25 Haziran 2020'de eklendi

Endokrin Sistem Nedir ? Endokrin Bezleri Nelerdir ?

Endokrin Sistem Nedir ? Endokrin Bezleri Nelerdir ?

Endokrin sistem nedir? Vücudumuzdaki hücreler nasıl haberleşmektedir? Hormon nedir? Endokrin bezler nelerdir?

Endokrin sistem, diğer şeylerin yanı sıra metabolizmayı, büyümeyi ve gelişmeyi, doku fonksiyonunu, cinsel işlevi, üreme, uyku ve ruh halini düzenleyen hormonlar üreten bezlerin toplanmasıdır.

Hücreler arası iletişim, hücreler birbirlerine yakınsa elektriksel ve kimyasal olarak, hücreler birbirlerinden uzaksa hormonlar yoluyla gerçekleşir. Hormon Yunancada uyarmak, canlandırmak anlamına gelmektedir. Hormonların uyartıları, tüm vücuttaki iletişim ve düzenlemeden sorumlu sistemlerden biri olan endokrin sistemi oluşturmaktadır. Endokrin sistemin salgısı olan hormonlar herhangi bir kanal olmaksızın kana veya lenfe vermektedir. 

Bez nedir?

Bir bez, vücudunuzda belirli bir iş yapan hormonları üreten bir organdır. Endokrin bezler yaptıkları maddeleri kan dolaşımınıza bırakır.

Endokrin Bezleri Nelerdir ?

Başlıca endokrin bezler; hipotalamus, epifiz bezi, hipofiz bezi, tiroit bezi, paratiroit bezleri, adrenal bezler, pankreas, yumurtalıklar ve testislerdir. Endokrin hücreler içeren organlar ise; timus, kalp, karaciğer, mide, böbrekler, ince bağırsak. 

Endokrin sistemi ve bozukluklarını inceleyen bilim dalı Endokrinoloji olarak adlandırılır. 

Başlıklar: , , , ,

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

23 Kasım 2020, 14:48

Bahar Alerjisi (Saman Nezlesi) Nedir? 13 Farklı Belirti

Bahar alerjisi, özellikle bahar aylarında havada bulunan polen miktarının ve çeşidinin artması sonucunda burun ve gözlerde, ciltte ve yüzde görüşen bazı alerjik reaksiyonlara verilen hastalıktır. İnsanlar üzerinde çok sık görülebilen bir hastalıktır. Genetik yatkınlık ve çevresel faktörler öneli rol oynar. Saman nezlesi de denmektedir. Bahar Alerjisi Neden Olur?   Saman nezlesi, ...

Devamını Görüntüle