Reklam06 Şubat 2021'de eklendi

Doğum Haritası Nedir? Nasıl Okunur?

Doğum Haritası Nedir? Nasıl Okunur?

Doğum haritası yıldız haritasıdır. Astrolojik göstergeler ile doğduğunuz anda ve bulunduğunuz konuma göre oluşmuş natal sistemin görünümüdür. Tüm gezegenlerin konumları evlere göre belirlenmiş ve asteroidler ile de desteklenmiş sizin hayatınız hakkındaki döngüleri sorguladığınız bir rehberliktir. Doğum günü ve saati biliniyorsa burcunuza göre zodyakta açıların hareketleri görülür. Bu konuda uzman bir astroloğun yorumu ile okunur.

Doğum Haritası Nasıl Okunur?

Doğum haritası okuma bu ilmi bilen kişilerin rehberliğinde gerçekleşir. Transitler, gezegenler, progressive, solar return, güneş döngüsü, natal çıkarımlar yapılır ve kategorilere göre hayatınız ve merak ettikleriniz hakkında bilgilere sahip olabilirsiniz. Kimilerine göre bu kader döngüsü olarak anlaşılır ancak yanlış bir varsayımdır.

Öğrenmeniz gereken ve tekrarlanan durumlar var ise bu yöntem sayesinde bir nevi farkındalık kazanmış olursunuz. Göremediğiniz ve çözmeniz gereken durum, koşul ve yapılara yönelik bakış açısı kazanmanız için yapılır. Tüm potansiyeller ve olasılıklar üzerine ifadeler barındırır. Geçmiş, şimdi ve gelecek hakkında ihtimaller sıralanır ve ona yöne yön belirleme şansı yakalarsınız.

Doğum haritası çıkarmak için doğduğunuz mekan, saat ve şehre göre işlem yapmalısınız. Bunun için çeşitli web siteleri mevcutsa da asıl ilmi bilen astrologlardan danışmanlık almanız gerekmektedir. Çünkü bu bir matematiksel ve fiziki bilime dayanılarak hesaplanıp size sunulmaktadır. Güneş, Ay ve gezegen konumlarının birbirleri ile yaptığı açılar ve hareketler incelenerek geri bildirim sağlanır. Herkesin yıldıznamesi kendine göre olacağı için bu özel ve öznel bir bakımdır.

Doğum Haritası Nasıl Yorumlanır?

Doğum haritası yorumlama için evlerin anlamını bilmeniz gerekmektedir. 12 tane ev sistemi vardır. Ay döngüleri, güneş tutulmaları ve solar ve natal hareketler kesinlikle bu okuma işlemini etkilemektedir. İş, aşk, kariyer vb. alanlarda aklınıza takılan ve nedenini merak ettikleriniz var ise yıldıznamenizi çıkarıp olası gelecek ve şimdinin nasıl bir uyum içinde olduğuna bakabilirsiniz. Zodyağın burçları ve konumları ise şöyledir;

 • Ev: Yükselen, çevresel koşullar
 • Ev: Maddi konular
 • Ev: Yakın çevre ile ilişkiler, ilköğrenim
 • Ev: Aile
 • Ev: Aşk
 • Ev: Sağlık, günlük yaşam bilgileri
 • Ev: Ev içi konuları
 • Ev: Maddiyat, ortalık
 • Ev: Vizyon, felsefe, dini inanç
 • Ev: Kariyer
 • Ev: Arkadaşlık
 • Ev: İç dünya, gizli saklı kalanlar

Doğum haritası yorumu işte bu konumlara göre burçlar ve gökyüzü objelerinin hareketleri demektir. Örneğin Plüton’unuzun bulunduğu noktalarda kendinizi adamanın bir işe yaramadığını görürseniz bu konuda bir ders almanız gerektiğini öğrenmiş oluyorsunuz. Veya progressive yani ilerletilmiş yıldıznamenizde ev değiştiren gezegenler çok önemlidir. Köşe noktalar, 1,4,7,10’da yerleşmeler olduysa bunlar detaylı incelenmelidir. Misal venüsünüz terazideyse güzellik, uyum ve süslü olmak gibi özellikleriniz olabilir.

Doğum Haritası Ne İşe Yarar?

Doğum haritası kimlik, kişilik ve yaşanan olayların bilgisini ve geleceğe dair öngörüleri barındırması ile kişiye bir görü sağlar.  Bazı tarihler dönüm noktasıdır ve siz bunu görebilir daha sonrasında benzer bir şey başınıza gelmemesi adına tavır alabilirsiniz.

