Reklam22 Eylül 2020'de eklendi

Evde Lavanta Yağı Nasıl Yapılır ?

Evde Lavanta Yağı Nasıl Yapılır ?

Hoş kokusu ve güzelliği ile çok sevilen lavanta yağı, yaralı veya kaşınan cildi yatıştırmak, sivrisinekleri ve diğer haşereleri kovmak, uykuya yardımcı olmak, kötü enerjilerden arınmak veya hoş kokulu bir masaj yağı olarak kullanılabilir. Lavanta yağı hazırlamak oldukça kolaydır. Lavanta yağını hem taze lavantadan hem de kuru lavantadan yapabilirsiniz.

Evde Lavanta Yağı Yapılışı

Taze lavantadan yapacaksanız çiçekleriyle beraber 10-15 cm kadar kesin.
Diplerine çok fazla inmeyin, bu lavanta yağınıza daha odunsu bir koku verebilir.
Taze lavanta kullanıyorsanız gölge bir yerde kurumasını beklemelisiniz.
Bir iple saplarından bağlayarak baş aşağı sıcak ve güneş görmeyen bir yerde 1-2 haftada kuruyabilir.
Lavantalar kuruduktan sonra ellerinizi yıkayın, iyice kurulayın ve temiz bir kavanoza lavantaları ezdirerek koyun.
Kuru lavanta kullanıyorsanız havanda hafifçe ezebilirsiniz.
Bu kokusunu ve aromasını çıkartmasına yardımcı olacaktır.
Ezdiğiniz lavantaları temiz ve kuru olan cam kavanoza aktarın.
Kavanozun kuru olması çok önemlidir, sulu kalması halinde lavanta yağının kıvamını bozar.

Son İşlemler

Lavantaların üzerine dökmek için kokusuz ya da hafif kokulu bir yağ seçin. En iyi seçim; badem yağı, aspir yağı ya da kokusu az olan zeytinyağı olacaktır. Yağları dökmeden önce kokusunun hafif olduğundan ve lavantayı bastırmayacağından emin olmalısınız. Seçtiğiniz yağı kavanoza dökerken lavantaların üstünü geçecek fakat genişleyebilecekleri alanı bırakacak şekilde dökmelisiniz. Kavanozun üst kısmından 3 parmak kadar boşluk bırakmanız yeterli olacaktır.

Beklemeye Bırakın !

Lavantaya yağı ekledikten sonra kapağını sıkıca kapatın ve güneş alan bir yerde bekletin. Genelde yağ 3-6 hafta arasında güneşte bekletilmelidir. Bekletme süresi dolduktan sonra tülbent bezi yardımıyla lavantaları ayırabilirsiniz. Daha güçlü bir yağ elde etmek istiyorsanız yağın içine tekrardan kuru lavanta koyup bekletme işlemini tekrarlayabilirsiniz. İstediğiniz kokuda ve yoğunlukta lavanta yağını elde edene kadar lavantaları yenileyip güneşte bekletme sürecini tekrarlayabilirsiniz. Yağın ömrünü uzatmak için içine birkaç damla E vitamini ekleyebilirsiniz. Yağınız tamamlandıktan sonra koyu renkli bir şişe ya da kavanozda saklamalısınız. Lavanta yağının güneşe uzun süre maruz kalması yağın aromasını ve ömrünü etkileyecektir. Kuru ve serin bir yerde aylarca yağınızı saklayabilirsiniz.

Başlıklar: , ,

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

30 Kasım 2020, 12:18

Android Konum Ayarları Nasıl Yönetilir ?

Android telefonlar, tabletler hayatımıza girdiğinden beri bizler için günlük yaşamımızda çok fazla şey değişti. Değişen şeylerden biri de önceden bir yere gitmek için birçok kişiye yol sorarken artık tek hareketle istediğimiz yere gidiyor olmak. Android konum bulma sayesinde böyle bir avantaja sahip oluyoruz. Peki, konum ayarlarımızı nasıl yönetebiliriz? Gelin inceleyelim....

Devamını Görüntüle

Reklam