Reklam01 Mayıs 2020'de eklendi

Evde Çaydanlık Temizliği Nasıl Yapılır ?

Evde Çaydanlık Temizliği Nasıl Yapılır ?

Çaydanlıkların uzun süre kullanılmasından dolayı parlaklığını yitirmesi olası bir durumdur. Bazen de talihsiz kazalar sonucu yanarak içinin ve dışının kararması hemen hemen her evde karşılaşılan bir olaydır. İhmalkarsızlık sonucu meydana gelen çaydanlığın yanması olayı içindeki suyun bitmesiyle ve içerisindeki suyun çok hızlı ısınarak çaydanlığın içine ve dışına zarar vererek kararmasıyla sonuçlanır. Sap kısmının aşırı ısınmasıyla da ortalığa kötü bir koku yayılır. Bu gibi durumlarda kendinizin güvenliği ve çaydanlığınızın daha fazla zarar görmemesi için çaydanlığınızı soğuk suya tutmamalısınız. Çaydanlığınızı temizlemek istiyorsanız yeterince soğuk olduğundan emin olmalısınız. Bir diğer dikkat edeceğiniz husus ise çaydanlığınızın yapımında kullanılan maddelere göre temizlik ürünü kullanmanızdır. Eğer çaydanlığınız çelik ise daha dayanıklı ve temizlik ürünleriyle kolay aşınmayan bir üründür. Fakat alüminyum gibi metallerden yapılan bir çaydanlık kullanıyorsanız bunlar kolay aşınabilen ürünlerdir.

Kararan Çaydanlığı Temizleme

Çaydanlığınızın içi yandıysa üstesinden çok kolay bir şekilde gelebilirsiniz. Yapmanız gereken yanmış çaydanlığınızın içerisine yarım litre kadar su doldurunuz. Daha sonra içerisine 1 çay kaşığı karbonat, yarım bardak sirke ve 1 çay kaşığı tuz ilave ederek kaynamaya bırakınız. Kaynadıktan sonra sünger veya yumuşak dokulu bir bezle ovalayarak temizleyiniz ve ardından durulayınız. Çaydanlığınızın parladığını göreceksiniz.Çaydanlığınızın dışı yandıysa bunu temizlemek için bir bardak sirkenin içerisine 1 çay kaşığı kadar tuz atın ve tamamen eritmeye çalışın. Daha sonra bu karışım ile çaydanlığınızın dışını siliniz. Yanıkların gittiğini ve çaydanlığınızın parladığını fark edeceksiniz.Metal çaydanlık kullanıyorsanız amonyaklı ürünler yerine doğal ürünler kullanmalısınız. Bu sayede çaydanlıklarınız aşınmaz ve sağlık açısından sizin için daha faydalı olacaktır.

Çaydanlık İçindeki Kireç Nasıl Temizlenir

Çelik bir çaydanlık kullanıyorsanız bu tür çaydanlıkları hem doğal hem de kimyasal temizleyiciler kullanarak temizleyebilirsiniz. Eğer evinizde var ise içeriğinde amonyak bulunan çelik yüzey temizleyiciyi bir bulaşık süngeri yardımı ile çaydanlığınızın dışına ovalayarak uygulayabilirsiniz. Kararmaları çıkartmak için çaydanlığınızı bol su ile durulayınız.Fakat kimyasal ürünler kullanmak istemiyorsanız evinizde bulunan doğal ürünlerle de çaydanlığınızı parlayabilirsiniz. Sirke ve karbonat karışımı size bu konuda yeterince yardımcı olacaktır. Büyük bir tencerede sirke, bir miktar su ve karbonatı koyunuz. Daha sonra içerisine çaydanlığınızı katarak bu karışımda kaynatınız. Kaynayan suyun içerisinde çaydanlığınızı bir süre bekletiniz. Beklettikten sonra çaydanlığınızı bu karışımla ovalayarak çıkmamış lekelerinizden kurtulabilirsiniz.Küçük parçalara ayırdığınız limon kabuklarıyla çaydanlığınızın içini ovarak parlatabilirsiniz. Çaydanlığınızın içerisine 1 yemek kaşığı limon tuzu koyunuz ve çaydanlığınızı su ile doldurunuz. İçerisindeki karışım kaynadıktan sonra su ile güzelce durulayınız.

Elma kabukları da kararan çaydanlıklarınızın içini temizlemenizde size büyük yardımcı olacaktır. Elma kabuklarını çaydanlığınızın içerisine koyun ve üzerine bir miktar su ilave edin. Kaynadıktan sonra içerisindeki suyu dökerek içini bir sünger yardımı ile ovalayınız. Bu şekilde çaydanlığınızın içinin parladığını göreceksiniz. Kaynar suda erittiğiniz kaya tuzu ve sirkenin karışımıyla da çaydanlığınızı temizleyebilirsiniz. Bu karışımla temizlediğiniz çaydanlığınızın ilk günkü gibi parladığını fark edeceksiniz. Kaya tuzu ve sirke ile hazırladığınız karışımı çaydanlığınızın hem iç hem de dış temizliğinde kullanabilirsiniz. Ayrıca çaydanlığınızı sürekli temizlemek ve dezenfekte etmek içinde devamlı kullanabileceğiniz bir yöntemdir.

Başlıklar: , , , ,

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

24 Ekim 2020, 19:21

YouTube Videoları Nasıl İndirilir? Ücretsiz!

YouTube’ da gördüğünüz bir videoyu çok beğendiniz ve indirip saklamak istiyorsanız bunun mümkün olduğunu söylemek isteriz. Videoyu indirdiğinizde internet olmadan da izlemeniz mümkün olacaktır. YouTube Premium ile bu mümkün olsa da maalesef bunun için ücret ödemek zorundasınız. Bu yazımızda size ücretsiz olarak  Android, iPhone telefonunuza ve bilgisayarınıza YouTube‘tan nasıl video indireceğinizi...

Devamını Görüntüle

Reklam