30 Kasım 2020'de eklendi

Mac Denetim Merkezi Nasıl Kullanılır? Resimli Anlatım

Mac Denetim Merkezi Nasıl Kullanılır? Resimli Anlatım

Mac denetim merkezi, tüm sistem geçişlerini ve denetimini tek bir menüde birleştirir. Hem de koyu mod, şu an çalışan mod gibi yeni özelliklere de erişim elde etmenizi sağlar. Mac’te denetim merkezi kısacası apple ürünleri için önemli sayılabilecek düzeydedir. Gelin şimdi nasıl denetim merkezini kullanırız birlikte görelim.

Apple Denetim Merkezi Kullanma Adımları

MacOS Big Sur ve üstünü çalıştıran Mac kullanıcıları Kontrol Merkezi’ne erişimi gerçekleştirebilir. Şimdi Kontrol merkezi adımlarını tek tek açıklamak gerekirse; 

1.Adım: Kontrol merkezi simgesi ekranın sağ üst köşesinde saatin yanında görünen simgedir.

2. Adım: Üzerine tıkladığınız zaman; İPhone’un ya da İPad’in kontrol merkezinin Mac sürümünü bulacaksınız.

3. Adım: Mac denetim merkezi üst kısımda, “Wi-Fi”, “Bluetooth”, “AirDrop”, “Rahatsız Etmeyin”, “Klavye Parlaklığı” ve “Ekran Yansıtma” için kontroller bulunuyor. Özellikleri kontrol etmek için her bir kontrole tıklayarak ayarları değiştirebilirsiniz.

4. Adım: Şimdi bunun altında bulunan Ekran paneline tıkladığınızda, “Karanlık mod” ve “Gece Vardiyası”  gibi seçenekler bulunuyor.

5. Adım: “Ses” paneli size mevcut tüm ses çıkışlarının bir listesini mac denetim merkezinde gösterecektir.

6. Adım: “Şimdi Yürütülüyor” paneli ise size oynatma kontrolü sağlar. Aynı anda birden fazla uygulama burada desteklenmektedir.

Mac Denetim Merkezi İçin Daha Fazla Özellik Ekleme 

Apple denetim merkezi açma işlemini tamamladınız diyelim. Fakat sabit özellikler size yetmedi mi? Daha fazlasını ekleme imkânınız mevcut. Erişilebilirlik Kısayolları”, “Pil” ve “Hızlı Kullanıcı Değiştirme” kontrolleri (veya modülleri) ekleyebilirsiniz. Bunu yapmak için;

1 Adım: Menu çubuğunda bulunan “Apple” düğmesine tıklayın. “ Sistem Tercihleri”  seçeneğine gidin.

2 Adım: “Dock & Menu Bar” düğmesine tıklayın.

 

3 Adım: Burada “Diğer Modüller” seçeneğine gidin. Kontrol merkezi için eklemek istediğiniz modülü seçin. 

4 Adım: Daha sonra kontrol merkezine eklemeyi yapabilmek için; “Kontrol Merkezinde Göster” seçeneğine tıklatın.

5 Adım: Yeni eklediğiniz modüller artık kontrol merkezinde görülecektir. Tüm seçenekleri görüntülemek için ana ekranda bulunan modüle tıklayın.

Mac denetim merkezi için genel ayarlar bu şekildedir. Eğer kontrol merkezi ögelerini sabitlemek istiyorsanız da; seçmek istediğiniz ögeyi alıp sürükle bırak yöntemi ile sabitleyebilirsiniz.

Başlıklar: , , , ,

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

21 Ekim 2020, 08:31

Bilgisayara PUBG Mobile nasıl indirilir?

Bir dönem neredeyse herkesin oynadığı bir oyundu PUBG. Hala gerek mobil gerekse bilgisayar üzerinden bir çok oyuncu bu oyunu oynuyor. Dünya çapında milyarlarca insan her gün bu oyunu oynuyor. Sürekli güncellemeler yaparak sıkıcı bir oyun olmaktan kendini kurtaran PUBG oyuncularına oynayabilecekleri silahlar ve çeşitli haritalar sunmaktadır. 2017’de En İyi Çok...

Devamını Görüntüle