Reklam03 Mayıs 2020'de eklendi

Eski Siyah Beyaz Fotoğraflar Nasıl Renklendirilir?

Eski Siyah Beyaz Fotoğraflar Nasıl Renklendirilir?

Siyah beyaz fotoğraflar zamansızdır. Ancak, eski aile fotoğraflarınızı nasıl renklendireceğinizi öğrenmek, onlara daha uzun bir ömür sağlayabilir. Bu nedenle, yetenek seviyeniz ne olursa olsun, siyah beyaz fotoğrafları renklendirme konusunda sizlere yardımcı olmak için bu kılavuzu hazırladık. Sevdiklerinizin bir kısmını kaybetmişken, değerli anıların renklendirilmiş bir versiyonu harika bir anı olabilir. Ve çeşitli akıllı uygulamalar ve elbette Photoshop sayesinde, bunu yapmak her zamankinden çok daha kolay.

Yalnızca sosyal medyada kullanacaksanız, telefon ve web uygulamaları ile başlamak iyi bir fikirdir. Yapmanız gereken tek şey, siyah beyaz fotoğrafları yüklemek ve algoritmaların sihirlerini yüklemelerini beklemektir. Sonuçlar, içe aktarılan görüntülerin kalitesine ve karmaşıklığına göre değişir. Daha basit sahneler, karmaşık arka planlardan daha başarılı sonuçlar verir.

Yetenek seviyeniz ne olursa olsun, bu yazıda herkes için bir seçeneğimiz var. Ancak önce, fotoğrafların henüz taranmadığını varsayarak, bu eski fotoğrafları dijital ortama nasıl taşıyacağınızı anlatacağız…

Eski fotoğraflar dijital ortama nasıl taşınır?

Siyah beyaz fotoğrafları tarama

Eski siyah beyaz fotoğraflarınızın zaten dijital sürümüne sahipseniz, bu adımı atlayabilirsiniz. Ancak, henüz dijital ortama taşımadıysanız, yapmanız gereken ilk şey tarama yapmaktır.

Fotoğraf tarama, basit bir işlemdir. Taranacak çok sayıda eski fotoğrafınız varsa, daha yüksek çözünürlükte ve en iyi kalitede tarama elde etmek için özel bir tarayıcıya yatırım yapmanızı öneririz. Özellikle, baskıları hızlı bir şekilde taramak için özel olarak tasarlanmış Epson FasfFoto FF-680W’yi deneyebilirsiniz.

PhotoScan ile fotoğraf tarama

Taranacak çok sayıda baskınız ya da bir tarayıcı için bütçeniz yoksa, korkmayın. Akıllı telefonunuza Google Photos tarafından geliştirilen PhotoScan uygulamasını indirerek de tarama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Bu uygulamayı kullanmak son derece kolaydır.

PhotoScan uygulaması, fotoğraflardaki parlamaları kaldırır ve kenar algılamaları ile otomatik kırpma özelliğini kullanılır. Bu tarama seçeneği, Photoshop kullanmak için görüntüleri bilgisayarınıza aktarmak istiyorsanız harikadır ! Aşağıdaki bağlantıdan uygulamayı indirebilirsiniz.

https://www.google.com/intl/tr/photos/scan/

Otomatik fotoğraf renklendirme programı

Tarama işleminden sonra, artık eski siyah-beyaz fotoğraflarınızı dijital ortama taşıdınız. Şimdi, onları renklendirme zamanı. Bu yazıda, siyah beyaz fotoğrafları renklendirmek isteyenler için üç farklı seçeneği ele aldık.

  • İlk olarak, akıllı telefon uygulamaları arasında, iOS ve Android için en iyileri seçtik.
  • Biraz da kapsamlı çalışmak isterseniz, PhotoShop Elements gibi masaüstü yazılımları tercih edebilirsiniz.
  • Son olarak, hazırsanız ve daha derinlemesine çalışmak isterseniz, Photoshop’ta manüel olarak elle boyama işlemini deneyebilirsiniz.

