Reklam19 Nisan 2020'de eklendi

Google Meet Nasıl Kullanılır – Toplantı Oluşturma

Google Meet Nasıl Kullanılır – Toplantı Oluşturma

Google ve Microsoft gibi büyük yazılımcılar, ürünleri yeniden adlandırmayı ve farklı çözümleri yeni çözümlerle birleştirmeyi sever. Hangouts ile benzer bir teknoloji içerse de Google Meet, birkaç işletme dostu farklılık da içermektedir.

Google Meet‘e bakıldığında, Google’ın Hangouts’u değiştirmeyi ve yeni bir chat kombiasyonuna geçiş yapmayı planladığı anlaşılabiliyor. Ancak, Hangouts da şu anda hala kullanılabilir. Video konferanslar için Hangouts’u kullanıyorsanız ve aktif bir G-Suite hesabınız varsa, Google Meet’i yakından tanımak isteyebilirsiniz.

1. Meet’i Açın

Google Meet ile oturum açmak için tarayıcınızda şu sayfaya gidin: https://meet.google.com/. Bu sayfaya giderek, Google hesabınız varsa oturum açabilir ve Meet arayüzüne erişebilirsiniz.

  • Meet’in tam sürümünü, yalnızca G-Suite hesabı olanlar kullanabilir.

Google hesabı olan herkes Meet’e katılabilir, ancak ev sahipliği yapamaz. G-Suite’iniz varsa, varsayılan olarak Google Chrome uygulamalar bölümüne dahil edilebilir.

Mobil cihazda olanlar için de bir uygulama mevcuttur.

2. Bir Meet Başlatın ya da Meet’e Katılın

 

Meet’e giriş yaptıktan sonra, bir toplantıya katılma ya da başlatma seçeneği sunan bir panele ulaşırsınız.

Ekranın aynı bölümünde, daha önce Google Takvim’de  planladığınız toplantılar da görüntülenmektedir.

Bir toplantıya katılabilmeniz için, o toplantının adını bilmeniz gerekir. Ardından, katılmak için “devam et”i tıklamanız gerekir.

3. Sunum Yapın

Katılmaya çalıştığınız bir toplantı mevcut değilse ya da tek kişi sizseniz, Meet yeni bir toplantı oluşturmak istediğinizi varsayar. Ayrıca, “sunum” seçeneği de sunar.

Sunum yapacak kişi olarak, masaüstünüzü diğer katılımcılara dağıtabilirsiniz. Herkesin, sunabileceğini anlamak önemlidir. Toplantıyı oluşturan ya da toplantıya ilk giren kişiye özen bir özellik değildir.

4. Kamera ve Ses Kontrolü

Bir toplantı oluşturulduğunda, sisteminizin ses giriş çıkışları ve video bağlantıları gibi konferans işlevselliği kontrol edilir.

Varsayılan olarak ses ve kamera kapalıdır. Ancak, ekran panelinin altındaki simgelere tıklayarak bu özellikleri aktif hale getirebilirsiniz. Aktif bir kameranız varsa, yansıtılmış gibi görünebilir. Ancak, videonun diğer alıcıları, sizi yansıtılmış gibi görmeyecektir.

5. Katılımcı Davet Etme

Bir Google Meet toplantısı, başkaları olmadan eğlenceli değildir. Bu nedenle, toplantıyı başlattıktan sonra başkalarını davet edebilirsiniz.

  • Bunu yapmanın pek çok yolu vardır. Ancak, çoğu işletme için en popüler yol, toplantıya bağlantı içeren bir sohbet mesajı ya da e-posta göndermektir.

Google Meet, dilediğiniz gibi kopyalayıp kullanmanız için bir bağlantı oluşturur veya bir e-posta adresi girerseniz bu bağlantıya sahip olan herkese e-posta gönderebilir.

Toplantıya kişi eklemenin bir kısayolu olarak, G-Suite hesabı olanlar listelenir ve toplantıya eklemek için tıklanabilir.

6. Katılımcıları Sessize Alma

Katılan kişiler listesindeki herhangi bir kişiye tıklarsanız, sessize alabilir ya da video akışını durdurabilirsiniz. Diğerleri hala sizi duyup, görebilir. Ancak, duyduklarını ve gördüklerini kontrol edebilirsiniz.

Toplantının sorunsuz çalışması için, toplantıyı başlatmadan önce ses ve kameranın doğru çalışıp çalışmadığını, ses seviyelerinin aşırı olmadığını kontrol etmeniz önemlidir.

7. Sohbet

Meet’in ses ve video bölümün dışında, mesajlaşma ve sohbet seçeneği de vardır. Sohbet seçeneği, diğer katılımcılara bilgi aktarmanıza ve dosyalar eklemenize olanak tanır.

Google Meet Mobil Uygulaması Nasıl Kullanılır?

Google Meet’i, masaüstünün yanı sıra, mobil uygulamada da kullanabilirsiniz.

  • Hangout Meet, Google Meet’in mobil sürümüdür. 

Bir telefon ya da tablet kullanıcısının bir toplantıya, Chrome arayüzü ile aynı şekilde erişmesine olanak tanır.

Mobil uygulama ile yapamayacağınız şey, bir toplantıya ev sahipliği yapmaktır. Ancak, mevcut bir toplantıya katılabilirsiniz. Sizden bir kod istenir ve bu kod meet.google.com adresindeki linkte listelenen kod ile aynıdır.

Toplantıya katıldıktan sonra, mobil bağlantısının zayıf olması nedeniyle bağlantı kesilirse, bu kod, tekrar hızlı bir şekilde bğalanmanızı sağlayacaktır.

Başlıklar: , , ,

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

31 Ocak 2021, 17:33

Epic Games Yükleme Hatası Nasıl Çözülür?

Epic Games yükleme hatası, Windows 10’da sıkça görülen, Epic Games yükleyicisinin açılmaması sonucunda gerçekleşen bir hatadır. Bu hata, launcherin açılmasını engeller ve programa giriş yapmamanıza sebebiyet verir. Bu yayında sizlere anlatacağımız 3 yayın ile birlikte bu problemin üstesinden gelebileceksiniz. Dilerseniz, detaylara geçelim; Epic Games Yükleme Hatası Çözümü Yöntem 1: Yükleyiciyi...

Devamını Görüntüle

Reklam