Reklam04 Kasım 2020'de eklendi

İkiz Çocuk Nasıl Olur?

İkiz Çocuk Nasıl Olur?

Bazı insanlar tek çocuk isterken bazı insanlar ise aynı anda iki çocuk sahibi olmak ister. İki çocuğu da aynı anda büyütmek ister. Bunun tek yolu da ikiz çocuktur. İkiz çocuk doğumları son yıllarda oldukça artmıştır. Bu artışta kadınların yaşının büyük olması, doğurganlık tedavisi ve tüp bebek oldukça etkilidir. İkizler, anne rahminde iki ayrı yumurtaya iki farklı sperm girip döllenme gerçekleştiğinde veya tek bir döllenmiş yumurta iki embriyoya bölündüğünde ortaya çıkabilir.

İkiz Çocuk Olma İhtimali

Tek ve çift yumurta ikizlerini daha önce duymuşsunuzdur. Çift yumurta ikizlerinde anne rahminde iki yumurta bulunup, bu iki yumurta da spermle döllenmektedir. Bu şekilde ikizler birbirine çok fazla benzemez, hatta farklı cinsiyette olabilirler. Çünkü hem anneden gelen hem de babadan gelen genetik materyalleri farklıdır. Anne rahminde çift yumurta olmasının nedeni çoğunlukla yaşın büyük olmasıdır. Kadınlar menopoza yaklaştıkça yumurtalar rahime çift atılabilir. Tedavi sonucu da çift yumurta ikizliği olabilir. Embriyo tutunma şansını arttırmak için tedavi sırasında rahime genellikle birden fazla döllenmiş yumurta yerleştirilir.

Tek yumurta ikizlerinde ise yumurtanın döllenmesiyle oluşan zigotun iki embriyoya bölünmesiyle oluşmaktadır. Aynı genetik materyalin ikiye bölünmesiyle hem görünüş ve cinsiyet hem de genetik olarak birbirinin aynısı iki bebek oluşmaktadır. Şaşırtıcı olabilecek bir bilgi ise, 2 tek yumurta ikizi kadın ve 2 tek yumurta ikizi erkek birbirleriyle evlendiğinde çocukları kuzenden değil kardeş statüsünde olmaktadır. Çünkü annelerinin ve babalarının genetik materyalleri aynı olduğu için çocuklar birbirlerinin kardeşi sayılacaktır.

İkiz çocuk olma şansını arttıran faktörler

İkiz gebeliklerin meydana gelmesinin nedenlerini tam olarak anlamıyorlar. Bununla birlikte, bazı faktörler ikizleri doğurma olasılığını artırabilir. Bir kadının doğurganlık tedavisi yardımı ile gebe kalması veya 35 yaş ve üzerinde olması durumunda ikiz doğurma şansı daha yüksektir. Son zamanlarda insanların çocuk sahibi olmak için daha ileri yaşları seçmesi ikiz bebek oranını da oldukça artmıştır. Buna karşın tek yumurta ikizi olma şansı çok düşüktür. 3 çoğul gebelikten biri tek yumurta ikizi olmaktadır. İkiz çocuğunuzun olma şansını merak ediyorsanız işte ikiz çocuk olma şansını arttıran faktörler;

1 Genetik Yatkınlık

Aile geçmişinizde tedavisiz, doğal yollarla sahip olunmuş ikizlik varsa bu ikiz çocuğunuzun olma şansı olduğunu gösterir. Bazı insanlar ikizliğin bir nesil atlayarak ortaya çıktığını söylese de genlerinizin çalışma sistemi bu değildir.

Kısırlık Tedavisi

Doğurganlık tedavileri, tüp bebek denemeleri  ikiz gebelik şansını arttırmaktadır. Bazı doğurganlık ilaçları, bir kadının yumurtalıklarını uyararak çalışır ve bu da bazen birden fazla yumurta salmasına neden olabilir. Spermler bu yumurtaların her ikisini de döllerse, bu ikizlere neden olabilir. In vitro fertilizasyon (IVF) da, ikizlere gebe olmaya yol açabilir. Bu tedavide kadından yumurtalar alınarak laboratuvar ortamında, erkekten alınan spermle döllendirilir ve döllenmiş embriyo anne rahmine yerleştirilir. Bu tedavide uzmanlar gebelik şansını arttırmak için birden fazla embriyo yerleştirmektedir. Eğer yerleştirdikleri embriyolar rahime tutunursa çoklu gebelik gerçekleşebilir. Çoklu gebelikler birçok sağlık sorununa neden olabileceğinden genelde iki embriyo yerleştirmek tercih edilir.

Yaş

Daha önce anne yaşının ikiz gebeliklere neden olabileceğinden bahsetmiştik. 35 yaşından sonra kadınlarda daha genç yaştaki kadınlara göre daha az yumurta kaldığı için, üremenin gerçekleşme olasılığının artması için bazen birden fazla yumurta döllenmek için hazırlanabilir. Eğer üreme döngüsünde iki yumurta hazırlandıysa ve bu yumurtalar iki ayrı spermle döllenirse ikiz gebelik oluşabilir.

Beslenme

Hamile kalmak istiyorsanız beslenmeniz oldukça önemlidir. Çoğu kadın hamile kalmadan önce besin ve folik asit takviyelerine başlar. Hamilelik öncesi ve hamilelik döneminde beslenmenize dikkat etmeniz çok önemlidir. Hamilelik öncesi beslenmeniz gebe kalma şansınızı bile arttırabilir. Fakat beslenmenin ikiz gebeliğe etkisine dair herhangi bir bilimsel kanıt bulunmamaktadır.

Boy

Uzun boylu kadınların kısa boylu kadınlara oranla daha fazla ikiz gebelik şansı vardır. Uzmanlar bunun büyüme faktörüyle bir alakası olduğunu düşünmektedir.

Kilo

Şaşırtıcı bir şekilde fazla kilolu kadınların doğal olarak ikizlere hamile kalma şansı daha yüksektir. Spesifik olarak, vücut kitle indeksiniz (BMI) 30’un üzerindeyse şans en yüksektir. Fakat fazla kiloluysanız hamileliğiniz riskli sınıfına girecektir. Bu yüzden doktorunuzla görüşüp hamileliğinizin en rahat ve sağlıklı bir şekilde geçmesine yönelik önlemler alın.

Başlıklar: , , , , , , ,

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

05 Haziran 2024, 13:38

Sağlık Ve Tıp Alanında Yeni Gelişmeler

Sağlıkta devrim: Nanoteknolojiyle geliştirilen ilaçlar ve yapay zeka destekli tanı yöntemleriyle tıbbın geleceğine bir adım atın. Nanoteknoloji ile İlaç Geliştirme Nanoteknoloji, medikal bilimlerde devrim niteliğinde yeniliklerin kapısını aralamıştır; bu yeniliklerin başında ilaç geliştirme alanında kaydedilen ilerlemeler gelmektedir. Boyutları bir milyarda bir metre (nanometre) düzeyindeki malzemelerin incelenmesi ve bu malzemelerle ilaç...

Devamını Görüntüle

Reklam