Reklam08 Kasım 2020'de eklendi

İnsan Nasıl Mutlu Olur? 7 Adımda Mutlu Olun!

İnsan Nasıl Mutlu Olur? 7 Adımda Mutlu Olun!

Mutluluk, mutlu olma hissi insanlığın en temel ihtiyaçlarından biridir. Sosyal canlılar olduğumuzdan beri hep mutluluğu aradık ve ona ulaşmaya çalıştık. Kendimizi mutlu edecek uğraşlar bulduk, mutluluğumuzu devam ettirecek insanlar aradık ve bu insanlarla mutluluğumuzu sürdürmeye çalıştık. Vücudumuz bile mutlu olmaya ihtiyaç duydu. Vücudumuzun düzgün işlemesini sağlayan hormonlarımız bile mutlulukla bağlantılı. Stresli durumlar birçok hastalığa neden olurken, mutluluk hormonları bu hastalıklarla savaş halinde.

Mutluluğu düşündüğünüzde eğer anlık duygular aklınıza geliyorsa bu bir problemdir. Mutluluk halini hayatınızın her anına yaydığınızda asıl başarıyı elde edersiniz. Geriye baktığınızda hayatınızı mutlu yaşadığınızı düşünmeniz gerekiyor. İşte bu duyguyu yaşayabilmeniz için bu yazıyı yazdık. Eğer 7 adımda mutluluğu tüm hayatınıza yaymak niyetindeyseniz yazımızı okumaya devam edin.

Mutlu Olmanın Yolları

Uzun vadeli bir yaşam doyumu hissi birçok kısa vadeli neşe ve zevk duygusundan oluşur. Bunu her gün mutlu olmak için adımlar atarak gerçekleştiriyoruz. 

1- Mutluluk bir seçimdir

Mutlu olabilmeniz için koşullarınızın değişmesi gerektiğini düşünme tuzağına yakalanırsanız, asla oraya varamazsınız. Hayatınızda kötü giden şeylere odaklanırsanız, iyi olabilecek şeyleri gözden kaçırabilirsiniz. Şu anda hayatınızda güzel şeyler var: hayattasınız, karnınız doydu, sağlıklısınız, aileniz ve arkadaşlarınız var ve her gün anlamlı bir iş yapma fırsatınız var. Belki bunların hepsi şu anda sizin için doğru değildir, ama bazıları doğru olabilir. Bu da hayatınızda odaklanabileceğiniz iyi şeyler olduğu anlamına gelir. Mutluluk perspektifle ilgilidir ve mutlu olmak için nedenler arıyorsanız, muhtemelen onları bulursunuz. Mutlu insanlar olumlu düşüncelere odaklanır.

Bakış açınızı değiştirin. Kendinizi başkasının yerine koymak, empati yapmak, gerçekten durumunuz hakkında daha iyi hissetmenizi sağlayabilir. Görüşteki bir değişiklik genel mutluluğunuz üzerinde etkili olacaktır. Kendinize inanmanız ve sahip olduklarınızı takdir etmeniz gerektiğini söyleyen bir tavsiye duyduğunuzda, bunun göründüğü kadar yüzeysel olmadığının farkında olmalısınız.

2- Hayatınızı başkalarıyla karşılaştırmayın

Mali durumumuzu, vücut tipimizi, tatillerimizi, yeteneklerimizi, evimizin büyüklüğünü veya ayakkabı numaramızı karşılaştıralım fakat bu oyununda kazanan yoktur ve kimse sizi bu oyunu oynamaya zorlamıyor. Sahip olduklarınıza minnettar olun, kim olduğunuzu takdir edin, hayatınızı en iyi şekilde yaşamak için her gün çok çalışın ve kendinizi başkalarıyla karşılaştırmayı bırakın. Bu demek olmuyor ki yalnızca kendinize önem verin, ”Tevazu, kendini daha az düşünmek değil, kendini daha az düşünmektir”

Her zaman kendinize öz saygınız olsun fakat bunu başkalarıyla kendinizi karşılaştırıp ego haline getirmeyin. Başkalarının başarısına bağlı öz saygı kararsız bir canavar gibidir. Örneğin, özgüvenlerini notlarına bağlayan bazı öğrenciler, bir kabul mektubu aldıklarında küçük mutluluklar yaşayabilir, ancak reddedildiğinde benlik saygısında sert düşüşler olur. Bu durum iş hayatında da geçerlidir. Benlik saygısını kariyer başarısı ve görünümüne dayandıranlar en ufak bir engel gördüklerinde daha çok etkilenirler. Öz saygılarını dış motivasyon unsurlarına dayandırmayanlar, başlarına gelen iyi ve kötü olaylara daha az bir tepki verirler ve sonuç olarak genellikle daha mutlu olurlar.

3- Minnettar olun

Pozitif psikoloji dünyasında, mutluluk çalışmalarında ortaya çıkan birkaç tema vardır. Sürekli yinelenen temalar arasında minnettarlık ve cömertlik vardır. Bunları bir disiplin olarak görmelisiniz. Disiplin, koşullar ne olursa olsun uygulanan bir şeydir. Cömert olmak için yeterli parayı bekliyorsanız, ona asla ulaşamazsınız. Aynı şekilde, minnettar olmak için her şeyin mükemmel olmasını bekliyorsanız, bunu da asla deneyimleyemezsiniz. Bugün minnettar olmayı seçin, zamanınız ve paranız konusunda cömert olmayı seçin. İkisini de hayatınızda bir disiplin haline getirirseniz, bugün ve yarın daha mutlu bir şekilde uyanacaksınız.

