Reklam22 Haziran 2020'de eklendi

Geleneksel ve Alternatif Tıp Nedir?

Geleneksel ve Alternatif Tıp Nedir?

Geleneksel Tıp Nedir?

Geleneksel tıp, modern tıptan önce toplumlarda nesiller boyunca gelişen geleneksel bilginin tıbbi yönlerini içermektedir. Geleneksel tıp, bitki, hayvan ve mineral bazlı ilaçlar, manevi terapiler, manuel teknikler ve alıştırmaları içeren, hastalıkların tedavisi, teşhisi ve önlenmesi veya refahı korumak için tek başına veya kombinasyon halinde uygulanan sağlık uygulamaları, yaklaşımlar, bilgi ve inançları ifade etmektedir.  

Tarih Boyunca Geleneksel Tıp

Geleneksel tıbbın uzun bir geçmişi vardır. Yazılı kayıtlar 5.000 yıl öncesine, antik Sümerlere dayanmaktadır. Sümerler, bitkiler üzerinde çalışmalar yapmış, bitkiler için köklü tıbbi kullanımlarını tanımlamışlardır. Eski Mısır tıbbında, MÖ. 1552’de Ebers papirüsünde halk ilaçları ve büyülü tıbbi uygulamaların bir listesi kaydedilmiştir. Eski Ahit ayrıca Kaşrut şehrinde bitki kullanımı ve yetiştiriciliğinden de bahsetmektedir. Ayurveda’da kullanılan birçok bitki ve mineral, MÖ 1. bin yılda Charaka ve Sushruta gibi eski Hint bitki uzmanları tarafından tanımlanmıştır. İlk Çin bitkisel kitabı, Han Hanedanlığı döneminde derlenen ancak daha sonra Tang Hanedanlığı döneminde Yaoxing Lun (Şifalı Otların Doğası Üzerine İnceleme) olarak tekrar düzenleyen Shennong Bencao Jing’di. Mevcut ve güncel bitkisel bilginin erken tanınan Yunan derleyicileri arasında Pisagor, Hipokrat, Aristoteles, TheophrastusDioscorides ve Galen bulunmaktadır.  

Dünyanın belirli bölgelerinde geleneksel tıbbın yaygınlığı kültüre göre değişmektedir. Bazı modern tıp uygulamaları, geleneksel tıpta kullanılan bitki fitokimyasallarına dayanmaktadır. Araştırmacılar, alternatif tedavilerin çoğunun plasebo tedavilerden istatistiksel olarak ayırt edilemez olduğunu düşünmektedir. 

Geleneksel Tıp Uygulamaları

Geleneksel tıp bazen halk tıbbından farklı olarak düşünülebilir ve halk tıbbının resmileştirilmiş yönlerini içerdiği düşünülür. Bu tanıma göre halk tıbbı, meslekten olmayan insanlar tarafından aktarılan ve uygulanan uzun zamandır devam eden tedavilerdir. Halk tıbbı, bir kültürde bazıları tarafından bilinen, genel bilgi olarak gayri resmi olarak iletilen ve kültürde önceden tecrübeye sahip olan herkes tarafından uygulanan iyileştirme uygulamaları ve vücut fizyolojisi ve sağlığın korunması fikirlerinden oluşur. 

Bir ev ilacı (kocakarı ilacı), baharatları, bitkileri, sebzeleri veya diğer yaygın maddeleri kullanan bir hastalığı veya rahatsızlığı tedavi etmek için kullanılan yöntemdir. Ev ilaçları, söz konusu hastalığı veya rahatsızlığı tedavi eden tıbbi özelliklere sahip olabilir veya olmayabilir. Birçoğu sadece gelenek veya alışkanlığın bir sonucu olarak veya plasebo etkisini tetiklemede etkili oldukları için kullanılmaktadır. Son zamanlara internet kullanımından dolayı ulaşılabilirliği daha kolay hale gelmiştir.  

Alternatif Tıp Nedir?

Alternatif tıp, tıbbın iyileştirici etkilerini elde etmeyi amaçlayan, ancak biyolojik olarak test edilmemiş, test edilemez veya kanıtlanmamış etkisizliği olan herhangi bir uygulamayı açıklar. Tamamlayıcı tıp (CM), tamamlayıcı ve alternatif tıp (CAM), entegre tıp veya bütünleştirici tıp (IM) ve bütünsel tıp, aynı fenomenin birçok farklı adlandırılmasından ibarettir. 

Alternatif Tıp Uygulamaları

Bazı alternatif tıp uygulamaları, insan fizyolojisiyle çelişen teorilere dayanmaktadır; bazen etkilerini açıklamak için doğaüstü ya da batıl inançlara başvururlar. Bazı durumlarda, uygulamalar makul derecede etkilidir, ancak çok fazla yan etkisi vardır. Alternatif tıp, makul tedavileri sorumlu ve etik klinik araştırmalar yoluyla test etmek ya etkinin ya da etkisinin olmadığına dair kanıtlar üretmek için bilimsel yöntemi kullanan deneysel tıptan farklıdır. Alternatif tıpta en çok bilinen yöntemler; akapunktur, hacamat, sülük tedavisi, ozon terapisi, aromaterapi, hipnoz gibi yöntemler içerebilir. Bu yöntemlerden bazılarının faydadan çok zarar vereceği olasılığının olduğu bilinmektedir. 

Günümüzde insanlar modern tıbbın yanıt vermediği durumlarda ya da soğuk algınlığı gibi hafif atlatılan rahatsızlıklarda geleneksel ve alternatif tıbba başvurmaktadır. Doktora danışılmadan herhangi bir tedavi denenmemelidir. Fakat geleneksel ve alternatif tıp, pazarlama stratejileri sayesinde birçok insan tarafından uygulanmaktadır. Gelecekte insanların doğaya dönüş felsefesini benimsediklerinden dolayı, bitkisel tedavilere ve alternatif yöntemlere yöneleceği düşünülmektedir. Bu konuda daha fazla araştırma yapılması gerekmektedir. Böylece zararları ya da yararları ortaya konulup insanların modern tıbba yönlendirilmesi teşvik edilir veyahut faydaları keşfedilip modern tıp yanında tamamlayıcı olarak kullanılabilir. 

Başlıklar: , , , , , ,

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

22 Haziran 2020, 20:30

Sağlıklı beslenme nasıl olmalı?

Sağlıklı beslenme nedir? Sağlıklı beslenme sağlıklı yaşam için elzemdir. Sağlıklı bir diyet, farklı yiyeceklerin bir kombinasyonunu içermelidir. Bunlar: sebzeler, meyveler, tahıllar, baklagiller ve hayvansal gıdalardır. İşlenmiş gıdalar ve şeker mümkün olduğunca az tüketilmelidir. Sağlıklı bir diyet için gereken nutrientler, çeşitli bitkisel ve hayvan bazlı gıdalardan karşılanabilir, ancak vegan diyetini uygulayanlar için hayvan dışı bir B12 vitamini...

Devamını Görüntüle

Reklam