Reklam19 Ekim 2020'de eklendi

Öğrenci İçin Hangi Bilgisayar Alınmalı?

Öğrenci İçin Hangi Bilgisayar Alınmalı?

Uzaktan eğitimin başlamasıyla beraber evdeki bilgisayarlar yetersiz kalmış olabilir. Araştırma yapmak, makale okumak için belki yeterli bir bilgisayarınız olabilir fakat online eğitim için Zoom gibi görüntülü sohbet uygulamalarını kullanırken başka bir uygulama daha kullanırsanız, bu Google’da arama yapmak bile olabilir, RAM’iniz düşükse bu çok daha zor olacaktır. Sunum yapmak ve daha fazlası için daha iyi özellikli bir bilgisayar almanız gerekir. Sizin için ya da çocuğunuz için alabileceğiniz bilgisayar modellerini nasıl belirleyeceğinizi bu yazımızda sizlerle paylaştık.

Bilgisayar Almadan Önce

1- İhtiyaçlarınızı belirleyin

Bilgisayarı ne için kullanacaksınız? Yalnızca okul için mi yoksa oyun da oynayabileceğiniz bir bilgisayar mı olsun? Eğitiminiz için ihtiyacınız olan programlar neler? Bu soruların cevaplarını biliyorsanız aramanızı daraltmanız daha kolay olacaktır. Hocalarınıza ileride lazım olacak programları sorabilirsiniz ve onları da kaldırabilecek bir bilgisayar seçersiniz. Seçim konusunda teknolojik aletler satan yerden bilgi alabileceğiniz gibi forumlarda almak istediğiniz bilgisayarın yorumlarını da okuyabilirsiniz.

2- Masaüstü mü Dizüstü mü?

Masaüstü bilgisayarlar genelde dizüstü bilgisayarlardan daha kapsamlı ve daha uzun ömürlüdür. Ayrıca parçalarını değiştirip kapasitesini çok daha arttırabilme olasılığınız da bulunmaktadır. Ek olarak dizüstü bilgisayarınız kazalara daha kapatılır. Örneğin dizüstü bilgisayarınızın üzerine su döktüğünüzde koşarak servis yolunu tutup yüksek bir fiyatla ordan çıkarken, masaüstü bilgisayarınızın yalnızca klavyesini değiştireceksiniz. Üstelik çalınma, düşürme korkusu yaşamak zorunda kalmayacaksınız.

Dizüstü bilgisayarların ise en büyük avantajı taşınabilir olmalarıdır. Son zamanlarda dizüstü bilgisayarlar daha ince ve daha hafif olma yolunda gittiği için taşınabilirliği oldukça kolay olacaktır. Bir lise öğrencisi için masaüstü bilgisayar ideal olurken, üniversite öğrencisi için dizüstü bilgisayar daha uygun olacaktır.

3- Bilgisayarda olmazsa olmazlar ne olmalı?

Bilgisayarınızın ne kadar güçlü olması gerektiğinin, onu ne için kullanmayı planladığınıza bağlı olduğundan bahsetmiştik. Çoğunlukla makale okuyup yazan biri için orta düzeyde, uygun fiyatlı bir bilgisayar yeterli olabilir. Fakat bir bilgisayar mühendisliği öğrencisi, tasarımcı, mimarlık öğrencisi gibi bilgisayarda programlarla çalışan öğrenciler için orta segmentte bir bilgisayar yeterli olmayacaktır. Şu özelliklerine bakarak bilgisayar seçebilirsiniz.

  • Depolama alanı: 1 TB, ortalama bir kullanıcı için fazlasıyla yeterlidir. Daha fazla alana ihtiyacınız varsa, harici bir hard disk satın alabilirsiniz.
  • İşlemci: Video düzenleme yazılımı veya çevrimiçi oyunlar gibi ağır programları çalıştırmayı planlıyorsanız işlem hızı en çok ihtiyacınız olan etmenlerdendir. Bu durumda, 3.5-4 GHz arasında çalışabilen bir işlemci alabilirsiniz.
  • RAM: 4GB RAM, artık dizüstü bilgisayarlar için standart ve birçok insan için yeterlidir. İhtiyacınız olursa daha sonra daha yüksek bir RAM taktırabilirsiniz.
  • Bağlanabilirlik: Tüm bilgisayarlar wireless adaptörle birlikte gelir, ancak tüm dizüstü bilgisayarlar Ethernet bağlantı noktasına sahip değildir. Ayrıca, mevcut USB ve HDMI bağlantı noktalarının sayısı da önemlidir.
  • Web kamerası: Çoğu dizüstü bilgisayarda yerleşik web kameraları bulunur, fakat genelde kaliteleri farklılık gösterir. Ama bu büyük bir sorun değildir, çünkü ihtiyaç halinde her zaman daha iyi bir harici web kamerası satın alabilirsiniz.

4- Tabletler işe yarayabilir mi?

Bu sorunun yanıtı öğrenciden öğrenciye değişmektedir. Lise altı öğrenciler için tablet yeterli gelecekken, lise ve özellikle üniversite öğrencileri için tablet iyi bir tercih değildir. Tabletleri bluetooth klavye ile kullanarak word vb programları kullanabilirsiniz fakat daha fazlasını ne yazık ki karşılayamayacaktır.

Fakat yalnızca ders notları okumak ve canlı derslere girmek için kullanacaksanız tabletler işe yarayabilir.

5- Peki ortalama bütçe ne olmalı?

Döviz kurundaki önlenemeyen yükselişten dolayı, zorunlu ihtiyaç olsa bile, maalesef bilgisayar fiyatları oldukça arttı. Orta segmentte bir bilgisayar için bile 4000 TL civarı ayırmalısınız. İşte orta-iyi segmentte sizin için seçtiğimiz bilgisayar modellerinden bazıları!

 

Başlıklar: , , ,

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

13 Ocak 2021, 07:19

Maile İmza Ekleme Nasıl Yapılır? 6 Basit Adım

Maile imza ekleme hem prestij hem de kurumsallık açısından büyük önem taşır. Küçük ayarlar ile küçük bilgiler içeren imza yapmak karşınızdaki kişiye kim olduğunuz hakkında küçük bilgiler verecektir. Peki, Gmail imza ekleme işlemi nasıl yapılır? Tüm detaylar yazımızda. Maile İmza Nasıl Eklenir? Adım 1: Öncelikle maile imza ekleme için yeni...

Devamını Görüntüle

Reklam