Reklam19 Ekim 2020'de eklendi

Deve Kuşu Özellikleri, Nerede Yaşarlar

Deve Kuşu Özellikleri, Nerede Yaşarlar

Deve kuşu, Struthio camelus Struthionidae familyasına ait Afrika’nın belirli geniş bölgelerine özgü büyük uçamayan kuş türüdür. Devekuşları yaşayan kuşlar arasındaki en büyük kuştur. Deve kuşların dişileri erkeklerden daha küçük boyutludur. Erkek bireylerin boyu erişkinliğe erdiğinde 2,5 metreye ve kiloları 155 kg’ a kadar çıkarken, dişiler 1,7 metre ile 2 metre uzunluğunda ve 100 kg’dır. Deve kuşlarının yumurtaları da yaşayan hayvan türleri arasında en büyük yumurtalardır. Yumurta boyutları; uzunluğu 150 mm, çapı 125 mm ve ağırlığı 1,35 kg’dır.

Beslenme

Deve kuşları esas olarak bitkilerle beslenirken arada hayvansal olarak omurgasız canlılarla da beslenir. Bitki olarak tohumlar, çalılar, çimen, meyve ve çiçekler ile beslenirler; hayvan olarak da çekirge gibi böcekleri yerler. Dişleri yokken, taşlıktaki yiyecekleri öğütmek için gastrolit görevi gören çakılları yutarlar. Yaygın devekuşları, yutulan bitkilerde metabolik su ve nem kullanarak birkaç gün boyunca içmeden geçebilirler, ancak sıvı suyun tadını çıkarırlar ve sıklıkla mevcut olduğu yerde banyo yaparlar. Susuzluğa dayanıklılıkları oldukça fazladır, dehidratasyon yoluyla vücut ağırlığının% 25’ini kaybederek hayatta kalabilirler.

Dış Görünüş

Yetişkin erkeklerin tüyleri çoğunlukla siyahtır, kanat ve kuyruk tüyleri beyazdır. Dişiler ve genç erkekler grimsi kahverengi ve beyazdır. Hem erkek hem de dişi devekuşlarının baş ve boynu, neredeyse çıplaktır ve ince bir katmanı vardır. Dişinin boynu ve uyluk derisi pembemsi gri, erkeğin alt türlerine bağlı olarak gri veya pembe olabilir.

Nerede yaşarlar?

Devekuşları daha önce Afrika’yı Sahra’nın kuzey ve güneyinde, Doğu Afrika’yı, yağmur ormanı kuşağının güneyinde Afrika ve Küçük Asya’nın büyük bir bölümünü işgal etti.  Bugün ise devekuşları açık araziyi tercih etmektedir ve ekvatoral orman bölgesinin hem kuzey hem de güneyindeki Afrika savanlarında ve Sahel’de görülmektedir.

Yırtıcılar

Afrika savanının zengin biyozonunda uçamayan bir tür olarak,  devekuşu yaşam döngüsü boyunca çeşitli  yırtıcılarla karşı karşıya kalmıştır. Bunlar; çitalar, aslanlar, leoparlar, Afrika av köpekleri ve benekli sırtlanlar gibi yırtıcılardır. Ek olarak insanlar da devekuşlarını eti ve tüyleri için avlamakta, yumurtalarını tüketmektedir.

Başlıklar: ,

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

27 Haziran 2020, 14:19

Deniz Biyolojisi Nedir?

Deniz biyolojisi, deniz yaşamının, denizdeki organizmaların incelendiği bir bilim dalıdır. Buradaki denizdeki organizmalar teriminin içerisine kara ya da havada yaşadıkları halde besinlerini ya da diğer yaşamsal gereksinimlerini denizden ya da deniz canlılarından karşılayan canlılar da alınmaktadır. Kısaca deniz biyolojisi, Dünyadaki deniz ve okyanuslara yayılmış canlıları incelemektedir. Dünyadaki tüm yaşamın büyük...

Devamını Görüntüle

Reklam