iOS 14 ile Gelen Yeşil ve Turuncu Noktalar Ne Demek?

Son iOS güncellemesiyle beraber birçok yeni özellik gelmişti. Bu özelliklerden bir tanesi de telefonunuzda güncelledikten sonra gördüğünüz, üst köşede bulunan renkli noktalardır. Yeşil ve turuncu olan noktaların çok önemli bir anlamı vardır. iOS 14 güncellemesiyle kullanıcılarına daha güvenli cihazlar sunmuştur. Gizliliğinizi korumak adına yaptığı bu güncellemeyle kameranızı ve mikrofonunuzu hangi uygulamanın kullandığını öğrenebilirsiniz.

Turuncu noktanın anlamı nedir?

Ekranınızın sağ üst köşesinde turuncu bir nokta varsa bu mikrofonunuzun açık olduğu anlamına gelir. Siri kullanırken, ses kaydederken, instagramda video çekerken mikrofonunuz kullanılacağı için turuncu nokta olması olağandır.

Yeşil noktanın anlamı nedir?

Ekranınızda yeşil bir nokta varsa bu kameranızın açık olduğu anlamına gelir. Face ID kullanarak telefonunuzu açtığınızda, fotoğraf ya da video çekerken ekranda yeşil nokta olmalıdır.

Kameranızı ya da mikrofonunuzu kullanmıyorsanız ve yine de noktalar varsa…

Kameranızı ya da mikrofonunuzu kullandığınızda ekranınızda noktaların çıktığından bahsetmiştik. Kamerayı ya da mikrofonu kullanan uygulamaları görmek için kontrol merkezini kontrol ediniz. Eğer kullanmadığınız halde nokta gözüküyorsa muhtemelen uygulamalara verdiğiniz izinler nedeniyledir. Uygulamayı tespit ettikten sonra kameraya ya da mikrofona erişimini kaldırabilirsiniz.

 

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.