Reklam01 Temmuz 2020'de eklendi

Dev Yengeç- Macrocheira Kaempferi

Dev Yengeç- Macrocheira Kaempferi

Dev yengeç, Japon örümcek yengeci olarak da bilinen Macrocheira kaempferi türüdür. Japonya çevresindeki sularda yaşayan bir deniz yengeci olan dev yengeç, eklembacaklılar arasında en geniş bacak açıklığına sahiptir ve bir kıskacından diğer kıskacına yaklaşık 4 metre mesafe vardır. Vücut, kabuk genişliğinde 40 cm büyüklüğüne kadar büyüyebilir ve  19 kilogram kadar ağırlığa sahip olabilir. Erkek bireylerde keliped adı verilen kıskaçlar çok daha uzundur.

Japon Örümcek Yengeci

Japonca adı taka-ashi-gani‘ dir, kelimenin tam anlamıyla uzun bacaklı yengeç demektir. Zırhlı dış iskeletleri dev yengeçleri ahtapotlar gibi daha büyük avcılardan korur, ancak dev yengeçler yine de kamuflaj kullanır. Yengeç engebeli kabuğunu okyanusun kayalık tabanına karıştırır. Yanılsamayı arttırmak için, kabuğunu süngerler ve diğer hayvanlarla süsler. Gece aktif bir canlı olması nedeniyle, av yakalarken kendilerini gizlemeye çalışmak yerine, aslında sadece gece boyunca yırtıcılardan kaçınmaya çalışıyorlardır.

Nerede yaşar?

Macrocheira kaempferi türleri genelde Tokyo Körfezi’nden Kagoshima Eyaletine kadar Japon adası Honshū’nun güney kıyılarında bulunur. Fakat bu türe ait dış popülasyonlar Iwate Eyaleti’nde ve Su-ao’da Tayvan’da kayıt edilmiştir. 50-300 m derinliklerde yarıklarda ve deliklerde yaşamayı tercih ederler.

Japonya’da besin olarak tüketildiği için artan avcılık faaliyetiyle beraber populasyonları giderek azalmaktadır. Koruma amaçlı olarak balıkçıların, yengeçlerin sığ sularda oldukları ve yakalanmaya karşı daha savunmasız oldukları tipik çiftleşme mevsiminde, Ocak’tan Nisan’a kadar avlanmaları yasaklanmıştır.

Başlıklar: , , ,

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

19 Ekim 2020, 07:10

Deve Kuşu Özellikleri, Nerede Yaşarlar

Deve kuşu, Struthio camelus Struthionidae familyasına ait Afrika’nın belirli geniş bölgelerine özgü büyük uçamayan kuş türüdür. Devekuşları yaşayan kuşlar arasındaki en büyük kuştur. Deve kuşların dişileri erkeklerden daha küçük boyutludur. Erkek bireylerin boyu erişkinliğe erdiğinde 2,5 metreye ve kiloları 155 kg’ a kadar çıkarken, dişiler 1,7 metre ile 2 metre uzunluğunda...

Devamını Görüntüle

Reklam