Birinci Seçenek: Mobil Uygulamalar

  • Colorize (iOS)

iOS için ücretli, üç gün ücretsiz deneme sürümü bulunan ücretli bir uygulamadır. Ücretsiz versiyonları ile karşılaştırıldığında, uzun vadede pahalı bir uygulama gibi görünebilir. Ancak, renklendirme işlemini cep telefonunda yapmayı tercih etmek için çok sayıda görüntünüz varsa, size büyüklük kolaylık sağlar.

Uygulama tamamen otomatiktir. Bu nedenle, işlenecek ve renklendirecek görüntüyü seçmeniz yeterlidir. Colorize uygulaması, gerisini kendisi halleder. Bu uygulama ile siyah beyaz fotoğraf renklendirme işlemi, daha basit görüntülerde daha etkilidir.

  • Colorized Images (Android)

Colorized Images, abonelik ücreti ödemenize gerek kalmadan, resimleri otomatik olarak renklendirmenizi sağlayan ücretli bir uygulamadır. Tarayıcı tabanlı renklendirme seçeneğini kullanmak için çok fazla fotoğraf için işlem yapması zor olsa da, sadece bir avuç fotoğrafı olanlar için kesinlikle iyidir.

Bir bilgisayar yerine cep telefonu kullanmanın pratikliğini tercih ederseniz, kısa bir abonelik için ödeme yapmaya değer olabilir. Bu uygulama, düşük ayarda daha kaliteli sonuçlar vermektedir.

İkinci Seçenek: Web Uygulamaları

  • ColouriseSG

Otomatik renklendirme seçeneği tüm tiplerde iyi çalışan bu web uygulaması, ücretsiz kullanım hizmeti ile fotoğrafları başka piksellerde yeniden boyutlandırıyor. Kıyafet renklendirme gibi bazı ince işlemlerde sonuçlar düzensiz olabilse de, düz bir arka plana sahip görüntülerde sonuçlar çok daha iyidir. Cilt tonlaması da oldukça başarılıdır. Aşağıdaki bağlantıdan web sitesine ulaşabilirsiniz.

https://colourise.sg/

  • MyHeritage

Otomatik siyah beyaz fotoğraf renklendirici içeren uygulamayı ücretsiz olarak kullanabilmek için öncelikle kayıt olmanız gerekir. Facebook ya da Google hesabınızı kullanarak birkaç saniye içinde kayıt olabilirsiniz. Bu web uygulamasında, çıktı görüntüsü orijinal yükleme ile aynı boyutta kalır. Genel olarak renklendirme, önemli bir gri alan kalmadan, görüntü boyunca tutarlı bir şekilde uygulanır.

https://www.myheritage.com.tr/

Arka planın ve kıyafetlerin renklendirmesi konusunda, ColouriseSG’ye göre daha başarılıdır. Ancak, cilt tonları konusunda diğerinin daha iyi olduğu söylenebilir. Bu uygulama, ayrıca renkli görüntüye boya paleti simgesi de ekliyor. Aynı görüntü boyutunu korumak isteyenler ve siyah beyaz fotoğraf renklendirme için manuel uğraşmak istemeyenler için iyi bir ücretsiz seçenektir.

Bu mobil ve web uygulamaların dışında, siyah beyaz fotoğraf renklendirme için Photoshop ile manuel renklendirme seçeneğini de kullanabilirsiniz. Ancak, henüz daha yolun başındaysanız, işi otomatik olarak gerçekleştiren uygulamalara bırakmak daha iyi bir seçenek olabilir.

Başlıklar: , , ,

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

22 Eylül 2020, 23:26

Evde Lavanta Yağı Nasıl Yapılır ?

Hoş kokusu ve güzelliği ile çok sevilen lavanta yağı, yaralı veya kaşınan cildi yatıştırmak, sivrisinekleri ve diğer haşereleri kovmak, uykuya yardımcı olmak, kötü enerjilerden arınmak veya hoş kokulu bir masaj yağı olarak kullanılabilir. Lavanta yağı hazırlamak oldukça kolaydır. Lavanta yağını hem taze lavantadan hem de kuru lavantadan yapabilirsiniz. Evde Lavanta...

Devamını Görüntüle

Reklam