14 Ocak 2021'de eklendi

Hedef Yolu Çok Uzun Hatası Çözümü

Hedef Yolu Çok Uzun Hatası Çözümü

Hedef yolu çok uzun hatası, bir dosyayı harici bir diskten, bilgisayara aktardıktan sonra tekrar başka bir diske yapıştırma aşamasında ortaya çıkan bir hatadır. Dosya klasörünün çok uzun olması sonucunda görülür. Bu yazımızda bu problemi çözebilmeniz için 2 tane çözüm yöntemi sunduk. Detaylar, şu şekilde;

Hedef Yolu Çok Uzun Hatası Nasıl Çözülür?

Yöntem 1

  • Adım 1: Öncelikle hedef yolu çok uzun hatası için ana klasörün ismini kısaltmak gerekir. Uzunluk sınırını aşan çok fazla dosyanız buluyorsa bu yöntemi gerçekleştirmek pek mümkün değildir.
  • Adım 2: Burada hedef yolu çok uzun Windows 7 için taşınan, silinen veya kopyalandığında bu sorunu görüntüleyen dosyalarınız varsa adlarını kısaltıp tekrar deneyin.

Not: Çok fazla dosya bulunuyorsa bu yöntemi gerçekleştirmek mümkün olmayabilir. Bunun için ikinci bir yöntem bulunuyor.

Yöntem 2

  • Adım 1: Çalıştır komutunu uygulamak için ‘’Windows Tuşu +R’’ tuşlarına aynı ayna basın. Açılan bölüme ‘’Regedit’’ yazıp ‘’Defter Düzenleyicisini’’ açmak için ‘’Enter’’ tuşuna tıklayın.
  • Adım 2: Sol bölüme yazarak Bilgisayar (PC)> HKEY_LOCAL_MACHINE> SYSTEM> Current Control Set> Kontrol> Dosya Sistemi yazılarını yazarak giriş yapın.
  • Adım 3: Sol bölümde ‘’File System’’ seçin ve ‘’LongPathsEnabled’’ (sağ tarafta) üzerine iki kez tıklayın.
  • Adım 4: LongPathsEnabled’ın ‘’Dword Değerlerini Düzenle’’ bölümünden değerlerini 1 olarak ayarlayın ve kaydedin. Hedef yolu çok uzun Windows 10 için yapılması mühim olan ayardır.
  • Adım 5: Son olarak hedef yolu uzun sorunu için Kayıt Defteri Düzenleyicini kapatın ve problemi görüntüleyen dosyaları tekrar çalıştırmayı deneyin.

Not: Bazı programlar ile 260 kelimeyi aşmış, hatalı klasörleri silmek mümkün. Bu programlardan biri olan DeleteLongPath ücretsiz bir uygulamadır. Bu tür dosyaları otomatik olarak bulup sizin için silebilir.

Hedef Yolu Çok Uzun Hatası Neden Olur?

Hedef yolu çok uzun hatası genelde harici diskten bilgisayara veya bilgisayar ile başka bir diske kopyalama yaparken oluşan bir hatadır. Dosya ya da klasör adlarının 260 karakteri geçmesinden kaynaklı olduğu görülür.

Hatanın geçici çözümlerinden biri de, problemli klasörün ismini kısaltmak olur. Diğeri de arşiv dosyası haline getirip kopyalamak olur.

Başlıklar: , , ,

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

06 Ocak 2021, 19:28

Bilgisayardan Ses Gelmiyor Problemi Çözümü

Bilgisayardan ses gelmiyor problemi hem donanımsal hem de yazılımsal olabilir. Bu problemi çözebilmek için ilk olarak sürücü güncellemelerini yapın. Donanımsal da bir probleminiz yoksa aşağıdaki adımları takip edin; Bilgisayardan Ses Gelmiyor Nasıl Çözülür? Adım 1: ‘’Ses’’ simgesi ekranın sağ alt köşesinde bulunur. Buradan bilgisayarın ses ayarlarını yapabilirsiniz. Adım 2: ‘’Ses’’...

Devamını Görüntüle