08 Aralık 2020'de eklendi

Instagram Fotoğraf Boyutu Kaçtır ?

Instagram Fotoğraf Boyutu Kaçtır ?

Instagram fotoğraf boyutu toplamda 3 tanedir. Her bir bölüme göre optimizasyonu ve görsel zevki sağlamak amacı ile farklı boyutlar kullanılmıştır. Bu alanlardan en iyi şekilde faydalanmak için boyutları dikkate almanız gerekir.

Bu boyut türleri aşağıdaki gibidir;

  1. Instagram profil fotoğrafı görsel boyutu
  2. Instagram paylaşım görseli boyutu
  3. Instagram hikaye (stroy) görseli boyutu

Fotoğrafların daha net ve seçilebilir çıkması için boyut ölçütlerini bilmek gerekir. Hikaye görselinde, profil fotoğrafında ve paylaşım görselinde farklıdır.

Instagram Fotoğraf Boyutları

Instagram fotoğraf boyutları 3 ana başlıkta bakılır. fotoğraf boyutlarının önemi, resmin göze güzel hitap etmesidir. Bu uygulamanın ölçülerine göre paylaşılırsa görsel bozulmaz.

  • Instagram profil fotoğrafı boyutu: Minimum ölçü 110×110 piksel olarak kabul edilir. Bu pikselin üstünde görsel kullanımına izin verilir. Önemli nokta ise 1:1 boyutunu korumak ve fotoğrafın yuvarlak görünmesine önem vermektir.
  • Instagram paylaşım fotoğrafı boyutu: 1080×1080 piksel ölçüsüne göre ayarlanır. 1:1 oranında paylaşım yapılması en iyisidir. Dikey paylaşıma da izin verilir. Dikey durumda ise 4:5 oranı kullanılması önerilir. Yani 1080×1350 boyutlarında olması gerekir.
  • Instagram hikaye paylaşımı: Instagram hikaye paylaşımında 9×16 ölçüleri kullanılır.
  • Instagram story fotoğraf boyutu: 1080×1920 pikseldir.

Instagram Orijinal Boyut Hangi Ölçülerde Olur?

Instagram orijinal boyut hepsinde değişir. Story post görseli için en uygunu 1080×1920 piksel boyutunda olmalıdır. Paylaşım fotoğrafı için ise 1080×1350 piksel boyutu orijinal boyutudur. Instagram profil fotoğrafı içinse 110×110 piksel içinde olmasıdır.

Instagram genellikle fotoğraf boyutunu kendisi ayarlar. Ayarlamadığı durumlarda hikaye paylaşımı, profil fotoğrafı ve Instagram paylaşım fotoğrafı için farklıdır. Bunlara uyulursa görsel yeterince iyi gözükür.

Instagram Fotoğraf Boyutları Nasıl Ayarlanır?

Herhangi bir fotoğraf uygulaması yardımıyla kolayca fotoğraf boyutu ayarlaması yapabilirsiniz. Bunun için ücretsiz bir program olan İnshot programını indirebilirsiniz. Programı indirdikten sonra fotoğraf düzenleme kısmına gelin ve dilediğiniz boyuta göre fotoğrafı kırpın. Buna ek olarak dilediğiniz formatta kaydedin.

Başlıklar: , , ,

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

02 Kasım 2020, 20:09

Vlog Çekmek İçin Kamera Önerileri

Vlog çekmek vlogger terimlerini herkes duymuştur. Son zamanlarda youtube’ta günlerini, gezilerini, yemeklerini, makyajlarını paylaşan birçok insan var. Eğitim, eğlence amaçlı onlarca kanal var. Eğer sizin de böyle bir ilginiz varsa hangi kamerayı alacağınızı bilmemeniz normaldir. Seçeceğiniz kameranın çekim kalitesinin yanında taşınılabilirliği ve sağlamlığı da oldukça önemlidir. Gezi videoları çekmek için...

Devamını Görüntüle