Reklam22 Eylül 2020'de eklendi

Parkeler nasıl temizlenir? Ahşap zemin nasıl silinir?

Parkeler nasıl temizlenir? Ahşap zemin nasıl silinir?

Parkeler ve ahşap zeminleri temizlerken acaba yıpranır mı korkusu yaşıyorsanız bu yazımızda parkeleri nasıl, ne sıklıkla temizleneceğinden bahsettik.

Parkelerin ve ahşap zeminlerin ilk günkü gibi temiz ve ışıl ışıl bir görüntüye sahip olmasını istiyorsanız düzenli olarak temizlemelisiniz. Evimizde en çok temasta olduğumuz yer parkelerdir. Yerlere sürekli bir şeyler dökeriz, deviririz. Bazen dışarıdan toz, çamur getiririz. Kısacası ahşap zeminler evdeki en çok yıpranmaya meyilli yerlerdendir. Evinizde bir de evcil hayvanınız ya da çocuklarınız varsa sürekli parkelerinizi temizlemeniz gerekebilir.

Ahşap zeminlerin uzun süre kire maruz kalması, çizilmelerine, zarar görmelerine ve dolayısıyla tamir gerektirmelerine ve hatta değiştirilmelerine neden olabilir. Zeminlerin kirlenmesini ve yıpranmasını engellemek için haftada 2-3 kere silmenizi öneririz. Masif ahşap, laminat veya kompozit olsun, ahşap yer döşemeleri türüne göre farklı şekilde temizlenmelidir.

Parkeleri temizlemek için ne gerekir?

Parkeleri temizlemenin en kolay ve hızlı yolu mikrofiber bezle ya da mikrofiber toz paspasıyla silmektir. Mikrofiber paspaslar hem ekonomiktir hem de ahşaptaki tozları, kirleri ve kılları hızlıca temizler. Parkeleri çizme olasılığı da yoktur. Ayrıca bu paspasları mermer, fayans gibi zeminlerde de oldukça başarılıdır.

Eğer yerleri sürekli temizlemek için vaktiniz yoksa ve evinizde evcil hayvanınız varsa robot süpürgeler oldukça faydalıdır. Fiyatları oldukça değişken olsa da siz evde yokken bile cep telefonunuza yükleyeceğiniz uygulamadan rahatlıkla takip edip evin dilediğiniz odasını dilediğiniz vakitte süpürtebilirsiniz.

Temizleme sıvısı olarak ne kullanılmalı?

Elbette parkelerinizi temizlemek için markette bulunan yüzey temizleyicilerini kullanmayı tercih edebilirsiniz. Bunlar hoş kokuludur ve temizleme konusunda oldukça başarılıdır. Ancak daha doğal bir yöntem isterseniz elma sirkesini ya da beyaz sirkeyi denemelisiniz. Sirke doğal bir temizleyicidir. Zeminleri derinlemesine temizler, durulama gerektirmez ve doğal olduğu için herhangi bir kimyasal içermez. Küçük bebeğiniz varsa ya da evcil hayvanınız varsa yerleri içeriğini bilmediğiniz kimyasallarla temizlemeyi istemeyebilirsiniz. Bu açıdan sirke oldukça güvenlidir. Kendi sirkenizi kendiniz yapmak isterseniz, sirke yapımını detaylıca anlattığımız bu yazımızı inceleyebilirsiniz:

Evde yapılabilen ahşap zemin temizleme tarifleri

Sirkeli temizleyici tarifi

Vileda kovasının içine yaklaşık 4 litre su doldurduktan sonra çeyrek bardak elma sirkesi ya da yarım bardak beyaz sirke ekleyin. Eğer kokusundan hoşlanmıyorsanız içerisine birkaç damla esansiyel yağ damlatabilirsiniz. Lavanta ya da portakal yağı damlatmanızı öneririz. Bu yağlar oldukça yoğun ve hoş bir kokuya sahip olduğu için elma sirkesi kokusunu bastıracaktır. Bu temizleyiciyle parkelerinizi silerken paspasınızın çok sulu olmamasına dikkat ediniz. Fazla su parkelere zarar verip parkeleri kabartacak, kaldıracaktır.

Sabunlu sirkeli temizleyici tarifi

1 yemek kaşığı rendelenmiş doğal zeytinyağı sabununu 1 su bardağı sıcak su içerisinde eritin üzerine 2 bardak elma sirkesi ya da beyaz sirke ekleyin ve güzel bir koku için bu karışıma birkaç damla biberiye ya da çam yağı damlatın. Bir kova suyun içerisine ihtiyacınız kadar karışımdan döküp parkelerinizi temizleyebilirsiniz. Bu doğal temizleyiciyi doğal ahşap parkelerinizde rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Başlıklar: , , ,

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

16 Ağustos 2021, 12:55

Resimli arama nasıl yapılır?

Denk geldiğimiz bir fotoğrafın kaynağını bulmak için, gördüğümüz bir canlının ne olduğunu bulmak için görselle arama yapmaya ihtiyaç duyarız. Hatta bazen çektiğiniz fotoğrafların kullanılıp kullanılmadığını öğrenmek isteyebilirsiniz. Bunu bulmak artık zor değil. Üstelik herhangi bir uygulama kullanmanıza da gerek yok. Bu yazımızda telefonunuzdaki bir görseli Google’da aratmanın yolunu anlattık. 1-...

Devamını Görüntüle

Reklam