Reklam23 Ekim 2020'de eklendi

İşe Girmeden Önce Sosyal Medya Temizliği Nasıl Yapılır?

İşe Girmeden Önce Sosyal Medya Temizliği Nasıl Yapılır?

Hepimiz hayatımızın bir bölümünde sosyal medya temizliği yapmayı düşünmüşüzdür. Özellikle 20’li 30’lu yaşlarınızdaysanız, sosyal medya uzun bir süredir hayatınızdadır. Sinirli bir anınızda attığınız twitler, paylaştığınız bir post ve hatta arkadaşlarınızın sizin hakkınızda yazdığı yazılar, sizi etiketlediği fotoğraflar bile ileride karşınıza çıkabilir. Artık sosyal medya hepimizin hayatında önemli ölçüde yer edindiğinden, iş hayatınızda da karşınıza çıkması muhtemeldir. Bazı şirketler elemanlarını işe almadan önce sosyal medyaları da dahil olmak üzere detaylıca araştırır. Eğer kurumsal hayata adım atacaksanız, karşınıza görünce daha önce paylaştığınıza pişman olacağınız gönderilerin gelmesiniz istemezsiniz.

Sosyal medya temizliği

1- Daha önce kullandığınız tüm sosyal medya hesaplarını listeleyin.

Şimdiye kadar kullanmış olduğunuz tüm sosyal medya hesaplarını hatırlamaya çalışın. Facebook, Twitter, Instagram, sözlükler, forumlar, linkedin, TikTok ve hatta arkadaşlarınızın sosyal medyalarında olan fotoğraflarınız. Bunlar kısa bir Google aramasından sonra herkesin karşısına çıkabilecek sonuçlardır.

2- Sosyal medyada paylaştıklarınıza dikkat edin.

Her ne kadar sosyal medyada anlık hayatlarımızı paylaşsak da daha sonra başımızı derde sokabilecek ya da en iyi ihtimalle bizi daha sonradan utandırabilecek gönderiler de oluşturmaktayız. Bugünden itibaren paylaştığınız her gönderiyi iyice düşünerek atmalısınız. Daha sonradan gördüğünüzde pişman olacağınız günlük özçekimleriniz yerine daha iyi fotoğraflar paylaşabilirsiniz.

3- Kendinizi Google’layın.

Bir şirkete başvurduğunuzda ya da en iyi ihtimalle yeni birisiyle tanıştığınızda yapacakları ilk şeylerden biri adınızı ve soyadınızı Google’da aratmak olacaktır. Bu yüzden kendi adınızı soyadınızı Google’da aratarak hakkınızda çıkan sonuçlara bakabilirsiniz. Bu sonuçlara göre nereden temizliğe başlayacağınızı, neleri sileceğinizi saptayabilirsiniz.

Bu aramayı yaparken sizin fotoğraflarınızı ve bilgilerinizi kullanan hesaplara bile ulaşabilirsiniz. Böyle bir durumda sosyal medyanızın gizlilik ayarlarını gözden geçirmelisiniz.

4- Sosyal medya hesaplarınızı kilitli kullanın.

Kişisel fotoğraflarınızın, paylaştığınız bilgilerin, hava durumundan yakınmak için attığınız twitlerin bile bir gün aleyhinize kullanılmayacağını bilemezsiniz. Gönderilerinizi kimlerin görüntüleyebileceğini sınırlandırmalısınız. Böylelikle kişisel verileriniz hem güvende olur hem de işvereninizin akşam ne yemek pişirdiğinizden haberi olamaz.

5- Düzenli olarak temizlik yapın.

Yılda en az 1 kere tüm sosyal medya hesaplarınızı detaylıca gözden geçirip memnun olmadığınız paylaşımları silmelisiniz. İnsanların kararları çok çabuk değişebilir. 1 yıl önce sevmediğiniz bir şarkıyı bile şu anda dinlemeden edemiyor olabilirsiniz. İşverenler için daha stabil bir profil çizmek çok önemlidir.

6- Etiketlenen fotoğrafları da kontrol edin.

Arkadaşlarınızın sizi etiketleyerek yaptığı paylaşımlar da kısa bir arama sonrası ortaya çıkabiliyor. Kimse haftasonu yaptığı çılgın partide çekilmiş fotoğraflarının patronu tarafından görülmesini istemez. Bu postlardan etiketinizi kaldırın ve arkadaşlarınızdan profili gizli değilse bu paylaşımları silmesini rica etmeye hazır olun.

Başlıklar: , , ,

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

14 Ocak 2021, 08:53

4 Basit Adımda Instagram Reklamlarını Kapatmak

Instagram reklamını nasıl kapatılır? Sorusu, Instagram’da gezinirken reklamların rahatsız etmesi sonucu sorulur. Her kullanıcı internette gezinirken yüksek kullanıcı deneyimi ister. Bu nedenle de reklam istemez. Peki, bunu nasıl yapacaksınız? Instagram reklamı kapatmak mümkün mü? Tüm detaylar yazımızda. Instagram Reklamı Nasıl Kapatılır? Adım 1: Öncelikle Instagram reklam kapatma için, uygulamanın sunduğu...

Devamını Görüntüle

Reklam