Reklam19 Ocak 2021'de eklendi

İYS Nedir? Arama ve Sms İptali Nasıl Yapılır?

İYS Nedir? Arama ve Sms İptali Nasıl Yapılır?

İleti Yönetim Sistemi (İYS), 1 Mayıs 2015 tarihinde 6563 sayılı elektronik ticaretin düzenlenmesi hakkındaki kanun, ticari iletişim ve ticari elektronik iletiler hakkında yönetmelik düzenlemeler çerçevesinde Ticaret Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiştir. Peki, detayları ile İYS nedir?

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından ticari elektronik ileti izinlerini ve şikayet düzenlemelerinin kontrol edebildiği veya yönetebildiği platformdur. Bu platforma giriş yapabilmek için e-Devlet şifresini bilmek ve telefona gelen kodu yazmak gerekir. Kişii telefonuna gelen mesajı ya da aramayı, yine kişi isterse engelleyebilir ya da engeli bu siteden kaldırabilir. 

İYS ile SMS ve Aramalar Nasıl Engellenir?

  • Adım 1: İlk olarak İYS ile SMS engelleme için e-Devlet şifreniz ile sisteme giriş yapmanız gerekir. Şifre ile giriş yaptıktan sonra ‘’Ticari Elektronik İleti Yönetim Sistemi’’ yazısını arama motoruna yazın.
  • Adım 2: Şimdi arama tuşuna tıkladıktan sonra telefonunuza gelen kodu ilgili alana girin ve telefonunuzu kaydedin.
  • Adım 3: Telefon kaydetme işleminden sonra ‘’Onayları Yönet’’ seçeneğine tıklayın. Burada SMS ya da sesli bildirim için izin verdiğiniz şirketleri, firmaları, kurumları göreceksiniz. 
  • Adım 4: Burada istediğiniz firmanın SMS’ini ya da aramasını kapatabilirsiniz. Yeniden açmak isterseniz bu işlemleri sırasıyla uygulamanız gerekir.

İys arama engelleme işlemleri yukarıdaki adımlar kadar basittir. Ayrıntılı liste için İYS resmi sitesine girmeniz gerekir. Buraya tıklayarak gidebilirsiniz.

Not: Yönetmeliğe göre; 150 bin ve üstü ileti onayı olan hizmet sağlayıcılar 31 Aralık 2020 tarihine kadar, 150 bin adet altı olan elektronik ileti hizmet sağlayıcıları için 31 Aralık 2021 tarihine kadar İleti Yönetim Sistemi’ne aktarılmayan onaylar geçersiz olacak.

Takvim:

  • Ocak 2020: İYS açılması, hizmet sağlayıcı ve vatandaşların bilgilendirilmesi
  • Ocak 2020: Şirketlerin İYS için başvurularının açılması
  • Temmuz 2020: Şirketler için İleti Yönetim Sistemi platformunun açılması
  • 1 Aralık 2020: 150 bin ve üstü ileti onayı bulunan şirketlerin İYS’ye son veri yükleme tarihi
  • 31 Mayıs 2012: 150 bin altında bulunan ileti onaylı şirketlerin İYS’ye son veri yükleme tarihi

Güvenlik standartlarına uygun ulusal çaplı veri tabanı sistemine ulaşmak ve bilgi almak için: https://iys.org.tr/iys/nedir

Başlıklar: , , ,

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

05 Aralık 2020, 11:02

5 Adımda Chrome Önbellek Temizleme

Chrome önbellek temizleme, size lazım olacak ve bilgisayarda web hizmetlerinizin hızını ve devamlılığını sağlayacak önemli bir işlem diyebiliriz. Chrome deneyiminizi iyi hale getirmek ya da yükleme, biçimlendirme sorunlarını gidermeye çalışıyorsanız önbellek ve çerez temizlemesi başlamak için mükemmel bir yer. Özellikle önbellek ve veriler silindiğinde web tarayıcınızda rahatlama olur ve internet...

Devamını Görüntüle

Reklam