Reklam05 Ocak 2021'de eklendi

.NET Framework Sürümü Öğrenme Nasıl Yapılır?

.NET Framework Sürümü Öğrenme Nasıl Yapılır?

.Net Framework sürümü öğrenme için uygulamanız gereken zor gibi görünen ama aslında kolay olan 3 adım vardır. Bu adımları uygulayarak sürüm anahtarınızı rahatlıkla öğrenebilirsiniz. Dilerseniz, öğrenim rehberimize gecelim;

.NET Framework Sürümü Nasıl Öğrenilir?

  • Adım 1: Öncelikle .NET Framework sürümü öğrenme için ‘’Başlat’’ menüsünden ‘’Çalıştır’’ seçeneğini seçin buradan Regedit’i girin ve ‘’Tamam’’ seçeneğine tıklayın. (Regedit çalıştırmak için sizden yönetici kimlik bilgilerini isteyecek)
  • Adım 2: Girdikten sonra ‘’Kayıt Defteri Düzenleyicisi’’ yerinden alt anahtara şunları yazın.  / yazılım / Microsoft / net Framework Setup (veya ayarlar) / NDP / v4 / Full HKEY_LOCAL_MACHINE. alt anahtar tam yoksa .Net Framework 4.5 ya da ön sürüm yok demektir.
  • Adım 3: Son olarak ‘’Yayın’’ adlı yere REG_DWORD girişi olup olmadığına bakın. Eğer varsa .Net Framework 4.5 ya da diğer ileri sürümü yüklemişsiniz demektir. Değeri .Net Framework sürümüne karşılık gelir. Örneğin .NET Framework 4.8’in giriş değerinin ‘’528040’’ sürüm anahtarıdır.

Not: .NET Framework’un sürüm değerleri birbirinden farklıdır. Her birinin en küçük değeri diğeriyle farklı şekilde yapılmıştır.

.NET Framework Nedir?

.NET Framework, çalışan uygulamayı farklı hizmetlere bağlayan, Windows için yapılan bir yürütme bileşeni olarak tanımlanır.

  • Uygulamalar için bellek ayırmayı veya serbest bırakmayı sağlar. CLR Hizmetleri uygulama için yapar. Bir nevi bellek yönetimi denilebilir.
  • Geleneksel programlamalarda dillerinde temel türler derleyici kısmından tanımlanır. Böylelikle çapraz dil çalışmaya başladığında karmaşıklaşır. Windows’un programı sayesinde sistem türleri tanımlanır ve hedeflenen diller ortak hale getirilir.
  • Programcılar alt düzey programlama işlemlerinde çok fazla kod yazmak yerine, Framework kitaplığından kolay erişebilir kitaplık kullanırlar. Bu sayede bir ton kod yazmaktan kurtulurlar.
  • .NET Framework sürümü kullanarak geliştirilen uygulamalar, sonraki sürümde değişiklik yapmaya gerek kalmadan çalışmaya devam eder.
  • Hedef olan dil derleyicisi, ortak ara dil adlı kod yayımlayarak çalışma zamanında derlenir. Bu sayede bir dilde yazılan kelimelerin diğer dillere erişebilirliğini arttırır.
Başlıklar: , ,

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

03 Mayıs 2020, 15:01

Windows 10 İşletim Sistemi Nasıl Hızlandırılır ?

Windows 10 kullanıyorsanız ve nasıl hızlandıracağınızı bulmaya çalışıyorsanız, doğru yerdesiniz. Windows 10, Microsoft‘un bugüne kadar en verimli kodlanmış işletim sistemi olsa da, büyük miktarlarda sistem kaynağı gerektiren çok sayıda özelliği olduğunu biliyoruz. En son güncelleme, genel verimliliği arttırmak için son derece kullanışlı özelliklere sahip olsa da, bilgisayarınızı performansı hala yavaş...

Devamını Görüntüle

Reklam