Reklam18 Temmuz 2022'de eklendi

Samsung Hızlı Paylaşım Özelliği Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Samsung Hızlı Paylaşım Özelliği Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Belge, fotoğraf ve video gibi materyalleri başka bir cihaza gönderirken herhangi bir kalite kaybı oluşmadan gönderebilmek, her zaman zor bir işlem olmaktadır. Bu iş için tasarlanmış olan pek çok üçüncü taraf uygulamalar bulunmaktadır fakat hızlı ve daha kolay bir şekilde paylaşabilmek için yerel özellik de bulunmaktadır. Samsung’un hızlı paylaşım özelliği sayesinde, artık üçüncü taraf uygulamalar kullanmak zorunda kalmayacaksınız. Quick Share adı verilen uygulama sayesinde Samsung veya Samsung olmayan telefonlara dosya göndermek için kullanabilirsiniz.

Samsung Quick Share Paylaşım Nedir?

Samsung Quick Share; PDF, fotoğraf ve video gibi belgeleri diğer kullanıcılarla orijinal kalitesinde sorunsuz bir şekilde paylaşmanıza yarayan Samsung Galaxy cihazlarındaki bir dosya paylaşım özelliğidir. Dosya Yöneticisi, Galeri vb. paylaşımları destekleyen herhangi bir uygulama içerisinden tek seferde birden çok dosyayı hızlı bir şekilde paylaşmak için kullanabilirsiniz. Quick Share aslında Samsung’un AirDrop sürümü olarak adlandırılabilir. Paylaş menüsünden bu yerel özelliğe ulaşabilirsiniz.

samsung quick share kullanımı

Quick Share, 2020 yılında belirli Samsung Galaxy cihazları için kullanıma sunuldu ancak Android 10+ ve One UI 2.0+ sürümlerindeki tüm Samsung cihazlarında kullanılabilir hale getirildi. Ayrıca Windows çalıştıran dizüstü cihazlarda da kullanılabilir.

Quick Share Türleri

Quick share paylaşım türü olarak iki farklı şekilde çalışmaktadır. Yakınınızdaki cihazlar ile dosya paylaşabileceğiniz gibi dünyanın herhangi bir yerindeki kullanıcıya da dosya gönderebilirsiniz.

Yakınınızdaki Galaxy Cihazlarıyla Paylaşın

Bu yöntem ile yakınınızda bulunan kişilerle dosya paylaşabilirsiniz. Bu işlem, gönderici cihazının yakınındaki bir Samsung Galaxy cihazını arama yaparak bağlanmasını ve ardından aktarım başlatmasıyla gerçekleşir. Ağ türü olarak Wi-Fi Direct ve Bluetooth teknolojileri kullanılabilir. Bu yöntem sadece Samsung olan telefonlar ile çalışmaktadır. Diğer marka ve model cihazlara dosya göndermek için kullanılamaz.

Bu yöntemin, normal bir Bluetooth aktarımından ne kadar farklı olduğunu merak edebilirsiniz. Quick Share, hem veri aktarımı hem de aygıtları birbirine eşleştirme açısından Bluetooth’a göre kesinlikle daha hızlıdır. Quick Share paylaşım yönteminde aygıtları eşleştirmeye gerek yoktur. Ayrıca dosya kabulünde tıpkı Bluetooth gibi aktarımı kabul etmeniz gerekir, bu sayede oldukça güvenlidir.

Bağlantı Olarak Paylaşma

Quick Share’in ikinci paylaşma yöntemi ise bağlantı olarak dünyanın herhangi bir cihazıyla dosya paylaşmaktır. Bu paylaşım yöntemi daha önce de Samsung cihazlarda mevcuttu fakat son gelen güncellemelerle beraber Quick Share ile birleştirildi. Eğer bu özelliği arıyorsanız, Quick Share menüsüne göz atmanız yeterli olacaktır.

Quick Share bağlantı paylaşma özelliği; OnePlus, Google Pixel gibi tüm cihazlarda çalışmaktadır. Cihazların Android yazılıma sahip olması yeterlidir. Ayrıca Quick Share Apple cihazlara da dosya gönderebilmektedir. Buradaki aranan tek şart, gönderen cihazın Samsung Galaxy olmasıdır.

Seçilen dosya, paylaşım için Samsung Cloud’a yüklenir. Burada üç gün boyunca saklanır ve ardından otomatik olarak silinir. Bu paylaşım türünde, paylaşacağınız dosya için benzersiz bir bağlantı oluşturulur. Bağlantıyı gönderdiğiniz kullanıcı dosyayı istediği zaman indirebilir. Bu yöntem ile 5 GB’a kadar sorunsuz bir şekilde dosya paylaşabilirsiniz.

