22 Haziran 2020'de eklendi

Sağlıklı beslenme nasıl olmalı?

Sağlıklı beslenme nasıl olmalı?

Sağlıklı beslenme nedir?

Sağlıklı beslenme sağlıklı yaşam için elzemdir. Sağlıklı bir diyet, farklı yiyeceklerin bir kombinasyonunu içermelidir. Bunlar: sebzeler, meyveler, tahıllar, baklagiller ve hayvansal gıdalardır. İşlenmiş gıdalar ve şeker mümkün olduğunca az tüketilmelidir. Sağlıklı bir diyet için gereken nutrientler, çeşitli bitkisel ve hayvan bazlı gıdalardan karşılanabilir, ancak vegan diyetini uygulayanlar için hayvan dışı bir B12 vitamini kaynağı gerekmektedir. 

Sağlıklı beslenme yaşamın ilk safhalarında, doğumdan hemen sonra başlamaktadır. Bebeğin dengeli süt tüketimi, sütün besin değeri, annenin beslenme şekli bebeğin sağlığını belirler. Emzirmek, bebek bağışıklığını arttırmanın yanı sıra bebeği obezite ve aşırı kilolu olma riskini en aza indirir. Bebeklerin ilk 6 ay sadece anne sütüyle beslenmesi gerekmektedir. İki yaşına ulaşıncaya kadar emzirme ve gerekli gıdalar verilmelidir. 

Sağlıklı beslenme nasıl olmalı?

Bol sebze ve meyve yemek mineral, vitamin, lif ve antioksidanlar içerdiğinden oldukça önemlidir. Ayrıca diyetine düzenli olarak meyveleri ve sebzeleri ekleyen insanların obezite, kalp hastalığı, felç, diyabet ve belirli kanser türlerine yakalanma olasılığı oldukça düşüktür. 

Beslenmede yağ tüketimi mümkün oldukça az tutulmalıdır. Hayvansal yağlar ya da tereyağı, palm yağı, kuyruk yağı, domuz yağı, hindistancevizi yağı gibi doymuş yağlar yerine zeytin, soya, ayçiçeği veya mısır yağı gibi doymamış bitkisel yağlar kullanılması diyet için oldukça sağlıklı olacaktır. Çok fazla yağ tüketmek, özellikle doymuş ve endüstriyel olarak üretilen trans yağ gibi yağ türleri kalp hastalığı ve felç riskini artırabilmektedir. Sağlıksız kilo alımından kaçınmak için toplam yağ tüketimi, bir kişinin toplam enerji alımının %30’unu geçmemelidir. 

Şeker tüketimi oldukça azaltılmalıdır, rafine şeker yerine meyveler tercih edilmelidir. Tuz tüketimine de oldukça dikkat edilmelidir. Tuz alınımını sınırlamak hipertansiyon, kalp hastalıkları ve felç riskini azaltır.  

Tabak oluştururken renk çeşitliliğine önem verilmelidir; koyu renkli yeşillikler, portakal ve domates gibi gıdalartaze otlar vitaminler, lif ve mineraller içerir.  

Neyi ne kadar yiyeceğinizi görsel olarak akılda tutmanın en iyi yolu besin piramitleridir. Aşağıda verilen besin piramidine göre; en az tüketilmesi gerekenler kırmızı et, doymuş yağlar, rafine tahıllar, nişastalı gıdalar, şekerli gıdalar ve tuzlardır.  

Başlıklar: , ,

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

11 Kasım 2020, 14:06

Gece Körlüğü Nedir? Kalıcı Körlüğe Sebebiyet Verebilir

Gece körlüğü, aynı zamanda halk arasında tavuk karası olarak da bilinmektedir. Gözümüzde bulunan retinadaki doku hücresinin ışığı algılayan tabakasının zarar görmesi sonucu oluşmaktadır. Özellikle akraba evlilikleri sonucunda doğal olarak bir genetik geçişli hastalıktır. Gece körlüğü neden olur? Sorusunun en kısa cevabı ise; gece yahut zayıf ışıkta iyi görememe  olarak adlandırılır....

Devamını Görüntüle