23 Kasım 2020'de eklendi

Kimler Nikah Şahidi Olabilir? 7 Önemli Detay

Kimler Nikah Şahidi Olabilir? 7 Önemli Detay

Nikah şahitliği, bir evlilik için gerekli olan şeylerin başında geliyor. Peki, tam olarak nikah şahitliği nedir? Olmadığı durumlar var mı? Nikah şahidi, nikahın ‘’İstek’’ çerçevesinde yapıldığının şahitliğini yapar. Herhangi bir baskı olmadan, kimliklerin doğruluğuna şahitlik eder. Bu yüzden nikahlar kıyılmadan önce şahitlik şart konulmuştur.

1) Resmi Nikahta Şahit Şart Mıdır?

Resmi nikah kıyılmadan önce en az iki kişinin şahitlik etmesi beklenir. Aksi taktirde nikah kıyılmaz. Evlenmek isteyen gençler, tanımadıkları kişileri şahit olarak gösteremez. Buradaki amaç özgür irade ile nikahın kıyıldığını ispat etmektir. 

2) Kimler Nikah Şahidi Olamaz?

İlk olarak şunu belirtelim ki; anne ve baba nikah şahidi olamaz. Belediyelerin aldığı karara göre anne ve babanın şahitlikleri çerçevesinde nikah kıyılamaz. Bu iki kişi dışında bütün akrabalar şahid olarak gösterilebilir. Bunlara ek olarak şu özellikteki kişiler şahid olamaz;

  • 18 yaşın altında olan kişiler
  • Akıl sağlığı yerinde olmayan kişiler
  • Bunlara ek olarak tanınmayan kişiler

3) Kardeş Nikah Şahidi Olur Mu?

Düğün aşamasında şahit bulmaya zorlanan kişilerin belki de en çok merak ettiği soru olabilir. Bu sorunun cevabı evettir. Aynı soyadı taşımak, şahit olmaya engel değildir. Eğer, nikah şahidi yoksa gelinin kardeşi ve damadın kardeşi nikah şahitliği yapabilir ve nikah kıyılabilir.

4) Nikah Şahidi Ne Zaman Bildirilir?

Nikah kıyılmadan önce nikah şahitliği yapacak kişiler görevli memura kimlik ve adres bilgisi vermek zorundadır. Aksi taktirde şahitlikler kabul edilmeyebilir

5) Dini Nikahta Şahit Şart Mıdır?

Dini nikah şahitliği diye bir kavram yoktur ama isteğe göre şahitler olabilir. Genel olarak dini nikah kıymak isteyen insanlar ve bir imam ile nikah kıyılabilir. 

6) Nikah Şahidi Ne Giymeli?

Nikah şahidi giyimi üzerine kesin bir yargı yoktur. Şahitler, dilediği gibi giyilebilir. Ancak, çeşitli yörelerde kıyafet konusunda gelenekler yaşatılabilir. 

7) Nikah Şahidi Kaç Kişi Olur?

Nikah şahidi sayısı, resmi evliliklerde en az 2 olarak belirlenmiştir. 2 kişinin olmaması durumunda nikah kıyılamaz.

Başlıklar: , , ,

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

25 Haziran 2020, 21:02

Deneysel Psikoloji Nedir?

Deneysel psikoloji, deneysel yöntemleri psikolojik çalışmaya uygulayanların yaptığı ve bunun altında yatan süreçleri ifade eder. Psikolojik sorunların incelenmesinde kullanılır. Uygulanan deneysel yöntem davranışlara yol açan değişkenleri denetleyerek insan ve hayvan zihnine etkileri saptanmaya ve açıklanmaya çalışır. Büyük ölçüde deneysel yöntemlere bağlıdır. Öncelikli ilgilendiği alan, denetlenebilir ilişkileri tanımlayan yasaları anlamaktır. Deneysel...

Devamını Görüntüle