05 Ocak 2021'de eklendi

.NET Framework Sürümü Öğrenme Nasıl Yapılır?

.NET Framework Sürümü Öğrenme Nasıl Yapılır?

.Net Framework sürümü öğrenme için uygulamanız gereken zor gibi görünen ama aslında kolay olan 3 adım vardır. Bu adımları uygulayarak sürüm anahtarınızı rahatlıkla öğrenebilirsiniz. Dilerseniz, öğrenim rehberimize gecelim;

.NET Framework Sürümü Nasıl Öğrenilir?

  • Adım 1: Öncelikle .NET Framework sürümü öğrenme için ‘’Başlat’’ menüsünden ‘’Çalıştır’’ seçeneğini seçin buradan Regedit’i girin ve ‘’Tamam’’ seçeneğine tıklayın. (Regedit çalıştırmak için sizden yönetici kimlik bilgilerini isteyecek)
  • Adım 2: Girdikten sonra ‘’Kayıt Defteri Düzenleyicisi’’ yerinden alt anahtara şunları yazın.  / yazılım / Microsoft / net Framework Setup (veya ayarlar) / NDP / v4 / Full HKEY_LOCAL_MACHINE. alt anahtar tam yoksa .Net Framework 4.5 ya da ön sürüm yok demektir.
  • Adım 3: Son olarak ‘’Yayın’’ adlı yere REG_DWORD girişi olup olmadığına bakın. Eğer varsa .Net Framework 4.5 ya da diğer ileri sürümü yüklemişsiniz demektir. Değeri .Net Framework sürümüne karşılık gelir. Örneğin .NET Framework 4.8’in giriş değerinin ‘’528040’’ sürüm anahtarıdır.

Not: .NET Framework’un sürüm değerleri birbirinden farklıdır. Her birinin en küçük değeri diğeriyle farklı şekilde yapılmıştır.

.NET Framework Nedir?

.NET Framework, çalışan uygulamayı farklı hizmetlere bağlayan, Windows için yapılan bir yürütme bileşeni olarak tanımlanır.

  • Uygulamalar için bellek ayırmayı veya serbest bırakmayı sağlar. CLR Hizmetleri uygulama için yapar. Bir nevi bellek yönetimi denilebilir.
  • Geleneksel programlamalarda dillerinde temel türler derleyici kısmından tanımlanır. Böylelikle çapraz dil çalışmaya başladığında karmaşıklaşır. Windows’un programı sayesinde sistem türleri tanımlanır ve hedeflenen diller ortak hale getirilir.
  • Programcılar alt düzey programlama işlemlerinde çok fazla kod yazmak yerine, Framework kitaplığından kolay erişebilir kitaplık kullanırlar. Bu sayede bir ton kod yazmaktan kurtulurlar.
  • .NET Framework sürümü kullanarak geliştirilen uygulamalar, sonraki sürümde değişiklik yapmaya gerek kalmadan çalışmaya devam eder.
  • Hedef olan dil derleyicisi, ortak ara dil adlı kod yayımlayarak çalışma zamanında derlenir. Bu sayede bir dilde yazılan kelimelerin diğer dillere erişebilirliğini arttırır.
Başlıklar: , ,

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

19 Ekim 2020, 07:41

Öğrenci İçin Hangi Bilgisayar Alınmalı?

Uzaktan eğitimin başlamasıyla beraber evdeki bilgisayarlar yetersiz kalmış olabilir. Araştırma yapmak, makale okumak için belki yeterli bir bilgisayarınız olabilir fakat online eğitim için Zoom gibi görüntülü sohbet uygulamalarını kullanırken başka bir uygulama daha kullanırsanız, bu Google’da arama yapmak bile olabilir, RAM’iniz düşükse bu çok daha zor olacaktır. Sunum yapmak ve...

Devamını Görüntüle