23 Kasım 2020'de eklendi

Masal Terapisi Nedir? Tüm Detaylar

Masal Terapisi Nedir? Tüm Detaylar

Masal terapisi, çocuk ve yetişkinler adına teröpotik bir anlam taşıyan yöntemdir. Psikolojik tekniklerin çoğuna yardımcı olur. Eğitim, davranış düzeltme, karakter gelişimi, problem kaynağı bulma gibi konularda çocukların masallarından alınan kaynaklarla oluşan ve içeriğini kullanan bir psikoloji yönüdür. Bireyin günlük problemleri ile baş etme adına güzel bir terapi yöntemidir.

Masal Terapisi Nedir?

Günümüzde özellikle son zamanlarda masal terapisti gibi bir kavram duymaktayız. Bununla birlikte masal terapisi gibi bir kavram hayatımıza girdi. Günlük yaşamınızda baş edemediğiniz problemleri, kendinizi ifade edebilmeyi, problem çözmeyi ve olumsuz davranışlarınızı değiştirip olumlu davranışa çevirmeyi öğrenirsiniz. Nasıl mı? Masal ve materyalleri kullanarak. Sadece bir masal okumak olarak da düşünmemek gerekir. Bu terapinin tekniklerini kullanarak çocuk ve yetişkinler adına tecrübe edinme ve ifade etmeyi kavrarsınız. Empati yeteneğinizi geliştirip, diğer insanların duygu ve düşünceleri için saygılı olmayı öğrenirsiniz.

Masal Terapisi Eğitimi Nedir?

Çocuk ve yetişkinler için var olan sendrom ya da semptomları, bilinçli olarak yapılan çabalarla dışarı çıkamayan içsel sıkıntıları masal aracılığı ile dışarı çıkarma yöntemidir. Birey üzerinde uzun süre etkisi altında kaldığı olumlu ya da olumsuz deneyimleri dünyaya karşı sembolik anlamlar yükleyerek dışarı çıkarır.

Masal terapisi eğitimi teknikleriyle çocuklarla çalışırken onların temel karmaşalarını, kendilerini ifade etmelerini ve problemlerini çözmelerini masallar üzerinden gerçekleştirirsiniz. Amaç çocuğun sıkıntılı geçiş dönemlerinde ya da sıkıntılı dönemlerinde endişelerini azaltmayı amaçlamaktadır.

Masal Terapisi Sertifikası Ne İşe Yarar?

Teorik bilgi beceri kazanmanızın yanında masal terapisi tenikleri ve deneysel yöntemlerinin kullanılabilmesiyle ilgili becerileri kazanmanızı amaçlar. Telöpatik dil ile ilgili yazılmış masalları okuduktan sonra devamında; 

 • Analiz etme, 
 • Çocuklarla yeniden masal oluşturma, 
 • Bilinen masalları değiştirerek yeni masal yaratma gibi kazanımları size sağlar.
 • Masallar ile bireylerin kendini ifade edebilmesi, kendini tanıması ve tanımlaması problemlerini çözmek için size farklı bir bakış açısı kazandırır.
 • Bir terapi tekniği kazanmanıza olanak sağlar. 
 • Travma çalışmalarında size ekstra kazanç getirir.

Masal Terapisinin Uygulama Alanları Nereler?

Terapinin çeşitli uygulama alanları vardır. Bunlar;

 • Eğitim Kurumları,
 • Hastaneler,
 • Psikolojik Danışma Merkezleri,
 • Anaokulları,
 • Kreşler.
Başlıklar: , ,

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

29 Haziran 2020, 06:56

Metamorfoz Nedir? Başkalaşım Nasıl Meydana Gelir ?

Metamorfoz, kelime anlamıyla başkalaşım demektir. Aynı tür içerisindeki morfolojik, anatomik ve fizyolojik değişimler metamorfozdur. Postembriyonik gelişim sırasında çoğu böceğin şekil değiştirmesine yol açan metamorfoz temel olarak hormonların kontrolünde gerçekleşir. Sadece böcekler (Insecta) değil, kabuklular (Crustacea), yumuşakçalar (Mollusca), amfibiler(Amphibia), knidliler (Cnideria), derisidikenliler (Echinodermata) ve tulumlular (Tunicata) da metamorfoz geçirebilirler.   Böcekler metamorfoz süreci boyunca birkaç kez deri değiştirmek zorundadır. Deri...

Devamını Görüntüle