Reklam22 Haziran 2022'de eklendi

Telegram Sohbet Geçmişi Nasıl Dışarı Aktarılır?

Telegram Sohbet Geçmişi Nasıl Dışarı Aktarılır?

WhatsApp’tan farklı bir şekilde Telegram, kullanıcıların sohbetlerini bir bulut hizmetine yedeklemesine izin vermemektedir. Çünkü Telegram, tüm verileri (sohbet, fotoğraf, video vb.) otomatik olarak kendi bulut sunucularında kaydeden bir sisteme sahiptir. Bu iyi bir özellik olup, telefon değiştirseniz bile hiçbir veriniz kaybolmaz. Fakat yine de çevrimdışı bir şekilde yedeklemek ya da sohbet geçmişinizi birine göndermek istiyorsanız, Telegram’da sohbet geçmişini dışarıya aktarmak mümkündür. Bunu hızlı ve pratik bir şekilde yapmanın iki alternatif yöntemi bulunmaktadır.

Buradaki dikkat edilmesi gereken en önemli unsur, dışarı aktarım işlemi mobil uygulamada değil sadece masaüstü uygulamasında bilgisayar ile yapılmaktadır.

Bireysel Telegram Sohbetlerini Dışarı Aktarma

Bireysel telegram sohbetlerini dışarı aktarmak için şu yöntemi uygulayınız;

 1. Telegram masaüstü uygulamasını bilgisayarınıza indirerek, kurulumunu tamamlayın.
 2. Kurulum tamamlandıktan sonra uygulamayı açın ve bilgilerinizi doldurun. Cep telefonunuza gelen tek seferlik kodu kullanarak bilgisayarınızdaki Telegram uygulamasına giriş yapın.
 3. Telegram masaüstü uygulamasına giriş yaptıktan sonra dışarıya aktarmak istediğiniz sohbeti açın.
 4. Sağ üstte bulunan üç nokta simgesine tıklayın ve menüden “Sohbet geçmişini dışarıya aktar” seçeneğini bulup, tıklayın.
  Telegram Sohbet Geçmişi
 5. Sohbeti dışarıya aktarmak için ilgili ayarların bulunduğu bir pencere açılacaktır. Metin mesajlarına ek olarak dışarıya aktarmak istediğiniz öğeleri seçiniz. Fotoğraflar, sesli mesajlar, videolar, video mesajları, GIF’ler, çıkartmalar ve dosyalar arasından istediğinizi seçebilirsiniz.
  telegram geçmişi kaydetmek
 6. Aynı pencere üzerinde sohbet geçmişinize ait diğer ayarları da özelleştirebilirsiniz. Varsayılan ayarlarında sadece 8 MB boyuta kadar olan dosyaları kaydedecektir. Daha büyük boyuttaki dosyalarınızı kaydetmek için boyut sınırlayıcının boyutunu genişletmelisiniz.
  telegram kayıt yeri
 7. Sohbeti dışarıya aktarırken nereye kaydetmek istiyorsanız, o dosya konumunu seçmeniz yeterli olacaktır. Varsayılan ayarlar ile kaydederseniz “İndirilenler > Telegram Masaüstü” klasörünü kullanacaktır. Bunun için indirilenler klasöründeki telegram masaüstü klasörünü inceleyebilirsiniz.
  telegram kayıt
 8. Dışarıya aktaracağınız sohbet geçmişi için tarih aralığı da belirtebilirsiniz. Herhangi bir tarih aralığı belirtmezseniz tüm sohbet geçmişini dışarıya aktaracaktır. Fakat bir başlangıç ve bitiş tarihi seçerseniz o tarih aralığındaki sohbetleriniz dışarıya aktarılacaktır.
 9. Tüm bu adımları tamamladıktan sonra Dışa Aktar seçeneğine tıklayarak, sohbet geçmişini dışarıya aktarabilirsiniz. Boyutuna bağlı olarak dışarıya aktarma işlemi biraz uzayabilir.

telegram mesajları kaydetmek

Dışa aktarım tamamlandıktan sonra seçtiğiniz konumdaki sohbet geçmişinize giderek, mesajlarınızı kolay bir şekilde HTML dosyası olarak okuyabilirsiniz.

Tüm Sohbetleri Dışarıya Aktarma

Telegram sohbetleri yedeklemenin bir diğer alternatifi tüm sohbetleri dışarıya aktarmaktır. Buna sadece kişisel sohbetler değil aynı zamanda gruplar ve kanallarda dahildir.

 1. Bilgisayarınıza Telegram masaüstü uygulamasını kurun ve ardından telefonunuzu bağlayın. Gelen tek seferlik kod ile etkinleştirin.
 2. Sol üstte bulunan üç çubuklu simgeye tıklayın.
  telegram sohbetlerini dışarı aktarmak
 3. Açılan menüden “Ayarlar” bölümüne girin.
 4. Ayarlar menüsündeki “Gelişmiş” bölümüne geçin.
  sohbetleri dışarı aktar
 5. Gelişmiş ayarlar menüsünde tamamen aşağıya inerek “Telegram verilerini dışa aktar” seçeneğine tıklayın.
 6. Burada karşınıza çıkan kişisel sohbetler, gruplar veya kanallardan dışarıya aktararak yedeklemek istediğiniz verileri seçin.
 7. Ardından boyut sınırlandırıcısını istediğiniz boyut türüne göre ayarlayın ve dışarıya aktarın.
 8. Varsayılan dışa aktarım yolu olan İndirilenler > Telegram Masaüstü yoluna verilerinizi aktaracaktır. Eğer özel bir konum seçtiyseniz, yedeklerinize o konumdan ulaşabilirsiniz.

Telegram sohbet geçmişini yedekleme işlemi bu şekilde tamamlanmış olacaktır.

Başlıklar: , ,

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

23 Kasım 2020, 14:12

5 Kolay Adımda iPhone Ekran Kaydı Alma

iPhone ekran kaydı alma ihtiyacı, sosyal medya veya başka uygulamalarda hoşumuza giden bir şeyleri görünce doğuyor. Herkes karşılaştığı güzel şeyleri sevdiklerine göstermek ister. Kimisi SS ile kimisi de ekran kaydı alma ile. Bizler de Wikiloji olarak bu probleme istinaden iPhone ekran kaydı konusunu radarımıza aldık. Dilerseniz, detaylara geçelim; iPhone Ekran...

Devamını Görüntüle

Reklam