Reklam18 Eylül 2020'de eklendi

Önceden Koronavirüs Olup Olmadığımı Nasıl Anlarım?

Önceden Koronavirüs Olup Olmadığımı Nasıl Anlarım?

COVID-19 salgını tüm dünyayı etkiledi ve korkuttu. Semptom göstermeyen hastaların da olduğunu öğrendiğimizde daha da gerildik. Bundan dolayı herkesin kafasında acaba ben de enfekte oldum mu sorusu geçmiştir. Geçmişte COVID-19 olup olmadığınızı görmek için, yerel sağlık uzmanınızdan bir antikor testi alabilirsiniz. Kanınızda COVID-19 antikorları varsa, daha önce COVID-19 ile enfekte olma olasılığınız yüksektir; ancak, günlük yaşamınızda COVID-19’ayakalanmamaya ve virüsü yaymamaya karşı her zaman önlem almalısınız, çünkü bilim insanları, antikorların sizi gelecekte COVID-19’a yakalanmaya karşı bağışık hale getirip getirmediğinden emin değiller. Herhangi bir sorunuz varsa, hemen sağlık uzmanınızı arayın.

Antikor testi

Test yaptırmanız gerekip gerekmediğini öğrenmek için doktorunuza başvurun. Zaten bir sağlık uzmanınız varsa, önce oradan başlayın. Yoksa, hangi testleri yaptırdıklarını öğrenmek için hastanelerle iletişime geçebilirsiniz. Özellikle antikor testini isteyin ve geçmişte COVID-19 olabileceğinizi düşündüğünüzü ancak şu anda semptom göstermediğinizi açıklayın. Şu anda COVID-19 semptomları yaşıyorsanız, bir antikor testi yaptırmanıza gerek yoktur.
Çoğu sağlık hizmeti sağlayıcısı size yalnızca geçmişte COVID-19 semptomları olan hastaysanız veya bir işlem yaptıracaksanız size bir antikor testi yapacaktır.

antikor testi

Covid-19 testi

Eğer şu anda koronavirüs semptomları gösteriyorsanız test yaptırmalısınız. Antikor testi ve teşhis testi birbirinden farklıdır, antikor testinde sizden kan alırlar, koronavirüs teşhisi testinde ise ağızdan ve burundan bir çubuk yardımıyla örnek alınır.

  • Semptomlardan 3 hafta sonra antikor testi yaptırın

Hastalandıktan 1-3 hafta sonra antikor testi yaptırın. Antikorların gelişmesi virüsle enfekte olduktan sonra 3 haftaya kadar sürer.  Yakın zamanda COVID-19 semptomlarından hasta olduysanız, en doğru sonuçları almak için antikor testini yaptırmak için birkaç hafta beklemelisiniz.

  • Maske takın

Dışarı çıktığınızda ve test için hastaneye gittiğinizde maske takın. Maske takmak hem sizi koruyacaktır hem de başkalarına bulaştırma riskini kaldıracaktır.

  • Antikor testi pozitifse;

Antikor testiniz pozitifse daha önce Covid-19 olmuşsunuz demektir. Eğer test negatifse daha önce enfekte olmamışsınızdır. Semptom göstermeseniz, hasta hissetmeseniz de Covid-19 geçirme olasılığınız vardır. Ne yazık ki daha önce hastalığı geçirmiş olmanız Covid-19’a karşı bağışıklık kazandırmaz.

Başlıklar: , ,

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

07 Ocak 2021, 15:13

Kalçamı Nasıl Sıkılaştırırım? 3 Egzersiz Tüyosu

Kalça sıkıştırma için uygulamanız gereken stratejiler ve bunlar paralelinde yapacağınız egzersizler vardır. Kalçamı nasıl sıkılaştırırım? Sorusunu soran bir birey ilk olarak istikrarlı olarak egzersiz yapmalıdır. Daha sonraki aşamada ise sağlıklı beslenmeye yönelmelidir. Kalça Nasıl Sıkılaşır? Kalça sıkıştırmak için 3 egzersiz türü vardır. Bu egzersizleri yaparak daha sıkı kalçalara kavuşmanız mümkündür....

Devamını Görüntüle

Reklam