Reklam24 Şubat 2021'de eklendi

Minimalizm Nedir? Örnekleri Nelerdir?

Minimalizm Nedir? Örnekleri Nelerdir?

Minimalizm, sanat akımı olarak ABC ifadesi ile 1960’lı yıllarda ortaya çıkmıştır. Bir süre sonra yaşam felsefesine dönüşmüştür. Tüm gereksiz kalabalıktan ve yükten kurtulmayı ve ağırlıkların geride bırakılabilmesini ifade etmektedir. Az yemek, az konuşmak, az alışveriş gibi mottoları vardır. Ucu kaçmış ölçünün payının küçültülmesi demektir. İnsanın hükmetme ve sahip olma güdüsünü kontrol etmesini öğütler.

Minimalist Yaşam Nedir?

Minimalist yaşam, sade olabilmektir. Size fazla gelen ve hayatınızda boş yere yer kaplayan her şeyin geride bırakılabildiği bir tarzı ifade eder. Bu insanlar, eşyalar, giysiler, alışkanlıklar olabilmektedir. Biraz münzevi bir stil gibi görünebilmektedir ancak sanıldığı gibi değildir. Her şeyin maddi değeri ile ölçüldüğü bir dünyada akıllı davranıp sisteme karşı durabilmektir. Bir karşıt tavrın sosyal çevrenize yansımasıdır. Şimdi ne demek istediğimize bir bakalım; 

  1. Giysi dolabının fazla kıyafetten arındırılması
  2. Sahte ilişkilerden kurtulmak
  3. Yapabileceğiniz kadar sorumluluk almak
  4. İhtiyacınız olmayan tüm alışkanlıklara veda etmek

1) Giysi dolabının fazla kıyafetten arındırılması

Kapitalist sistem insanları daha fazla tüketmeye sevk ediyor. Reklamlarda ve sosyal yaşamda çevremizde gördüğümüz birçok şeye sahip olmak istiyoruz. İşte üzerinize çok fazla şey almanız da minimal yaşam için bir karmaşadır. Sadeleşmek ve özgürleşmek gerekir. Belki kullanmadığınız bir kere bile giymediğiniz bir sürü şey vardır. İhtiyacı olan birine verebilir veya bağış yapabilirsiniz. Az ile yetinmek temel kuraldır. 

2) Sahte ilişkilerden kurtulmak

Sadece çıkar uğruna görüştüğünüz birçok kişi vardır. Tüketime odaklı bir sistemde duygular ve bireyler de birbirlerini maddi nesneler olarak görür. Fazlalıktan arınmışlığın öğretmek istediği de gereksiz muhabbetin size bir değer katmayacağıdır. Size iyi gelen insanların dışında sadece çevrenizde çok insan olsun isteğinden dolayı birilerini tutmak bu akımın görüşüne terstir ve tam da bu noktada gereksiz olanı bırakabilmeyi temsil eder.

3) Yapabileceğiniz kadar sorumluluk almak

İşinizde çok fazla ağır çalışıyor ve fazlaca iş yükünüz oluyorsa minimal bir hayata geçmek için gözden geçirmeniz gereken bir durum var demektir. Belki de size uygun bir işte çalışmıyorsunuzdur. Zaten bunu bir kere sorguladığınızda kendinizi sade yaşamın gerektirdiği bir çalışma koşullarını tercih ederken bulabilirsiniz. 

4) İhtiyacınız olmayan tüm alışkanlıklara veda etmek

Fazla yemek, çok düşünmek ve sıklıkla harcama yapmak gibi rutinleriniz varsa bu hayat tarzı için hepsini aza indirgemeniz gerekir. Kendinizi arındırmak ve rahatlık istiyorsanız seçmeniz gereken yol budur.  

  • Dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta, tüm bu anlatılanların genel örnekler olmasıdır. Minimalist yaşam size size iyi geleni keşfetmenizde bir aracıdır. Katı kuralları ve net yaptırımları yoktur. 

Minimalizm Örnekleri Nedir?

Kendini keşfetmenin bir türü olduğunu ve sadeliğe yatırım yapılan bir biçim olan minimalizm, azın çok anlamına gelmesidir. Maddi olanın yerini ne kadar önemli olduğu almıştır. Öncelikler felsefesini benimsemektedir. İhtiyaç duyulan ve gerekenlere odaklanıp fazlalıkların hayattan çıkarılması anlamına gelen minimalizmin örnekleri olarak bazı ünlü insanların yaşam tarzı verilebilir.

Örneğin, Jennifer Lawrence indirim kuponlarını takip etmesi ve mütevazı bir araç kullanması bakımından dikkat çekicidir. Oyuncu Keanu Reeves için de aynı durum geçerlidir. Kendisi toplu taşıma araçlarına binmesi ile bunu gözler önüne sermiştir. Ayrıca Steve Jobs ve Mark Juckerberg’in hayat stilinin ve ev dekorunun oldukça sade olduğu bilinmektedir. 

Nasıl Minimalist Olunur?

Kendi gerçek ihtiyaçlarının farkında olarak ve yetinmeyi bilerek minimalist olunur. Maddi nesnelere ve paraya insan üstü bir değer atfetmemek ile bu yaşam biçimini kazanabilirsiniz. Unutulmamalıdır ki bu bir heveslik bir şey değildir. Tüm hayatınızı değiştirecek bir bakış açısıdır.

Özgürlük için düşünce şeklinizin maddiyata karşı tamamen değişmesi ve sadeliği bu şekilde yaşamanız gerekmektedir. Cansız cisimlere bağımlı olmaktan vazgeçerek paylaşımcı ve duru bir hal alırsınız. Kullanmadığınız, ihtiyacınız olmayan şeyleri kaybetmekten korkmadığınızda bu akımı benimsemişsiniz demektir. 

Minimalizm Nasıl Uygulanır?

Minimalizm, belirli bir uygulama çerçevesine sahip değildir. Sadeliği savunması bakımından geneldir. Ancak herkesin kendisine göre bunu algılaması ve pratiğe dökmesi değişkendir. 

Önemli olan gereken zamanda istemediğiniz bir duruma veya olaya maruz kalmama tepkisini gösterebilmektir. Hayır demeyi ve hazlarınızın aşırılığına dur diyebilmelisiniz. Hayatınızın tüm alanlarını gözden geçirip fazla olan ve gereksiz olan ne var bunları tespit ettiğiniz anda bu konuda yeni bir başlangıç yapmış olursunuz. 

Başlıklar: , ,

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

28 Eylül 2020, 08:23

Buttermilk Nedir? Buttermilk Nasıl Yapılır?

Youtube’da gezerken ya da instagram keşfetteyken önümüze lezzetli tatlılar, pancakeler, salatalar ve yemekler çıkar. Hemen yapmak isterken malzemeler arasında buttermilk yazdığını görürüz. Türkiye’de bulmanın neredeyse imkansız olduğu buttermilk adından da anlaşılacağı gibi bir süt ürünüdür. Türkçe’ye yayık ayran, yayık altı, yayık altı suyu olarak çevrilen buttermilk aslında tereyağı yaparken sütten...

Devamını Görüntüle

Reklam