Reklam03 Kasım 2020'de eklendi

Opera’da Arama Geçmişi Nasıl Silinir?

Opera’da Arama Geçmişi Nasıl Silinir?

Opera web tarayıcısı en çok kullanılan uygulamalardan birisidir. İnternette gezinirken kullandığınız tarayıcılar her hareketinizi kaydeder. Hangi sitelerde gezdiğiniz, ne arama yaptığınız, ne indirdiniz gibi bilgiler tarayıcınızda kayıtlı kalacaktır. Bu bilgiler sizin ilerde arama yaptığınızda daha önce aradığınız sonuca ulaşmanızı sağlar ve çerezler sayesinde bu siteler daha hızlı yüklenir. Bir alışveriş yaparken ya da form doldurmanız gereken herhangi bir sitede otomatik form doldurma sayesinde işlerinizi daha hızlı halledebilirsiniz. Tarayıcınızın kaydettiği veriler sayesinde ilginizi çekebilecek haberler, reklamlar karşınıza çıkar ve sitelere, forumlara otomatik olarak giriş yapabilirsiniz.

Opera geçmiş görüntüleme

Tüm bunlara rağmen eğer bilgisayarınızı paylaşıyorsanız, arama geçmişinizi de başkalarıyla paylaşmak istemezsiniz. Özellikle kart bilgileriniz kayıtlıysa bu büyük bir sorun olabilir. Ayrıca kötü amaçlı yazılımlar, programlar bu bilgilerinize kolayca erişebilir. Bu yüzden arada bir arama geçmişinizi silmek iyi bir fikir olacaktır. Tarayıcı olarak opera kullanıyorsanız, bu yazımızda size geçmişinizi nasıl sileceğinizi anlatacağız.

1- Opera Tarayıcı’yı açın ve yan çubukta saat şeklinde gözüken ”Geçmiş” seçeneğine tıklayın.

2- Geçmiş sekmesinde daha önce girdiğiniz siteler ve son kapatılan sekmeler görüntülenecektir. Sağ üst köşede bulunan ”Tarama verilerini temizle” seçeneğine tıklayın.

3- Ayarlar seçeneğinde açılacak olan temizleme kısmından zaman aralığını seçebilirsiniz. Son saat, son 24 saat, son 7 gün, son 4 hafta veya tüm zamanları seçerek yalnızca seçtiğiniz zaman aralığının verilerinin silinmesini sağlayabilirsiniz.

4- Temel seçeneğinden tarama geçmişi, çerezler ve diğer site verilerini ve önbellekte bulunan resim ve dosyaları silmek için seçenekleri seçin ve verileri temizleye tıklayın. Ardından seçtiğiniz zaman aralığındaki seçtiğiniz veriler silinecektir.

5- Gelişmiş seçeneğine tıkladığınızda ise yukarıdaki görselde verdiğimiz üzere daha gelişmiş çapta verilere ulaşabilir ve silmek istediğinizi seçebilirsiniz. Zaman aralığını ve silinecek verileri seçtikten sonra verileri temizleye tıkladığınızda geçmişinizdeki veriler silinecektir.

Başlıklar: , , , , ,

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

26 Mayıs 2021, 20:50

Yasaklı Sitelere Giriş Dns Ayarları Windows 7

Windows 7 Dns ayarları, yasaklı sitelere giriş yapabilmeniz için ihtiyacınız olan şeylerin başında yer alıyor. Türkiye’de bazı sitelerin yasaklanmasının ardından yabancı DNS’ler ile yasaklanan sitelere girmek mümkün. Peki, Windows 7’de yasaklı sitelere nasıl girilir? Tüm detaylar yazımızda. Windows 7  Yasaklı Sitelere Giriş Adım 1: İlk olarak Windows 7 Dns ayarları...

Devamını Görüntüle

Reklam