06 Kasım 2020'de eklendi

Dizel Motorlu Araca Benzin Konulursa Ne Olur ?

Dizel Motorlu Araca Benzin Konulursa Ne Olur ?

Dizel motorlu araca benzin konulursa, çalışma prensipleri gereği birçok sorun ortaya çıkacaktır. Bu sorunlar daha çok motor aksanında görülecektir. Eğer, kısa sürede gerekli temizlik işlemleri yapılmazsa çok büyük maddi masraflara yol açacağını belirtmek isteriz. Dilerseniz, dizel araca benzin koyulursa ne gibi problemler olur? Sorusunun ayrıntılarına geçelim;

Dizel Araca Benzin Konursa Başınıza Gelebilecek 7 Sorun 

1 Dizel yerine benzin konulan araç kısa bir süre çalışır belki çok kısa bir yol gider fakat motorda uygun yakıt kullanılmadığı için bir süre sonra stop eder ve tekrar çalışmaz.

2 Dizel motor çalışma prensibi açısından yüksek basınçlı yakıt püskürterek ve aynı zamanda dizelin yağlama özelliğinden faydalanarak enjektörleri yağlayarak çalışır, bu motora benzin konulduğunda benzinin yağlama özelliği olmaması sebebi ile enjektörler kuru kalır ve mikron değerinde parçalar koparak motorun içindeki diğer parçalara zarar verir.

3 Dizel motorlu araca benzin konulursa dizel enjektörlerden yüksek basınçla püskürtülen benzin kolay tutuşması nedeni ile motor kısmında yangına sebep olabilir.

4 Mazot deposunun, mazot hortumlarının, mazot filtresinin ve enjektörlerin temizlenmesi problemli parçaların değiştirilmesi gerekir.

5 Eğer araç hareket ettirildiyse motor aksamındaki pek çok parçaya zarar vererek ciddi bir maliyet ortaya çıkacaktır.

6 Oluşabilecek yanma veya patlama gibi nedenlerden dolayı krank mili kırılabilir.

7 Dizel yerine benzin koyulduğu fark edildiğinde mümkünse araç çalıştırılmadan çekici yardımı ile bir servise götürmek oluşabilecek masrafları minimum seviyeye indirecektir.

dizel araca benzin koyulursa

Dizel Motorlu Araca Benzin Konulursa Ne Yapılır?

Bu tarz talihsiz olaylarda önceden fark etmek çok önemlidir. Önceden fark ettiyseniz ilk olarak benzini boşaltmaya çalışın. Eğer, benzini boşaltamazsanız bir çekici yardımı ile servise gidin. Çünkü, aracı çalıştırdığınız andan itibaren benzin bütün aksanlara ulaşacaktır.

Mazotla Benzin Karışırsa Ne Olur?

Mazotla benzin karışırsa aracın motorunda çeşitli vuruntular meydana gelir. Dizel araç ile benzinli aracın sıkıştırma oranları farklıdır.

Benzin, daha yanıcı bir maddedir. Kısa sürede enerjiye dönüşebildiği için dizel motorda problem yaratır. Mazot ise daha geç enerji açığa çıkarır. Sıkışma oranı daha farklıdır. Sonuç olarak Dizel motorlu araca benzin konulursa motorda ciddi problemler oluşacağını unutmayın.

Başlıklar: , ,

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

23 Kasım 2020, 14:37

Araba Motoru Neden Yağ Yakar? 8 Farklı Sebep !

Arabaların çoğunda düzenli olarak bazı dönemlerde yağ yakma olur.  Hatta çoğunlukla aracın bir miktar yağ yakması insanlar tarafından normal karşılanır. Fakat uzmanlar, bin kilometre de 1 litre yağ yakmanın normal düzeyden fazla olduğu düşünmekte.  Burada da aklımıza şu soru geliyor: arabalar neden yağ yakar? Şimdi bu sorunun cevabını ayrıntılı bir...

Devamını Görüntüle