23 Kasım 2020'de eklendi

Sabit Disk Nasıl Silinir? 2 Kalıcı Yöntem

Sabit Disk Nasıl Silinir? 2 Kalıcı Yöntem

Sabit disk silme işlemi için erişilemeyen veya işe yarar bilgiler olmayan bir sabit diskinizin olması gerekiyor. Sabit diskin içinde yer alan her şeyin silinmesi ve başka kişiler tarafından asla görünmemesini istiyorsanız, aşağıdaki adımları takip etmelisiniz. Ayrıca, bu makalede silinen verilerin tekrar kurtarılamaması için bir taktik de var!

Verileri Yedekle: Eğer, verilerinizin sadece diskten silinmesini istiyorsanız mutlaka yedeklemelisiniz. Aksi taktirde geri dönüşü yoktur.

Hard Disk Nasıl Temizlenir?

  • Yöntem 1: Yazılım aracılığı ile silmek
  • Yöntem 2: Fiziksel olarak yok etmek

Yöntem 1: Yazılım Aracılığı İle Silmek

İlk olarak yazılım aracılığı ile silme yönteminden bahsedeceğiz. Disk nasıl silinir? Sorusu sorulduğunda akla ilk olarak karmaşık şeyler gelebilir ancak en basit çözüm budur.

Seagate Anında Güvenli silme diğer bir adı ile ISE programı aracılığı ile silme işlemlerimizi yapabiliriz. Peki, bunun için neler gerekli?

  1. Kendiliğinden şifrelemeli veya FIPS doğrulamalı bir Disk,
  2. Güncel işletim sistemine sahip bir bilgisayar
  3. Seagate programı

Seagate İle Sabit Disk Nasıl Boşaltılır?

  • İlk olarak diski bir bilgisayara USB yardımı ile bağlayın.
  • Uygulamayı çalıştırın. Bu esnada Microsoft.NET 4.0 yükl olmalıdır. Gerekli izinleri programa verin.
  • Programa girdikten sonra karşınıza bağlı olan diskler gelecektir. Ortadan kaldırmak istediğiniz diski seçin.
  • Daha sonra ‘’Gelişmiş testler’’ seçeneğine tıklayın. Bu seçenek, verilerinizi komple silmenize yardımcı olacaktır. Eğer, doğru diski seçtiyseniz bu esnada F8’e basın.
  • ‘’SED Crypto Erase’’ seçeneği ile silme işlemi gerçekleştirin.

Bu aşamadan sonra diskinizin büyüklüğüne göre zamanda değişiklikler olabilir ancak genel olarak birkaç saat içerisinde silme işlemleri gerçekleşir.

Yöntem 2: Fiziksel Olarak Diski Yok Etmek

Eğer, kimse tarafından ömür boyu görülmemesini istediğiniz gizli bilgileriniz varsa diski nasıl imha ederim? Sorusunu soruyorsanız, geriye kalan tek seçenek fiziksel yol ile imhadır. Bu aşamada diski tanınmaz hale getirmelisiniz. Bazı devletlerin diski geri getirmek için milyonlarca lira harcadığını düşünürsek diski atomlarına ayırmalısınız desek yeri olur.

Başlıklar: , , ,

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

14 Temmuz 2022, 07:23

Windows’u Etkinleştirmezseniz Ne Olur?

Windows etkinleştirmeden kullanılabilir. Bilgisayarınızı kullanırken eksiksiz ve sorunsuz bir deneyime erişmek istiyorsanız, bir lisans satın alarak Windows’u etkinleştirebilirsiniz. Peki, Windows’u etkinleştirmezseniz ne olur? Windows Aktivasyon Ne demek? Windows aktivasyon; ücretli bir şekilde lisans alarak, bu lisansınızı ilgili bilgisayarınıza kaydetmektir. Yeni bir Windows kopyası aldığınızda lisans anahtarı beraber gelmektedir. Notebook cihazlarda,...

Devamını Görüntüle