Reklam25 Ocak 2021'de eklendi

Monitörün Görüntüsü Gelip Gidiyor Nasıl Çözülür?

Monitörün Görüntüsü Gelip Gidiyor Nasıl Çözülür?

Monitörün görüntüsü gelip gidiyor problemi, birçok nedenden dolayı görülebilir. Problemin çözümü için ilk olarak problemin kaynağını bulmamız gerekiyor. Bunun için aşağıdaki yöntemlerden istifade ederek deneme yanılma yöntemini uygulayın.

Monitörün Görüntüsü Gelip Gidiyor Çözümü

  • Yöntem 1:  Bilgisayarınızı Kontrol Edin.
  • Yöntem 2: Sorunun Hangi Cihazda Kaynaklı Olduğunu Bulun.
  • Yöntem 3: Cihazınızdaki Floresanları Kontrol Edin.
  • Yöntem 4: Kablo Kontrolü Yapın.

Yöntem 1: Bilgisayarınızı Kontrol Edin:

Öncelikle monitörün görüntüsü gidip geliyor sorunu; kablo bağlantılarının, ekran kartının yerinden oynamış olması olabilir. Bu tür basit çözümleri önceden kontrol etmeniz sizi masraftan kurtarabilir. 

Ayrıca bilgisayarın fan sistemlerinin yeteri kadar çalıştığına göz atın. Bazen fanlar patlayabilir ya da bozulabilir, bu gibi durumlarda yenisini almanız gerekir. Fakat yeni fan alırken voltlarına dikkat etmeniz gerekir.

Yöntem 2: Sorunun Hangi Cihazdan Kaynaklı Olduğunu Bulun:

Sorun monitör kaynaklı olup olmadığını kontrol edin. Örneğin monitörü başka bir kasaya takıp çalışıp çalışmadığını kontrol edin. Cihazı Kontrol etmenize rağmen Monitör gidip geliyor ise tamirciye götürmeniz gerekir.

Yöntem 3: Cihazınızdaki Floresanları Kontrol Edin:

Monitördeki floresanlarında ömrü olduğu için bir süre sonra tükenir veya bozulurlar. Ömrü bittiğinde değiştirilmezse monitörde ekran gitme sorunu yaşatabilir. Yukarıdaki sorunları tek tek denediyseniz muhtemelen sorun floresan kaynaklı olabilir.

Bu durumda floresan bulmak zor ve pahalı olduğu için sistemiyle de çevirmeyi deneyebilirsiniz. Diğerine göre daha ucuz ve bulması daha kolaydır.

Bilgisayar tamiri ile alakalı bir bilginiz yoksa, cihazın içini açmanız daha büyük sıkıntılara yol açabilir. Bu yüzden bilginiz yoksa yetkili servise götürmenizi öneririz. 

Yöntem 4: Kablo Kontrolü Yapın.

Kabloları sık sık çıkarıp takıyorsanız temassızlık problemi meydana gelebilir. Bunun için farklı bir kablo ile deneyebilirsiniz.

Monitörün Ömrü Nasıl Uzatılır?

Monitörler her açılışta degasus (Manyetik alanı giderme işlemi) yapar. Bunu yaparak görüntü kalitesini korur ve böylece ekrandaki görsellerin kalitesi düşmez. 

  • Sürekli ekranı açıp kapatmak monitör görüntüsü gidip geliyor sorununu ortaya çıkarır. Mümkün oldukça açıp kapatmaktan kaçınmak gerekir.
  • Ekranın parlaklığını kısmak monitörün ömrünü biraz daha uzatır.
  • Sürekli ekranı aç kapa yapmak devreleri ısıtıp soğutacağı için kısa süreli işlemlerden kaçınmak gerekir.
  • Elektrik kesintilerinde monitörü mutlaka kapalı tutmak gerekir.
Başlıklar: , ,

Yorumlar

Yazıya 1 yorum yapılmış. Sen de fikrini paylaş!

Emre Çakır Şubat 19, 2022

bu yöntemleri okurken monitör düzelti teşekkür ederim.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

30 Kasım 2020, 09:45

Windows 10 Güvenli Mod Nedir? Nasıl Açılır?

Windows 10 güvenli mod her daim size yardımı olabilecek önemli bir konu. Windows için sınırlı sayıda dosya ve sürücü kullanarak temel durumda başlatabilirsiniz. Windows’u güvenli modu açarak kullanmak bilgisayarınızda bulunan sorunları algılamak ve gidermek için de size yardımcı olacaktır. Gelin hiç vakit kaybetmeden güvenli mod nedir? Nasıl Açılır? Güvenli moddan...

Devamını Görüntüle

Reklam