01 Temmuz 2020'de eklendi

Despotizm Nedir ? Despotizim Yönetim Şekli Hakkında Bilgi

Despotizm Nedir ? Despotizim Yönetim Şekli Hakkında Bilgi

Despotizm, tek bir varlığın mutlak güçle yönettiği bir hükümet şeklidir. Normalde bu varlık bir otokraside olduğu gibi bir birey, despottur, ancak belirli gruplara saygıyı ve gücü sınırlayan toplumlara da despotik denir. Halk dilinde, despot kelimesi, nüfusu, özneleri veya astlarını bastırmak için güçlerini ve yetkilerini kullananlara aşağılayıcı bir şekilde uygulanır. Daha spesifik olarak, terim genellikle bir devlet başkanı veya hükümet başkanı için geçerlidir. Bu anlamda, tiran ve diktatör terimleriyle ilişkilendirilen aşağılayıcı çağrışımlara benzer.

Despotizm Yönetimi Nasıl Yapılır ?

Despotlukta iktidar, yerli üst sınıflara ya da herhangi bir yönetim geleneğine bağlı olmaksızın, genelde silahlı güçlerle olmaktadır. Despotizm, yasaya, hukuka, siyasal geleneklere bağlı değildir ve kişilerin özgürlüklerini tanımamaktadır.  Tarih boyunca çok uluslu Doğu medeniyetlerinde doğu despotizmi, Avrupa’da ise aydın despotizmi görülmüştür. Despotluğun güncel örnekleri arasında totalitarizm ve diktatörlük vardır.

Montesquieu‘ ye göre, mutlak monarşi ve despotluk arasındaki tek fark, monarşide, tek bir kişinin sabit ve yerleşik yasalarla mutlak gücü yönetirken despotun kendi iradesi ve kaprisi tarafından yönetilmesidir.

Despotizm ile yönetilen ülkeler

Günümüzde despotizm ile yönetilen çok ülke bulunmamaktadır. Avusturya, İspanya,Mısır, Prusya, Çarlık Rusya günümüzde despotizm ile yönetilen ülkeler kategorisine girmektedir.

Başlıklar: , ,

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

05 Aralık 2020, 16:36

Trendyol Cüzdan Nedir, Nasıl Kullanılır?

Trendyol cüzdan, son zamanlarda yaşamımıza girmiş olan ve ilgi ile kullandığımız bir Trendyol sistemidir. En basit tanımı ile hızlı ödeme yapmayı sağlayan bir yöntemdir. Alışveriş esnasında sepete gittiğinizde tekrar tekrar kart bilgilerinizin girilmesine karşı bir yapısı vardır. Bunun gibi  avanjları ve kolaylıkları gelin şimdi daha ayrıntılı inceleyelim. Trendyol Cüzdan Nasıl...

Devamını Görüntüle