01 Temmuz 2020'de eklendi

Despotizm Nedir ? Despotizim Yönetim Şekli Hakkında Bilgi

Despotizm Nedir ? Despotizim Yönetim Şekli Hakkında Bilgi

Despotizm, tek bir varlığın mutlak güçle yönettiği bir hükümet şeklidir. Normalde bu varlık bir otokraside olduğu gibi bir birey, despottur, ancak belirli gruplara saygıyı ve gücü sınırlayan toplumlara da despotik denir. Halk dilinde, despot kelimesi, nüfusu, özneleri veya astlarını bastırmak için güçlerini ve yetkilerini kullananlara aşağılayıcı bir şekilde uygulanır. Daha spesifik olarak, terim genellikle bir devlet başkanı veya hükümet başkanı için geçerlidir. Bu anlamda, tiran ve diktatör terimleriyle ilişkilendirilen aşağılayıcı çağrışımlara benzer.

Despotizm Yönetimi Nasıl Yapılır ?

Despotlukta iktidar, yerli üst sınıflara ya da herhangi bir yönetim geleneğine bağlı olmaksızın, genelde silahlı güçlerle olmaktadır. Despotizm, yasaya, hukuka, siyasal geleneklere bağlı değildir ve kişilerin özgürlüklerini tanımamaktadır.  Tarih boyunca çok uluslu Doğu medeniyetlerinde doğu despotizmi, Avrupa’da ise aydın despotizmi görülmüştür. Despotluğun güncel örnekleri arasında totalitarizm ve diktatörlük vardır.

Montesquieu‘ ye göre, mutlak monarşi ve despotluk arasındaki tek fark, monarşide, tek bir kişinin sabit ve yerleşik yasalarla mutlak gücü yönetirken despotun kendi iradesi ve kaprisi tarafından yönetilmesidir.

Despotizm ile yönetilen ülkeler

Günümüzde despotizm ile yönetilen çok ülke bulunmamaktadır. Avusturya, İspanya,Mısır, Prusya, Çarlık Rusya günümüzde despotizm ile yönetilen ülkeler kategorisine girmektedir.

Başlıklar: , ,

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

23 Kasım 2020, 15:37

Beyin Göçü Nedir? Beyin Göçünün Sebepleri Nelerdir?

Beyin göçü, özellikle son zamanlarda ülkemizin yaşadığı en büyük sorunlardan bir tanesi. İyi eğitimli ve yetenekli insanların kendi ülkelerinden başka ülkeye göç etmesine beyin göçü denir. Yani bir ülkenin değerli, kıymetli, eğitimli insanlarının başka ülkeler tarafından değerlendirilmesidir. Birçok konuda insanları olumsuz yönde etkilemektedir. Özellikle ekonomik anlamda gelecek için çok büyük...

Devamını Görüntüle