08 Ekim 2020'de eklendi

Su Dökülen Laptop Nasıl Kurtarılır?

Su Dökülen Laptop Nasıl Kurtarılır?

Laptop ile çalışırken bir şeyler yiyip içmeyi hepimiz severiz. Fakat ufak bir kaza sonucu sıvı dökülmeleri yaşanabiliyor. Sıvı teması laptoplarda geri dönüşü zor hasarlar yaratabiliyor. Laptopunuza eğer herhangi bir sıvı dökülürse bu adımları izleyin.

Sıvı Dökülen Laptopu Kurtarmak

1- Laptopunuzu prizden çekin ve kapatın

Laptopunuza herhangi bir sıvı dökülür dökülmez şarj kablosunu bilgisayardan çıkartıp, dizüstü bilgisayarınızı kapatmalısınız. Bunu yapabildiğiniz kadar çabuk yapmalısınız. Sıvı teması bilgisayar parçalarında kısa devreye neden olabileceği için hızlı olmanız çok önemlidir.

2- Sıvıyı olabildiğince temizleyin ve çıkarılabilen her şeyi çıkarın

Laptopunuzu kuru bir bezle iyice temizleyin. Laptopunuza usb girişi ile bağlı her şeyi ve hafıza kartlarını çıkarın. Laptopunuzun pili çıkarılabiliyorsa çıkarın ve kuru bir zemine, havlu üzerinde ters bir şekilde kapağı açık, çadır şeklinde koyun. Bu sıvının çıkışını kolaylaştıracaktır. Bunu yaptığınız yerin kuru ve sıcak olmasını tercih ederseniz sıvı daha hızlı kuruyacaktır.

3- Bilgisayarı açıp çıkarabileceğiniz parçaları çıkarıp kurulayın

Bilgisayara dokunmadan önce kendinizi topraklamak sizde biriken statik elektriğin bilgisayara geçip parçalara zarar vermesini engelleyecektir. Bilgisayarı açıp, çıkarabildiğiniz parçaları çıkarıp hassas bir şekilde kurulamak bilgisayarınızın zarar görmeden kuruması için oldukça önemli bir adımdır. İnternette nasıl çıkarıldıkları hakkında videolar bulabilirsiniz. Eğer bunu yapabileceğinizi düşünmüyorsanız dizüstü bilgisayarınızı ivedilikle bir teknik servise götürün.

4- Dizüstü bilgisayarınızı kurumaya bırakın

Sıvı temaslı bilgisayarınızı 1-2 gün kuruması için bırakmanız gerekmektedir. Kurutmak için kesinlikle saç kurutma makinesi kullanmayın bu bilgisayarınızdaki hassas parçalara zarar verecektir. Yine ters bir şekilde bekletirseniz kuruması daha kolay olacaktır.

5- Bilgisayarı açıp kontrol edin

Bilgisayarınızı kuruyana kadar beklettikten sonra tüm parçaları yerine takıp, bilgisayarınızı açmayı deneyin. Açılıyorsa çalışmayan bir fonksiyonunun olup olmadığını kontrol edin. Eğer bir sıkıntı varsa teknik servise götürmelisiniz.

Başlıklar: , , , ,

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

13 Ocak 2021, 07:19

Maile İmza Ekleme Nasıl Yapılır? 6 Basit Adım

Maile imza ekleme hem prestij hem de kurumsallık açısından büyük önem taşır. Küçük ayarlar ile küçük bilgiler içeren imza yapmak karşınızdaki kişiye kim olduğunuz hakkında küçük bilgiler verecektir. Peki, Gmail imza ekleme işlemi nasıl yapılır? Tüm detaylar yazımızda. Maile İmza Nasıl Eklenir? Adım 1: Öncelikle maile imza ekleme için yeni...

Devamını Görüntüle