4- Fiziksel eşyalarda mutluluk bulamazsınız

Mülkiyet yaşam için gereklidir, fakat toplum olarak tüketiciliği mutlulukla karıştırıyoruz. Pazarlamacılar da ürünlerinin sadece yaşam için gerekli olmayıp, aynı zamanda mutluluk için de gerekli olduğuna bizi ikna etmek için çalışıyorlar. Yavaş ama emin adımlarla, onların boş vaatlerine inanmaya ve asla tatmin edemeyecek şeyler peşinde koşarak hayatımızı boşa harcamaya başlarız. Zaman, para, enerji ve ihtiyaç duymadığımız şeyleri kovalamaya ve biriktirmeye odaklanırız. Bu fazla mal varlığımız hayatımıza stres, endişe ve yük katar. Bugün biraz daha mutlu olmak isterseniz, bir dolabı veya çekmeceyi düzenleyin, gerekli olmayan eşyaları çıkarın ve hayatınızda tüketiciliğe meydan okumaya başlayın ve minimalist olun.

5- İlişkilerinizde mutluluğu seçin

İlişkiler mutluluğun anahtarını taşır. Çalışma, para veya tanınırlıktan çok yakın ilişkiler, insanları yaşamları boyunca mutlu eden şeydir. Bu bağlar, insanları hayatın kötü yanlarından korur, zihinsel ve fiziksel gerilemeyi geciktirmeye yardımcı olur ve daha uzun ve mutlu yaşamları sağlar.

Fakat ilişkilerimizin her yönünü kontrol edemiyoruz, örneğin ailemizi seçemiyoruz. Ama hepimiz iyi bir arkadaş çevresini inşa edebiliriz. Aynı şey romantik ilişkilerimiz için de geçerlidir. Yanında mutlu olduğunuz insanı seçtiğinizde hayatınıza mutluluk yayılır. Sürekli zıt düştüğünüz, ortak zevklerinizin olmadığı ve hatta tartıştığınız insanlar hayat enerjinizi yok ettiği gibi mutluluk arayışında köstek olurlar.

İlişkilerinizin sizi mutlu etmeye devam etmesi için bunları yapabilirsiniz:

  • İyi arkadaşlarınızla düzenli olarak görüşün.
  • Hayatlarınızdaki iyi şeyleri kutlayın.
  • Kendiniz hakkında çok fazla konuşmayın.
  • Sizi mutlu etmeyen insanlardan uzak durun.

6- Sağlıklı alışkanlıklar edinin

Saatinize, günlerinize ve yaşam sürenize değer katan sağlıklı alışkanlıklar edinin. Çünkü hayatlarımız günlerle, günlerimiz saatlerle dolu ve şimdiki saat, doldurmayı seçtiğin şeylerden oluşur.

  • Düzenli egzersiz yapın. Araştırmalar egzersizin daha iyi hissetmek, enerji seviyenizi artırmak ve gerginliği azaltmak için kanıtlanmış bir strateji olduğunu gösteriyor. Neden bunu düzenli hale getirmiyorsunuz?
  • Sağlıklı beslenin. Yediğiniz şeyler hormonlarınızı düzene alır ve mutluluk hormonlarınızı arttırır.
  • Meditasyon yapın. Nefes egzersizleri, olumlamalar ve meditasyonlar hayatın yoğunluğu ve hızlı akışında bir ara verip benliğinize odaklanmayı sağlar.
  • Uykunuzu düzenleyin. Günde 8 saat uyku vücudunuzu zinde tutmanın yanı sıra hormonlarınızı da düzenler. Yeterli uyuduğunuzda dinç ve mutlu uyanırsınız.

7- Kendinizi keşfedin

Benlik arayışı bizim için doğaldır. Genlerimizde kendi kendine hayatta kalma, kendini geliştirme, kendini gerçekleştirme ve kendini yüceltme davranışı kodludur. Bu nedenle kendinize zaman ayırmak, kendinizi sevmek vücudumuzun ihtiyacı olan şeylerdir. Derin bir nefes alıp kendinize odaklanın. Sevmediğiniz şeyler, hobileriniz, korkularınız, değiştirmek istediğiniz davranışlarınız, hatta dış görünüşünüz… Kendinizin farkında olun. İsterseniz bir kağıt alın ve kendinizle alakalı sevdiğiniz ve sevmediğiniz şeyleri yazın. Sevmediğiniz şeyleri nasıl iyileştirebilirsiniz düşünün. En mutlu anınızı aklınızda canlandırın, kendinizi mutlu olarak da hayal edebilirsiniz. Bu hayallerinizi yazıp nasıl gerçekleştireceğinizi araştırın ve uygulamaya başlayın. 

Mutluluk ulaşması zor bir hedef değildir. Güzel bir yemek, bir şarkı, bir film.. En küçük şeyler bile mutlu edebiliyorken neden kötü olaylara odaklanıp mutluluğu kaçırıyoruz? Şimdi derin bir nefes alın ve mutluluk yolundaki ilk adımı atın.

Başlıklar: , , , , ,

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

10 Ocak 2021, 15:16

3 Adımda Tablet Sürümü Öğrenme

Tablet sürümü öğrenme, ne kullandığını bilmek isteyen tablet kullanıcılarının hakkı. Aşağıda adım tabletin sürümünü öğrenmek için adım adım anlattığımız işlemlerle birlikte sürüm bilgilerine erişebileceksiniz. Detaylar ise şu şekilde; Tablet Sürümü Nasıl Öğrenilir? Yöntem 1 Adım 1: Öncelikle tablet sürümü öğrenme için, Anroid tabanlı cihazlarda menüden ‘’Ayarlar’’ kısmına girin. Adım 2:...

Devamını Görüntüle

Reklam