Browser Nasıl Kullanılır?

Tor Browser Nasıl Kullanılır?

Tor Browser nasıl kullanılır? Sorusu güvenlik ile açıklanabilir. Tor Browser, size güvenli ve anonim bir internet deneyimi sunmak adına çalışır. Kullanımı kolaydır indirip normal bir tarayıcıda işlem yapıyormuş gibi kullanabilirsiniz. Hiçbir şekilde atımlarınız takip edilemez. Kullanıcılara güvenli bir internet deneyimi sunar. Aynı zamanda Dark Web ya da karanlık web gidi yerlere giriş sağlar.

Tor Browser Ne İşe Yarar

Tor Browser, kim olduğunuzu ve internete giriş yaptığınızın neresi olduğu bilinmeden bağlantılarınızı maskeleyen bir servistir. Bu servis hem sizi hem de kendine karşı korur. Güvenli ve etkili bir gizlilik servisidir. Diğer internet tarayıcılarına benzer şekilde çalışır. Ancak diğer tarayıcılardan farklı olarak, Tor; sizi ya da internet trafiğinizi izlemek isteyenlere karşı büyük sorunlar çıkartır.  

Tor Browser Nasıl Girilir?

Tor Browser, İlk kez açıldığında isterseniz modifiye edebileceğiniz seçenekleri ilk adımda karşınıza çıkabiliyor.  Daha sonra geri dönüp ayarları da değiştirebilirsiniz. 

 • Açtığınız anda Connect butonuna tıklayıp bağlanmaya çalışmalısınız. 
 • Tor ağına bağlandığını gösteren yeşil bir çubuk karşınıza çıkacak dolmasını beklemelisiniz. 
 • Uygulamanın ilk açılışı zaman alabilir. Sabırlı olmakta fayda var. Daha sonra Browser açılacak ve bir Hoş Geldiniz penceresi gelecek. 
 • Sol üstte küre butonuna gelerek, Tor ile ilgili rehbere göz atabilirsiniz.
 • Rehber size nasıl çalıştığı hakkında bilgi verecektir. 
 • İlgili alanları iyice okuyup yaptığınız işlemleri bilmeniz önemlidir. Daha sonra gizliliğinizi koruyabilir ve tarayıcıyı kullanabilirsiniz. 

Tor Browser Nasıl İndirilir?

Tor Browser indirmek sanıldığının aksine kolay bir işleme dayanıyor. İstediğiniz bir internet tarayıcısından işlemleri ilerletebilirsiniz. Sırayla adımları incelememiz gerekirse;

 • Adım 1: https://www.torproject.org/download/download-easy.html.en internet sitesine giriş yapmanız gerekiyor. (Güvenlik sertifikası kabul etmenizi isteyecek bir sayfa olursa işlemi devam ettirmemelisiniz)
 • Adım 2: Windows sisteminiz için size en doğru olan dosya sunulacaktır. Eğer sunulmazsa Mor Bağlantıya tıklayarak indirmeyi gerçekleştirebilirsiniz. 
 • Adım 3: İndirmek istediğiniz bilgiler size sorulacaktır. Burada Save (kaydet) butonuna tıklamalısınız. 
 • Adım 4:  Tor Browser 8.0.3’ü indirmeniz daha yararlı olacaktır. Daha sonra indirip bunu kullanmalısınız.

Tor Browser Nasıl Kurulur?

Kurulum işlemi de indirme işlemi kadar basit bundan emin olabilirsiniz. Şimdi sırayla adımlara bakalım.

 • Adım 1: Bilgisayarınıza yüklenen dosyaya çift tıklamalısınız.
 • Adım 2: Burada çıkan uyarıları ciddiye alarak devam etmelisiniz daha sonra gelen ekranda Run(Çalıştır) seçeneğine tıklayın.
 • Adım 3: Dil seçeneğinden istediğinizi seçebilirsiniz. Sonra OK tuşuna basın.
 • Adım 4: Gelen ekrana Install demelisiniz. Yükleme işlemi başlayacaktır. 
 • Adım 5: Yükleme bittiğinde Fınish’ e basabilirsiniz. Kurulum tamamlanmıştır. 

Tor Browser Nasıl Kaldırılır?

Tor Browser ‘ı kaldırmak istiyorsanız ya denetim masanızdan program ekle/kaldır seçeneklerinden bu işlemi yapmalısınız. Ya da Tor klasörünü yüklediğiniz yeri bulup Shift+ Delete yöntemiyle silmelisiniz. 

Tor Browser Neden İnmiyor?

Bazen bilgisayarınızdan dolayı da teknik sıkıntılar olabilir. Farklı bir web sitesinden deneyebilir ya da bilgisayarınızın gereksinimlerini gözden geçirdikten sonra hareket edebilirsiniz. 

 

Başlıklar: , , ,

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

28 Aralık 2020, 11:32

7 Adımda Ekran Kartı Güncelleme İşlemi

Ekran kartı güncelleme, ekran kartınızın en son özelliklerinden faydalanmanız için yapmanız gereken bir işlem. Ekran kartları, teknoloji geliştikçe güncelleme alır. Bu güncellemelerle birlikte daha net ekran ve daha güçlü ekran kartları ortaya çıkar. Bu yayında ekran kartı güncellemek için tüm detayları sizlerle paylaştık. Dilerseniz, ayrıntılara geçelim; Ekran Kartı Nasıl Güncellenir?...

Devamını Görüntüle

Reklam