Reklam21 Ocak 2021'de eklendi

Sol Kalça Ağrısı Neden Olur? 4 Bilinen Sebebi

Sol Kalça Ağrısı Neden Olur? 4 Bilinen Sebebi

Sol kalça ağrısı neden olur? Sorusu ağrılarınızın çözümünde kilit rol oynar. Sol kalça bölgesinde oluşan ve adım atma konusunda zorluklar yaşatan bu ağrının birçok sebebi olabilir. Muhtemel sebepleri aşağıda belirttik.

Sol Kalça Kemiği Ağrısı Neden Olur?

  • Yaşlılık ve Zorlanma
  • Eklem İltihabı
  • Kireçlenme
  • Kalça Kırılması

1) Yaşlılık ve Zorlanma:

Sol kalça kemiği ağrısı, genellikle zorlanma ya da yaşlanma sonucunda ortaya çıkar. Bu ağrılar gerilme etkisine maruz kaldıkları için ekler arasında bulunana kıkırdakların yıpranmasına neden olur.

 Yeteri kadar yıpranan kıkırdaklar, yaşlanmanın da getirdiği yıpranma ile sürtünmeye başlayarak ağrılara sebebiyet verir.

2) İltihap Ağrıları:

Sol kalça ağrısı, iltihaplanma sonucuyla da ortaya çıkabilir. Eklemlerin uygun ve yumuşak hareket etmesini sağlayan sıvı kalça eklemlene salgılanır. İltihap sonrası sancılı bir sürece dönüşür.

3) Kireçlenme:

Sol kalça kemik ağrısı, kireçlenme durumunda ortaya çıkan bir ağrı olabilir. Artit, kalçayı etkileyen son derece önemli bir durumdur. Kısa süre içinde teşhis konup tedavi edilmezse ciddi sorunlar ortaya çıkabilir.

4) Kalça Kırılması:

Sol kalça ağrıması, kalça kemiğinin kırılmasına sinyal veriyor olabilir. Yaşlanmaya başladıkça kişinin kemikleri zayıflayıp incelmeye başlar. Bu nedenle özellikle yaşlı kişilerde düşme tehlikeli olmaya başlar. 

Kalça kırığı yaşayan kişiler ciddi biçimde acı hissine kapılırlar. Kişi yaşlıysa kemiğin kaynama süresi uzun sürer, kişi genç ise kaynama süresi daha kısa olur.

Kalça Kemiği Tedavisi

  • Fizyoterapi
  • İlaç Tedavisi
  • Cerrahi Müdahale

1) Fizyoterapi:

Sol kalça kemiği ağrısı için, kasların güçlenmesi gerekir. Fizyoterapistler uygun egzersiz ya da tedavi yöntemi ile kasları tekrar eski haline getirir.

2) İlaç Tedavisi:

İlaç tedavisi yönteminde genellikle; ağrı kesici, kas gevşetici ve benzeri ilaçlar verilir. Bu ilaçlar sayesinde hem ağrı azalır hem de kalçada bulunan sorun çözülür.

3) Cerrahi Müdahale:

Cerrahi müdahale, diğer opsiyonlar etki etmediğinde devreye girer. Bu ameliyatlar duruma göre; zorluğu, zamanı ve etkisi değişir. Genelde en etkili yöntem olarak kabul görse de her durum için uygulanmaz. 

Başlıklar: , , ,

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

22 Haziran 2020, 19:40

Paratiroit nedir? Hiperparatiroidzm nedir? Hipoparatiroidizm nedir?

Paratiroit  Paratiroit bezleri, boyundaki küçük endokrin bezleridir. İnsanlar, tiroit bezinin yan arkasında bulunan, iki çift olmak üzere dört paratiroit bezine sahiptir. Paratiroit bezi, kandaki ve kemiklerdeki kalsiyum miktarının düzenlenmesinde önemli bir rol oynar. Bu bez düşük kan kalsiyumuna yanıt olarak paratiroit hormonu üretir ve salgılar.  Paratiroit bezlerinin boyutu bir pirinç tanesinden, bir bezelye tanesine kadar değişebilir. Yukarıdaki resimde sarımsı...

Devamını Görüntüle

Reklam