Reklam09 Kasım 2020'de eklendi

Dış Gebelik Nasıl Olur, Nasıl Anlarız ?

Dış Gebelik Nasıl Olur, Nasıl Anlarız ?

Dış gebelik (Ektopik gebelik), döllenmiş bir yumurtanın kendisini rahmin dışına, genellikle fallop tüplerinden birine yerleştirmesidir. Bu, embriyonun bir bebeğe dönüşemeyeceği anlamına gelir çünkü fallop tüpü büyüyen embriyoyu destekleyecek kadar büyük değildir. Sağlıklı bir gebelik için embriyo rahimde büyümelidir. Dış gebelik normal bir gebelik olmadığı için anne sağlığı için büyük risk taşımaktadır. Dış gebelik görülme olasılığı çok fazla değildir, her 50 gebelikten yalnızca birinde görülme olasılığı vardır.

Dış gebelik neden olur?

Normal gebelikte yumurta, yumurtalıkları rahme bağlayan fallop tüplerinden birinde, sperm tarafından döllenir. Döllenmiş yumurta daha sonra rahme gider ve büyüyüp gelişeceği rahim zarına (endometriyum) yerleşir. Dış gebelik, döllenmiş bir yumurtanın rahim dışına yerleşmesiyle ortaya çıkar. En sık fallop tüpünde (tüp gebelik), fallop tüpünün zarar görmesi veya tüpün düzgün çalışmaması sonucunda ortaya çıkmaktadır. Daha az yaygın olarak yaklaşık 100 vakada 2’sinde olacak şekilde; yumurtalıkta, karın boşluğunda veya servikste dış gebelik oluşabilir. Genelde, bir kadının neden dış gebelik yaşadığı belli değildir. Bazen fallop tüplerinin dar veya tıkalı olmaları da dış gebeliğe yol açabilir.

Dış gebelik riskini arttıran bazı faktörler vardır. Yaşın 35 üzeri olması, sigara kullanımı, üreme sistemi enfeksiyonları, cinsel yolla bulaşan hastalıklar, daha önceden dış gebelik geçirilmesi, doğum kontrol için rahim için araç kullanıldığı halde hamile kalmak ektopik gebelik riskini arttıran etmenlerdir.

Dış gebelik nasıl anlaşılır

Dış gebelik semptomları her dış gebelik geçiren kadında görülmese de en yaygın olanları:

  • tek taraflı karın ağrısı
  • vajinal kanama
  • idrar ya da dışkı yaparken ağrı
  • ishal ve kusma
  • kilo verme
  • baş dönmesi ve hatta bayılma

Dış gebelik tedavisi nasıl olur?

Dış gebeliği teşhis etmek için doktorunuz vajinal ultrason, kan testleri ve anahtar deliği ameliyatı isteyebilir. Dış gebelik erken bir aşamada tespit edildiğinde, yumurta gelişimini durdurmak için ilaca ihtiyaç duyulur. Bu ilaç sayesinde döllenmiş yumurta vücut tarafından absorbe edilebilir. Fakat vakaların çoğunda ilaca gerek duyulmaksızın gebelik kendiliğinden sonlanır.

Daha ileri bir aşamada tespit edilen dış gebelikler, gebelik kesesinin çıkarılması için ameliyatla sonuçlanmaktadır. Bunun yapılmaması halinde, döllenmiş yumurta büyümeye devam eter ve fallop tüpünü yarılıp açar, bu da iç kanamaya neden olabilir ve oldukça tehlikelidir.

Başlıklar: , , , ,

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

29 Aralık 2020, 08:32

Diş Çekimi Nasıl Yapılır? Adım Adım Aşamalar !

Diş çekimi, her ne kadar acı veren bir işlem gibi gözükse de sanıldığı kadar acı verici bir işlem değildir. Aşağıdaki diş çekimi nasıl yapılır? Rehberimizde ihtiyacınız olacak bütün konuları adım adım işledik. Bu süreç içerisinde aşağıdaki bilgiler işinize yarayacaktır. Dilerseniz, detaylara geçelim; 1.Diş Çekimi Nasıl Yapılır? Adım 1: Çürük olan...

Devamını Görüntüle

Reklam