Yakınınızdaki Galaxy Cihazlarla Dosya Nasıl Paylaşılır?

 1. Samsung Galaxy cihazınızda “Dosyalarım” uygulamasına giriş yapın. Göndermek istediğiniz dosyayı bularak, açın. Sadece “Dosyalarım” uygulamasından değil, “Galeri” gibi diğer uygulamalar içerisinden de dosya paylaşımı yapabilirsiniz.
 2. Dosyayı açtıktan sonra “Paylaş” menüsüne dokunun.
 3. “Paylaş” menüsünde “Quick Share” veya “Hızlı Paylaşım” yazan kısmı seçin.

samsung resim paylaşımı

 1. Samsung Galaxy cihazınız, yakınlardaki Samsung Galaxy cihazlarını aramaya başlayacaktır. Hızlı paylaşımın aktif edildiği cihazlar “Yakındaki Galaxy Cihazlarıyla Paylaş” bölümünde gözükecektir. Alıcı olan cihazı seçin.

samsung quick share

 1. Alıcının bulunmaması halinde “Ayarlar – Gelişmiş Özellikler – Hızlı Paylaşım (Quick Share)” adımlarını takip ederek, cihazın Quick Share için etkin olduğundan emin olun.
 2. “Kimler Sizinle Paylaşabilir” bölümüne girin.
 3. Gönderen, kişi listenizde ekliyse “Yalnızca Kişiler” bölümünü seçin. Eğer listenizde kişi olarak ekli değilse “Yakındaki Herkes” seçeneğini işaretleyin. Ayrıca dosya almak için alıcı cihazın kilidinin açık olduğundan emin olun.
 4. Alıcı cihaz seçildikten sonra cihazda bir onay mesajı gözükecektir. Dosya aktarımına izin verebilmek için onay mesajında “Kabul Et” seçeneğini seçin. Dosya aktarımı başlayacaktır.
 5. Dosya aktarımı tamamlandıktan sonra alıcı cihazda “Dosyalarım” uygulamasını açın ve alınan dosyaları görüntülemek için “İndirilenler” klasörüne girip, dosyanızı inceleyebilirsiniz.

Dosyaları Eşsiz Bağlantı Olarak Paylaşma

Quick Share bağlantı olarak paylaşma işlemi için aşağıdaki adımları takip edin:

 1. “Dosyalarım” veya “Galeri” gibi uygulamalardan, paylaşacağınız dosyayı seçin.
 2. “Paylaş” simgesine dokunun.
 3. Menü içerisinde “Quick Share veya Hızlı Paylaşım” bölümünü seçin.
 4. “Bağlantı Olarak Paylaş” bölümünde iki farklı seçenek olarak karşınıza çıkacaktır. Bu iki seçenek QR Kod ve Bağlantı olarak uygulamalar yardımıyla paylaşma seçenekleridir. İki seçeneği de kullanabilirsiniz. Her iki seçenekte de dosyanız Samsung Cloud’a yüklenecektir.
 5. Paylaşacağınız bağlantı için QR kod oluşturmak istiyorsanız “QR Kodunu Kullanarak Paylaş” seçeneğini seçin. QR kodunun bir ekran görüntüsünü alarak, alıcıya gönderin. Alıcı QR kodu cihazından QR kodu tarattığında dosyanıza ulaşacaktır.
 6. Diğer seçenekte bağlantı olarak istediğiniz herhangi bir uygulama yardımıyla alıcıya gönderebilirsiniz. Whatsapp, Mail veya SMS olarak bağlantıyı paylaşabilirsiniz. Bunun için diğer seçenek olan “Bir Uygulamada Paylaş” butonuna dokunarak, istediğiniz alternatif uygulamalar ile gönderebilir dilerseniz bağlantıyı da kopyalayabilirsiniz.
 7. Alıcı taraf bağlantınızı kullanarak dosyayı kolaylıkla indirebilir. Alınan dosyalar “İndirilenler” klasöründe gözükecektir.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

24 Ekim 2020, 19:21

YouTube Videoları Nasıl İndirilir? Ücretsiz!

YouTube’ da gördüğünüz bir videoyu çok beğendiniz ve indirip saklamak istiyorsanız bunun mümkün olduğunu söylemek isteriz. Videoyu indirdiğinizde internet olmadan da izlemeniz mümkün olacaktır. YouTube Premium ile bu mümkün olsa da maalesef bunun için ücret ödemek zorundasınız. Bu yazımızda size ücretsiz olarak  Android, iPhone telefonunuza ve bilgisayarınıza YouTube‘tan nasıl video indireceğinizi...

Devamını Görüntüle

Reklam