21 Aralık 2020'de eklendi

Kitap Nasıl Okunur? Etkili 4 Aşama

Kitap Nasıl Okunur? Etkili 4 Aşama

Kitap nasıl okunur sorusu aslında öğrenme isteğinizi ortaya çıkarıyor. Birçok kişi çok kitap okuyup çok bilgi sahibi olmak ister ancak okuma konusundaki tecrübesizlik ve strateji eksikliğinden dolayı çeşitli problemler yaşar. Peki, bu noktada neler yapılmalı? Bu noktada aşağıdaki stratejilerimiz dikkate alınmalı.

  1. Kip aşaması
  2. Ölçme aşaması
  3. Geliştirme aşaması

Okuma Alışkanlığı Aşamaları

1) Alışkanlık Aşaması

Sürekli olarak kitap okumak size ciddi anlamda pratiklik kazandıracaktır. Bir işi sürekli olarak yaptığınızda beyniniz artık o işe alışır ve o işi rutin olarak sayar. Bu nedenle her gün belirli aralıklarla kitap okumalısınız. Bunu yaparken aynı saatleri tercih etmelisiniz.

Düzenli kitap nasıl okunur? Sorusunun cevabı da ilk aşamamızda saklıydı. 

2) Takip Aşaması

Kitap okurken ne kadar verim aldığınızı araştırmanız gerekir. Bunun için bir not defterine anlama düzeyinizi yazın. Bilmediğiniz kelimeleri bir kâğıda yazın ve daha sonra o kelimelerin anlamını öğrenin. Böylelikle zamanla kelime dağarcığınız genişlerken anlama kapasitenizde gelişecektir.

İlerleme durumunuzu kayıt altına almanız eksiklerinizi görme konusunda size yardımcı olacaktır. Unutmayın, eğer iyi bir okuyucu olmak istiyorsanız iyi bir yazar da olmak zorundasınız.

3) Ölçme Aşaması

Bu aşamada bilgilerin ölçümesi vardır. Okuduğunuz kitaptan neler öğrendiniz? Sizin için verimli oldu mu? Kitabı kaç günde bitirdiniz? Bu gibi soruların cevabını vermelisiniz. Bu gibi sorular sizin ilerleme durumunuzu gösterir.  

Özellikleri kitabı okuma süresi ve anlama ile ilgili bağ kurulmalıdır. Eğer, süre kısa ve anlama kapasitesi yüksekse bu iş olmuş demektir. Aslında kitap nasıl okunur? Sorusunun cevabı ölçme aşaması ile ortaya çıkabilir çünkü bu aşamada eksikliklerinizi görür ona göre hareket edersiniz. Bu noktada da nasıl yapıldığını anlarsınız.

4) Geliştirme Aşaması

Burada eksikliklerinizi tespit etmeniz gerekir. Çünkü, eksikliklerinizin tespiti sonucunda geliştirme aşamaları tam anlamı ile verimli olur.

Kitap Hangi Ortamda Okunur?

Verimli kitap okumak için ilk olarak ortam olarak müsait olmak zorundasınız. Bunun için;

  • Elektronik cihazları kapatın.
  • Sesli bir ortamdaysanız yer değiştirin.
  • Işığın rengini değiştirin ( Beyaz ).
Başlıklar: , ,

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

07 Aralık 2020, 16:27

Pubg FPS Arttırma 2021 Yılında Nasıl Yapılır?

Pubg FPS arttırma 2020 için çokça aranılan bir konu oldu. Eminiz ki 2021’de de aynı oranda aranılacak. Özellikle Pubg bu denli yüksek oyuncu portföyüne sahip oldukça. Hem mobil hem de bilgisayarda iki ayrı FPS arttırma özelliği bulunmakta. Bu özellikleri kullandığınızda oyunu daha kaliteli oynama imkânına sahip oluyorsunuz. Şimdi daha kaliteli...

Devamını Görüntüle