Bu bir kehanet sanatı değildir. Yorumlama sanatıdır. Sezgiler ve astrolog kişinin ifadeleri ile mantıksal çıkarımlara dönüşmesi gereken bir proje gibi düşünün. Siz çok sinirli biri olabilirsiniz belki de bunun sebebi marsınızın aldığı kötü açılardır. İşte tam da bu noktada bakış açısı kazanmak istiyorsanız danışmanlık almak işinize yarayacaktır. Eş, kariyer, eğitim gibi konularda yaptığınız ve yapacağınız seçimlere ışık tutacak bir yolculuk olması bakımından ilgiye değerdir.

Doğum Haritasında Nelere Bakılır?

Doğum haritasında bakılan şeyler güneş, Ay ve gezegenlerin 12 burca dağılımı ve elementlerin açı ilişkileridir. Herkesin yıldıznamesi kişisel olduğu için yerleşimler de özel olacaktır. Örnek verecek olursak Merkür, Venüs ve Mars kişisel koşullara vurgu yaparken, Jüpiter ve Satürn sosyal çevre ve başarılarınız üzerine yoğunlaşmaktadır.

Neptün, Uranüs ve Plüton daha katı ve bütüncül konulardaki dönüşüm döngülerinizin bilgisini vermektedir. Ancak dikkat edilmesi gereken nokta sekstil, üçgen ve kare mi olduğudur. Bunların hepsine doğum haritası hesaplama yaparken bakılır.

SIKÇA SORULAN SORULAR

Doğum Haritasındaki Mars Nerede?

Doğum haritasında mars her bireyin özelinde farklı konumlardadır. İyicil mi yoksa kötücül mü çalıştığını bulunduğu ev, burç ve gezegen bildirmektedir. Üstelik Batı ve Vedik astrolojisinde farklı yorumlamalara tabidir.

Genel olarak bakıldığında yengeç ve balık burçlarında zararlıdır. Krizi yönetememe verir. İçgüdüsel bir yapısı olması nedeniyle temsil ettiği enerjiyi hissetmek ve uygulamak gereken bir gökcismidir. Mesela koç veya aslandaysa inisiyatif ve stratejik yönetim getirir.

Juno Nerede?

Juno ruh eşi, kadersel partner demektir. Yunan mitolojisinde Zeus ile evlidir. Hangi burçta ve evde konumlanmışsa o özellikleri baz alarak yorumlama yapabilirsiniz. Hoşlandığınız ve evleneceğiniz kişi hakkında bilgiler vermektedir. Reenkarne yaşamlarda zaten birbirinizi bulmuş veya bir deneyim yaşamış olabilirsiniz.

Örneğin 8. ve yay burcunda ise otoriter ve egoist maddiyata önem veren birisi karşınıza çıkabilir. Tabi diğer gezegenler ile hangi açıları yaptığı da bu noktada önem taşır ve dikkate alınmalıdır. Her yerde etkili değildir. Örneğin 5. ev’de güçlü çalışırken 1.ev’de silik konumdadır.

Astrolojide Başucu Nedir?

Astrolojide başucu kavramının açılımı Medium Coeli olarak geçmektedir. Doğum haritasının en tepe noktası olarak da bilinen bu noktaya başucu noktası adı verilmektedir. Bu nokta, bireyin, hayat içerisinde gidip gidebileceği en üst noktayı göstermektedir.

Astrolojide Ayakucu Ne Demek?

Astrolojide ayakucu kavramı, yıldız haritasında yer alan ve üstte bahsettiğimiz başucu kavramının tam tersi olan simgeli yerdedir. Çocukluk yaraların, hayallerin ve bilinçaltının gömülü olduğu yerdir. Bunlara ek olarak evlilik durumuna göre de ek ipuçları verebilir.

Doğum Haritasında Gezegenler Neyi İfade Eder?

Aklın gerçek yapısını temsil eden gezegenler, astrolojide önemli bir yere sahiptir. Bu gezegenler, Ay, Güneş, Merkür, Venüs, Mars, Satürn, Jüpiter, Uranüs, Pluto ve Neptün’dür. Doğum haritasında yer alan Ay ve Güneş’den ‘’Işıklar’’ diye de söz edilmektedir. Her gezegenin ifade ettiği farklı bir anlam vardır.

Başlıklar: , ,

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

19 Ocak 2021, 14:40

İYS Nedir? Arama ve Sms İptali Nasıl Yapılır?

İleti Yönetim Sistemi (İYS), 1 Mayıs 2015 tarihinde 6563 sayılı elektronik ticaretin düzenlenmesi hakkındaki kanun, ticari iletişim ve ticari elektronik iletiler hakkında yönetmelik düzenlemeler çerçevesinde Ticaret Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiştir. Peki, detayları ile İYS nedir? Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından ticari elektronik ileti izinlerini ve şikayet düzenlemelerinin kontrol edebildiği veya...

Devamını Görüntüle

Reklam