Reklam26 Ocak 2021'de eklendi

Shea Yağı Nedir? Nasıl Kullanılır?

Shea Yağı Nedir? Nasıl Kullanılır?

Shea yağı,  shea ağacının meyvelerinden çıkarılan yağdır. Ortalama sıcaklıkta katı halinde bulunan yağ, kirli beyaz ya da fildişi rengine sahiptir. Asıl yetiştiği yer Batı Afrika bölgesidir. Nemlendirici etkisi bulunan ve cilde güzel bir görünüm kazandıran bu bağ, Türkiye’de de sıklıkla kullanılır.

Shea Yağı Nasıl Kullanılır?

  • Nemlendirici Etkisi
  • Çatlamış Dudaklar
  • Kepek ve Saç Derisi
  • Elleri Yumuşatma Özelliği

1) Nemlendirici Etkisi:

Çatlamış, kurumuş ciltler veya derici yumuşatmak için Shea yağı kullanımı etkilidir. Cilde uygulandıktan sonra yağ benzeri bir doku ile deriyi kaplar ve kolayca emilir.

 İskandinav gibi soğuk ülkelerde cildin kuruluktan pul pul döküldüğü gözlemlenir. Bu ve benzeri durumlarda cildin nem ihtiyacını karşılamak için kullanılabilir.

2) Çatlamış Dudaklar:

Özellikle kuru ve nemsiz bölgelerde, dudaklarda oluşan çatlakları gidermeye yardım eder. Yumuşak ve pürüzsüz kalmasını sağlamak için günde 2 kere sürmek yeterli gelir.

3) Kepek ve Saç Derisi:

Kafa derisinde kuruluk, dökülme veya kepek problemi yaşayanlar Shea yağı kullanabilir. Az miktarda yağı elinize alıp dairesel hareketler ile kafa derinize masaj yapın.

4) Elleri Yumuşatma Özelliği:

Shea butter yağı, el kremlerinin içinde yaygın olmasının sebebi kuru ciltleri nemlendirmesi ve deriyi pürüzsüzleştirmesidir.

Az miktarda Shea yağı, 2 veya 3 damla limon suyu ve çay kaşığının yarısı kadar kahverengi şekeri karıştırın. Karışım birbirine geçtikten sonra cildinize sürün ve masaj yapar gibi iyice yedirin. Daha sonra elinizi sabunlu su ile yıkayıp kurulayın.

Shea Ağacı ve Meyvesi

Shea ya da ülkemizde bilinen ismi ile Karite ağacı; Afrika’nın ekvator bölgesinde, palmiye ağaçların yetersiz su nedeniyle yetişemediği bölgelerde yetişir.

Ağacın Meyve vermesi yaklaşık 15 yıl zaman alır. Yaklaşık 100 yıl boyunca meyve vermeyi sürdürür. Shea yağı bu meyveden elde edildiği için birçok farklı ülkeye ithal edilir.

Başlıklar: , ,

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

11 Kasım 2020, 12:24

Kasık Ağrısı Neden Olur? Kasık Ağrıları Nasıl Geçer?

Kasık ağrısı, günümüzde pek çok insanın yaşadığı yaygın fiziksel sıkıntılardan biridir. Kasık ağrısının nedenleri; hareketsiz bir yaşam, yoğun stres altında çalışma, spor faaliyetlerinin yanlış bir şekilde yapılması. Kasık ağrısı sebepleri arasında yer almaktadır. Çoğunlukla günlük yaşamımızı çok etkilemeyen bu ağrılar, genellikle hastaneye gitme ile sonuçlanmaz. Fakat uzun süreli olmaları halinde...

Devamını Görüntüle

Reklam